Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketterutrustningtillbehör
Läst 5769 ggr
tessa
0

hmm..passar bettet?!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

hejsan!

provade idag ett nytt träns och bett till min nya tös, och jag blev orolig att bettet är för litet.. vet att många pratar om ofta för långa bett men jag är verkligen urdålig på sådant här, så kanske någon kan hjälpa mig liiite genom att kika på bilderna. jag tyckte nästan att skinnet la sig mot ringarna och då är ju risken att hon nyps, eller hur? bettstorlekekn är 12,5 cm och bettet är tvådelat. Funderat på att köpa ett tredelat men oavsett bett så måste ju storleken passa =)

Mvh Tessan

tessa
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Nu sitter det en grimma under eftersom vi snabbprovade enbart bettet - andra sidan:

tessa
0
#2

hmm fast mungiporna upplevdes som närmre ringarna irl än på bilderna - skumt Fundersam

sunglasses
0
#3

Svårt att säga men jag tror att bredden är rätt bra.

Sen skulle jag nog ha köpt ett lite tunnare bett och släppt ner det ett hål till men det är ju en smaksak…

I vilket fall hoppas jag att du hittar ett ni båda trivs med!

gejsa
0
#4

Vad jag ser så tycker jag det ser lagom ut. Folk har i alla tider köpt för stora bett. Ett mindre bett ligger bättre i gommen. Men köp du ett tredelat i stället gärna med koppar eller något så kanske hästen suger mer på bettet. En del gör det om man köper det.

jumpingqueen
0
#5

Det såg lagom stort ut, men lossa ngt hål tkr jag med

SarahPeace
0
#6

Samma här;D lossa ett hål så blir det perfekt ;D

SarahPeace
0
#7

och du har du fått nå bilder på din häst enu ??:D jag är super NYFIKEN:D:D:D,  gick allt bra då?

tessa
0
#8

ja det kanske jag borde tillägga - när jag fotade bettet hade jag ännu inte finjusterat sidostyckena, - tycker också det ser tajt ut och jag tror att jag efter fotograferingen lossade ett hål, om jag inte minns fel.

Funderar också på om bettet är för tjockt? Tyckte inte det kändes helt hundra på henne, men kan inte sätta fingret på vad så därför jag frågar er.. =)

tessa
0
#9

Peace: japp nu har jag några nytagna foton, ska berätta mer och lägga ut ett par foton så fort jag kan - måste bara fixa en annan sak först! =)

SarahPeace
0
#10

#9 Okeej :D så roligt :]

SarahPeace
0
#11

#9 Okeej :D så roligt :]

tessa
0
#12

gejsa: jag har kikat på sådana tredelade med koppar i mitten - hööks har väl en variant med sötmalm eller vad de kallar det och koppar i mitten..?! Kanske det vore något.. men ni tycker alltså att jag ska köra på 12,5 och inte större?

Dumma foton som inte visar det jag själv tycktes uppleva =) dvs. att mungiporna låg närmre ringarna, mer mot dem.

gejsa
0
#13

Ja, dom är bra. Har faktist till tre av mina hästar ett likadant. Ska även köpa till mitt halvblod. Det låter lagom iaf med den storleken. Har hon normal mun så är det nog ok.

sunglasses
0
#14

Det är ju bara du som vet hur det ser ut i verkligheten, så det är du som vet bäst. Tänk bara på att käkbenet smalnar av där bettet ligger så det behöver inte vara så långt som man kanske tror… Självklart ska det inte vara för kort heller…

Tredelat i sweet iron med kopparinlägg låter kanon!

tessa
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Här hittade jag ett foto till:

Tack för era tips och råd! Jättesnällt att ni tar er tid att svara. Jag ska kika på de tredelade och se om ett sådant kanske passar bättre.

Tösen är ju otroligt fin och känslig i mun så jag vill ha så "snällt" bett som möjligt!  - som passar hennes mun såklart.

elin
0
#16

Varför tycker ni att hon ska sänka bettet för?
Tycker det sitter bra som det gör ärligt talat.

/Elin

tessa
0
#17

Har nu skapat en ny tråd: "min stjärna" som ni kan läsa om ni vill veta mer om min nya häst =) har lagt ut en del foton där, som jag tog tidigare idag.

