
Nervös..
Jaha imorn fm rider vi bort till nya stallet. Nervös är man, men jättenöjd på samma gång. Ska bli spännande =P

Ska ni rida från Gärdtre till Alvesta??!! Finns det vägar som inte är så mycket trafik på? Hade inte ni en unghäst också?

Japp vi ska rida =P

Hur långt blir det?

Det blir inte alls långt, vilket jag först trodde. Tar visst bara drygt en timme, kanske 1 1/2.

Men unghästen då?

Hon följer med =P Vi ska turas om o leda. 2 rider och en leder henne och sin häst.

Det gick undan! Tänk bara på trafiken, folk kör som idioter där o lycka till!

Hoppas att det gick bra i dag. Har ju regnat nästan hela dagen. Är ni hemma snart?

Allt har gått super bra. Regnade bara 5 min när vi var ute på vägarna. Ihopsläppet med den nya hästen gick oxå jättebra. Den blev lite utanför men det är ju inte så konstigt, våra 4 år ju väldigt tajta. Men nu är man trött! Det tog inte 1 1/2 timme som elina påstog haha. 3 timmar tog det.

Oj då, Men vad bra att det gick iaf. Var lite orolig för er med unghästen och trafiken faktist. Kom han ut och vinkade adjö stallägaren?

Hhehe det var hon som var coolast av allihoppa. Hopn brydde sig inte ett dugg om bilarna =P Haha neee han vinkade inte, han satt väl hemma och firade. =P

Nja, beror väl på hur man ser det. Mycket pengar som försvinner nu som han inte får. 4 hela hästar blir ju över 6400 kr i inkomst som han inte får nu.

Vad skönt att höra att allt gick bra för er.
Cave quid dicis, quando, et cui
Audiatur et altera pars
vi red inte på stora vägen, utan genom vallby så det va inte speciellt mycket trafik. o malin.. konstigt om det tog tid när vi stannade hela tiden . hårdare har vi ridit.
måste bara tillägga att ottino va så jävla vacker när han visade upp sig o försvarade sin flock. synd synd att malin glömde fota, fast hon hade kameran med sig. hahaha.

aaa klart vi har ridit hårdare, men inte med kiara =P

Vad bra att det gick bra och att ni slapp stora vägen…





täcken på i juni? kallt eller regnar? :D

täcken på i juni? kallt eller regnar? :D

det spöregnade

ah :D
fifan va vi är glada nu! men ingen i stallet har sagt nåt. fan va glada dom måste vara …
ridhus ridhus ridhus!!! aldrig mera ´gärdtre