Tygelhalt!
Jag skulle behöva all hjälp jag kan få. Mitt sto blir alltid tygelhalt efter att hon har kommit upp i kondition. Hur gör jag för att undvika det och varför får hon det? snälla hjälp mig!!
vad är tygelhalt?

Kotledsinflammation möjligtvis?
Tygelhalta är när en häst efter en viss tid lossas vara halt. liksom man rider och hon haltar och när hon kommer ut i hagen går hon normalt. men jag undrar varför hon gör det och hur jag ska få bort det. jag har liksom haft en tränare innan men det hjälpte inte

Hon kanske är trött på att någon rider henne hela tiden…
haha.. anja. tror inte det.. jag trr det är någon fixide. dessutom rider jag inte henne så mycket eller hårt för den delen. hon går ju för det mesta dräktig hehe

hehe.. Okej!
#3 ok, jag har aldrig hört det uttrycket förut.
jag har svårt att tro att hästar kan "planera" att om jag haltar så slpper jag arbeta.
jag med faktiskt.. jag kan inte riktigt förklara hur hon gör. mamma säger att det heter tygelhalta men jag fattat själv inte innebörden av det. jag skrev bara det jag såg.. hade hoppats att ni hade kunnat hjälpa mig.. menmen. hur e det annars? har inte hunnit kolla färdigt på din sida och se om du har en häst..
när exakt blir hon halt? hela ridturen? eller när hon har sprungit?
hon kan ju ha ont på riktigt. Har en veterinär tittat på henne?
(jag har 2 hästar)
ja, en barbro olsson har tittat på henne lika så vivika, destriktsveterinären.
ja när kan hon halta? ungeför halva tiden efter att man har ridit henne en vecka eller så.. och hon gör detta varje gång man försöker bygga upp musklaturen på henne..

Tror inte att någon häst låtsas att vara halt. Självklart måste hästen ha ont. Ev av sadeln eller i ryggen när någon sitter på Det kan ju vara vad som helst som gör hästen halt. För det är ju när någon sitter på som hästen haltar enl dig. Inte när du leder ut den i hagen. Inte konstigt eftersom ingen sitter på då. Tycker att du ska kontakta veterinär. Så klyftiga är inte hästar att dom hittar på saker för att slippa tyvärr.
då kan ju ta dit en bättre veterinär och rida henne själv och allt så ska du se att det är inget fel på henne
jag ville ha hjälp och inte nertryckt..

Vem gör så att du blir nertryckt. Det är ju hjälp med att säga att du behöver ringa en veterinär. Vad hade du väntat dig för svar eg?
Nikkan! det är inte meningen att trycka ner dig!! vi vill ju hjälpa dig. du frågade om hjälp, och du får tips!
vad säger veterinärerna då? har de tittat när du ridit? hästen har troligen ont nånstans och känner det när den har jobbat en stund.

Såg inte ens att hon hade haft dit veterinär. Vi skrev ju samtidigt. Men något fel måste det ju vara. Finns ingen häst som fejkar.
förlåt.. jag bråkar med mamma, så jag blev lite irriterad, förlåt mig. jag har haft två veterinärer, en specilist och destrikt…
nej, en häst tänker inte framåt, den tänker bara för stunden.
Har ngn kollat på ryggen/länden/korset, hästar kan ju faktist visa hälta, för att belasta en annan kroppsdel. (sa jag rätt om belsatningen :S låter lite lustigt, hoppas ngn fattar hur jag menar)
/Elin
det var den förklaringen av mamma, men jag e van att hon ljuger…
varför litar du inte på din mamma?
Jag e säker på att hon bara menar väl, saken e den att de kan va så att felet sitter där.
/Elin
en eqiterapeut kan känna igenom hela hästen och se om den har ont. det är inte säkert att alltid veterinärerna kan det lika bra som de. kan vara värt att kolla??
det kan jag göra, tack för tipset, vad mener du elin?
det du skrev i inlägg 20
/Elin

Är hästen undersökt med röntgen eller liknande eller bara "utanpå"?

Jag är inte alls bra på hästar *ler*… men min tanke när jag läser detta är antingen som någon skrev att hon kan ha ont i ryggen eller så…
Men sen kom jag på en annan sak… kan hästar ha muskelvärk.. typ träningsvärk? Jag tror det men frågar då jag inte vet säkert…
Kan det vara det hon får då hon reagerar när du kommit en bit på väg att bygga upp musklerna? Som man kan reagera lite själv ….
Bara en liten tanke.

hon kanske har sträkt sig (musklerna) i ryggen

Jag kom nu också att tänka på en sak. Är sadeln utprovad när hon är i kondition eller omusklad?
Hoppas att ni hittar felet, och att det är något som man lätt kan åtgärda!
Jag vet inte vad mamma gjorde när hon tog henne till Barbro. men jag skulle kunna tro det som att barbro är en specialist på skelettet lika så hennes syster så borde dom ha fått reda på det tycker jag..
det var en bra tanke men det är ju inte meningen att hon ska behöva stå ett tag, jag får ju inte göra annat än att bygga upp henne, men när vi tränar hoppning går hon perfekt. ingenting fel.
det hoppas jag med.. sadlen är formad efter henne och vi har en padda under sadlen för att det inte ska göra ont.
Nikkan: Kolla sadeln igen, hon kan ju ha ändrat form/sadeln kan behöva stoppas om..
/Mandysan
det kan du har rätt i hon har ju fått föl, kan det finnas andra sätt hon kan ha förändrats på. jag ser henne så ofta att jag inte märker alltid de små detaljerna..

