Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: dressyr
Läst 6718 ggr
Mangis
0

Om dressyrbokstäverna

Ni andra kanske redan har läst detta, men för mig var det nytt.

10 teorier om varför dressyrbokstäverna är som dom är!

1. Bokstäverna representerar platser där legendariska händelser med 1700-talets dressyrmästare inträffat: Karl Någontings hingst skickade honom i en bana från slutet av den ena långsidan, Conrad fick sin resa i mitten av ena kortsidan, Xaviers häst fick ett akut behov av att rulla sig mitt på banan osv. osv.

2. Hallå! Efter att ha ridit femhundra 20 meters volter i snabb takt, vem kan komma ihåg alfabetet då?

3. Bokstäverna ÄR i alfabetisk ordning! Det är bara en följd av ett numera utdött språk endast talat av Hanoveranska vagnshästar på 1700-talet.

4. Den första dressyrbanan var designad av de som lade det billigaste anbudet.

5. Bokstäverna var från början utplacerade av ridelever för att underlätta rackartyg med instruktörerna, i vilka eleverna låtsades delta i undervisningen av varierande rörelser och figurer medan de i själva verket bokstaverade onda förbannelser, på Tyska, till sina grymma och hjärtlösa instruktörer, sina djävliga hästar och den idiotiska person som uppfann den här dressyrgrejen från början.

6. Bokstäverna är i själva verket en annonspelare betalad av Sesame Street. (Denna piaff-passage övergång presenteras av bokstaven G!)

7. Vad menar du med att dom inte är i alfabetisk ordning?? Fast det skulle ju förklara varför inte någon annan vekar förstå hur papperen är organiserade på kontoret.

8. De andra bokstäverna i alfabetet är där, de är bara osynliga. Vad tror du annars att din häst har skyggat för under alla år?

9. OK, det var meningen att bokstäverna skulle vara i alfabetisk ordning men någons Trakehner kommer lös på nätterna och arrangerar om dem hela tiden.

10. Banan kan också användas som landningsbana för en invasions styrka från planeten Lippizaner. (Lipparnas rymdskepp är runt och vitt och kan gå från ljusets hastighet till halt på 20 meter. Men ibland stannar det med bakdelen en liten bit ut till vänster.)

Marija
0
#1

Haha ^^

//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus

bell
0
#2

Helt säker på att nr 8 är det rätta svaret! Måste vara därför som vi vinglar till ibland på banan! *flin*

jn84
0
#3

HAHA! Håller med #2

Men nu är jag nyfiken på om det finns någon "riktig"  förklaring till bokstävernas placering? För skumt placerade är de verkligen!

Flaxii
0
#4

Håller med föregående talare ^^,

Mangis
0
#5

Försökte googla lite men hittadet inget. Förutom orginalsidan där texten verkar vara hämtat från…

oliviakarelius
0
#6

På min ridklubbs hemsida har dom en rolig ramsa så man ska komma ihåg dressyr bokstäverna , (:

Alkohol Kan Vara En Svår Hälsofara
Cyklar Man Rakt Blir Polisen Förvånad

Ellsa
0
#7

Haha ^^

Alex
0
#8

Haha jag tror på tvåan jag.. :P

Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

Yessica
0
#9

Jag håller också med #2! :D haha!  Det var roliga grejor ;)

Ha en bra dag!

Medarbetare på tävlingshundar.ifokus
http://www.freewebs.com/sting-pippi

Klasselover
0
#10

Jag tror också som #2! :D

Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

AusaBausa
0
#11

Jag tror på 8:an…

Canonball
0
#12

På min ridskola brukar vi säga ramsan:

Alla Kan Ej Ha Cyklar Med Blå Färg

Jätteenkelt!

IdaS-A
0
#13

Hur är det den riktiga ramsan går nu igen?

Marija
0
#14

Vi säger "Alla feta bönder med cyklar har egna kor" ;)

//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus

jn84
0
#15

#14 Din ramsa går ju åt fel varv ^^

Alla andra går medsols, din går motsols. Men bara man vet det så är det ju lugnt :)

Akerberg
0
#16

All King Edwards Horses Can Manage Big Fences

Flaxii
0
#17

Har ingen ramsa, kan dem utantill. Eller iallafall A, K, E, H, C, M, B och F. Sedan är det ju mer när man rider lång bana i högre dressyrprogram, de har jag inte stenkoll på. Men whatever, när man rider på banan kan man ju se bokstäverna ;)

Cattiiis
0
#18

Detta kör vi med, men våran ramsa börjar vid E ;)
En häst cyklar med bullar från affären Konsum. Den fick jag lära mig som liten, så det är så jag kommer ihåg bokstäverna.

Tyckte de 10 teorierna var väldigt bra! Någon av dem måste ju stämma! ;)

Marija
0
#19

#15 Jo så är det ju förstås Glad

//Marija, medarbetare på Hästfoto.ifokus