SarahPeace
0
#18

#16 ., jag tycker att munkiperna dras för mkt uppåt. , dom ska ju bara va"lite uppåt"  , o om hon sänker ett hål så kommer det se mkt bättre ut … jag hade nästa ungefär lika, sen sänkte jag ett hål (haha jag hadde sättt i en hästbok där visade dom hur högt bettet skulle sitta) ,  … Flört

tessa
0
#19

#16 och #18: Jag kan nog hålla med om att bettet är aningens för högt upp (eller?) men det dumma är att jag tror att det blir för lågt om jag sänker ett hål.. vet inte om man kan göra ett extra hål mellan två befintliga i tränset och på så vis få lagom??

tessa
0
#20

Nu har jag sovit på saken… OM man nu är orolig att hästen ska nypas av sitt bett, är då ett eggbett ett bra alternativ? - Om inte, varför?

I sådana fall är alternativen tvådelat eggbett, tredelat eggbett, "vanligt": tredelat med sötmalm och koppar, tredelat i mässing eller tredelat i rostfritt… hmm… Fundersam

Parentes: "dum" som jag var köpte jag ett träns med mässingdetaljer, så nu "måste" jag ju ha ett guldfärgat bett i koppar elr mässing.. fånigt, eller hur men ack så snyggt Flört

lisette
0
#21

#16 jag håller med elin, sänker hon bettet så finns ju risken att hästen känner att den "tappar" bettet…

#20 nu måste du skaffa stigbyglar i mässing med… ;)

gejsa
0
#22

Förr så sa man att det skulle vara två rynkor vid bettet. Nu för tiden är det mer att det ska ligga och det ska vara mer slätt eller en rynka. Men sänker man för mycket så blir det irritation för det. För varje gång man drar i bettet så åker det upp i gommen. Tror att ett annat bett kan bli annorlunda också. Men sänka det tror inte jag heller ev. Du får ta kort och jämföra.

lisette
0
#23

vem var det som skrev nt om två fingrar i mungipan, man skulle känna tänderna?

elin
0
#24

Mmm precis, nej höjdmässigt på bett tycker jag det sitter bra som det gör, en risk med ett bett för långt ner är ju att hästen lägger tungan över bettet, det kan ge jobbiga ovanor men samtididgt är det ju inte kul för matte om hästen blir rädd, har tungan över bettet o sticker.

/Elin

lisette
0
#25

jag tar tillbaks, det var nog med nosgrimman som man mätte så… :D

tessa
0
#26

Supersnällt av er att svara…! *tacksam* har som sagt inte passat in själva tränset ännu utan provade mest bettet igår… så ingen som kan/vill tycka till om mitt inlägg nr 20…? =) Tänkte nämligen åka och inhandla bett om en stund för att jämföra med det jag redan har, och inte kände mig riktigt nöjd med..

"Nu har jag sovit på saken… OM man nu är orolig att hästen ska nypas av sitt bett, är då ett eggbett ett bra alternativ? - Om inte, varför?

I sådana fall är alternativen tvådelat eggbett, tredelat eggbett, "vanligt": tredelat med sötmalm och koppar, tredelat i mässing eller tredelat i rostfritt… hmm… Fundersam

Parentes: "dum" som jag var köpte jag ett träns (hööks - "CH Sigmund träns") med mässingdetaljer, så nu "måste" jag ju ha ett guldfärgat bett i koppar elr mässing.. fånigt, eller hur men ack så snyggt =)"

elin
0
#27

Jag rider nisse på vanligt 2 delat, först när jag köpte henne red jag på det, sen bytte jag till eggbett, det recultera i att Nisse sköt bog o började gapa o grejja :(
O jag hade bettet åt rätt håll givetvis!
Så nu e vi tillbaka på 2 delat igen o hon går kanon.
Nisse gick inte bra på det, men som sagt vet ju inte hur din häst är o alla e olika individer :D
Men iaf nu har jag berättat mina erfarenheter om det bettet.

