
Trött eller lat?
Den senaste månaden har Kapzel varit riktigt seg, han har knappt velat gå ut från stallet. När man väl är ute så går han, men jätte sakta och vill helst inte trava.
Men på lektionen så var han lite mer framåt, då var det lätt att få honom i trav o galopp.
När han kom i våras var han väldigt pigg och framåt, skrittade väldigt snabbt. Men nu känns det som om glöden har slocknat..
Vad ska jag göra? Låta honom vila? Ge honom kraftfoder, hö?
många hästar blir trötta på sommaren, det är varmt och dom står ute mycket. vänta ut det bara. du kan ju för säkerhetsskull kolla tempen osv.
antagligen trött nu på sommarn. men är han lat så är han uttråkad, då får du se till att motivera honom istället för att ge honom mer mat.

Han är ju dessutom 22 år gammal. Så det är jobbigt för alla hästar när solen och alla kryp biter dom.
Kan ju också vara brist på energi mat. Men ditt gräs såg ju så grönt ut. Hade det sett ut som vårat hade jag skrivit att du skulle ge något mer.