#32 Håller med om att det är bra att kolla igen. Är det så att hon ändrat sig, och sedan ändrar sig lite till när hon får mer muskler, kan de ju vara så att sadeln inte sitter helt okej. Som jen nämnde så kan en equiterapeut kanske hitta något om det är musklerna som ömmar. Det kan aldrig skada att kolla upp alla sådana saker.
nej det skadar ju inte.. hoppas bara att det funkar. hon är en toppen häst och underbar att hoppa med.. just nu får jag hålla mig med brodern som går dressyr..

Jaja, jag hoppas att det kommer att lösa sig för hästens bästa!
jag gör allt för henne.. det får kosta vad det vill bara hon blir bra. hon e mitt liv..
#36 det låter bra det 

#36 jajaja jag tror dej
du värkar bra med djur! du har jätte fina hästar också! det är en isabell färgad den ena va?
i sverige finns där ingen färg som heter palomino så han är skriven som isabelle men hade det vatt i usa hade han vatt palomino.. duktig i dressyr. älskar att jobba.. tack ska du ha.. är så nöjd med dom. den gamle kan man bara rida ut med.. men jag har henne för att hon ska ett tryggt hem och här ska hon vara till hon dör.

vi hade en shettis som gjorde exakt likadant när vi körde honom….. en buse!

#39 ååh, vad kuul! själv är jag ett dressyr freak
Har du inte medryttare till dina pollar? 


naw! Så fin! Nu vill jag ha en egen häst :(.. Får ju bara ta hand om travhästar i 4 veckor efter sommaren! Jobbigt! Och jag har redan fäst mig vid en av dom! som heter Le Copain

#43 fint namn! =)

jag vet! Fick ta och rykta honom när jag var där på besök för att ta reda på när jag skulle börja och lite sånt! Han var hur gullig som helst! Tyvärr så har jag ingen bild på honom! Ska försöka skaffa bild på honom under de veckorna jag är där!

#45 och jag kan säga att jag längtar efter bilden! :)

hahaha och jag kan lugnt säga att jag kommer att trivas om jag får köra honom!

min mosters förra häst höll också på att va halt när man skulle rida. markarbete var nästan kört å när dom skulle ut i skogen haltade hon en liten bit tills hon fattade att hon inte fick gå hem. tycker att de e konstigt men så e de…

Hej!
Tygelhälta kommer från för lite längre sedan fram i tiden när vi inte hade förklaringar på allt, dvs forskningen av hästen/ridningen har gått framåt.
Att en häst haltar i hårt arbete på ex volt kan bero på många orsaker men kanske är ohalt när den slipper hårdare träning eller rids på rakt spår.
-Där är många förklaringar till historier om ex ridskolehästar som haltar på lektionerna men får byta miljö och blir bra.
Hästen är ig ett ganska primitivt djur och tänker tyvärr inte som vi människor som vi skulle önska och därför inte har den förmåga att tänka att den kan slippa undan vissa situationer om den ex haltar..
-Därimot är den ett vanedjur och lär sig av rutiner så om ex en häst snubblar mkt ute och ryttaren kliver av ooch händelsen upprepas ytterligare kan ex filmhästar etc lära sig halta i vissa situationer.
-Men tror inte att det är fallet.
En häst är ett stort djur på ca 400-500kg och har många långa/korta muskler, etc där de lätt kan bli blödnigar av ex fel mundering, fel ridning etc för att hitta fel på sin häst kan vara svårt oavsett hur många röntgen bilder man tar.
-Att hitta fel får man ibland börja från början och försöka avhjälpa sin häst och ta hjälp av olika veterinärer och annat kunnit fackfolk etc för att göra uteslutnings metoden.
Är en häst halt diffust kan det även bero på fästing relaterade sjukdommar eller likn. då ber man sin veterinär ta ett blodprov och mäta titrar.
-Men att rida en halthäst är inte ok, oavsett om den bara haltar första "minutrerna ", en häst är ett stort okänsligt djur kroppsligt och visar den symtom på smärta är det smärta den känner.
Lycka till och hoppas att du hittar felet.
Vänligen/Linda
väldigt bra skrivet Linda! du fick med allt i samma inlägg 
Nikkan! jag hoppas att ni kommer på vad felet är och att hästen blir bra igen!
kanon, linda!
/Elin

Guud vad jag lärde mig där Linda!