/Elin

lisette
0
#28

köp ett och se hur det funkar! de kan inte vara allt för dyra. jag har diverse bett som hänger i stallet… :D

elin
0
#29

mitt eggbett kostade 220 :- o ba hänger inne i skåpet o samlar damm =P

/Elin

gejsa
0
#30

Eggbett har en tjej i stallet som har en fjording. Det är rullat med mässing. Den hästen går och suger på det när dom är ute och rider. Det knarrar om hästen när hon suger. Det låter jättekonstigt.

lisette
0
#31

sälj det dååå elin!

nu ska jag se om jag kan väcka min sambo o kolla på släp…

ha en trevlig dag vänner

elin
0
#32

ingen som vill köpat här i östergötland juuu

/Elin

tessa
0
#33

#27: Ok så Nisse gillade inte alls eggbett med andra ord! Fundersam detta med bett - ja, hästutrustning i övrigt också - är ju en hel vetenskap, och det som funkar bra på en häst, behöver ju inte alls funka på samma sätt med en annan så det är klurigt detta.

#30: vad lustigt att det låter så! Min tös verkar "skumma" rätt lätt, men det behöver ju egentligen inte säga någonting.

Tänkte ta en sväng förbi granngården eftersom hööks ligger en bra bit bort - om ni har någon erfarenhet av granngårdens "hästutbud" så får ni gärna hojta! =) 

#32: Vad är det för eggbett och vilken storlek?

gejsa
0
#34

Det är när fjordingen rullar och suger på  det där kopparinlägget som det låter. Det är eggbett som finns på Hööks vet jag iaf. Det trivs hon med.

tessa
0
#35

ahaa ok så det är bra alltså, det fattade inte jag =) är det två - eller tredelat tro?

elin
0
#36

eggbet, 3 delat,silver, 12,5 skulle jag tro det är :D

/Elin

gejsa
0
#37

Tror att det eggbettet är tvådelat.Visst är det bra att hästen suger på bettet. Då gillar den ju det. *ler*

tessa
0
#38

Elin: aha, vore kanske något för min tös.. =)

Gejsa: Jo det är sant, tänkte nog bara på det du skrev att det lät konstigt. saker som låter konstigt ÄR konstiga, tänker jag :D

gejsa
0
#39

Ja, det låter ju konstigt när det knarrar från en hästs mun när man rider. *ler* det brukar oftast knarra från sadeln isf.

[slo]
0
#40

Jag tycker du ska prova rida med bettet du redan har köpt några dagar, och se hur pållen reagerar :) Funkar det inte bra, eller du märker att hon får nyp i mungiporna så kan du ju köpa ett nytt… Alternativt låna av nån, jag tycker det är dumt att lägga pengar på utrustning som kanske inte kommer användas, lägg det på träning istället ;)

gejsa
0
#41

Jag tror att hon får byta bettet om hon inte är nöjd med storleken eftersom lappen var kvar på bettet. Då är det ju bättre att köpa ett bett på en gång som hon tror passar bättre.

mazze
0
#42

Håller med dig Slo o så får du samtidigt se om du måste ha fasta ringar om hon nyps. Annars ser storleken bra ut Tessa.

tessa
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#43

#40: Tack för tipset.. tyvärr riskerar jag att bli väldigt fattig om jag gör som du föreslår, då jag knappast kan lämna tillbaka betten om jag använder dem.. kan ju inte rida runt med prislappen hängades i bettringen :D

Uppdatering:

jag lämnade tillbaka det tvådelade och köpte två tredelade i mässing sitället - för att slippa ränna till hööks i tid och otid :), så försökte jag gardera mig med två stl - men vad hjälper det när man är en okunnig, förvirrad  nöt =)

Såhär såg det ena bettet ut - inga bra bilder men jag upplevde det kortare som för kort då mungiperna "flöt" ut, nästan ut genom bettringen, mot änden av bettet som sitter utanför ringen.. om ni förstår..

tessa
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#44

och om jag inte rör ihop mina foton så ska detta föreställa bettet som var en stl "större":

Jag har ridit med den större storleken och Yrka går väldigt fint med det, och verkar trivas.. fast jag kan ju inte åpta bli att vara osäker ändå =)

När jag provade betten blev jag först orolig för att bettet skulle vara för långt inne i munnen, dvs. hänga neråt eftersom tösen grejade med det med tungan, men det slutade hon snart med och har inte brytt sig om bettet alls efteråt.

tessa
0
#45

hmm eller vänta nu.. det är nog baske mig samma bett på båda bilderna.. eller.. hmm…HemlisGenerad

Jag får nog ta nya foton, för jag verkar inte ha någon vidare koll på mina foton som jag strör omkring mig.. =)

[slo]
0
#46

Hmm, det är verkligen svårt att se på bilder, man vill ju gärna vara där och dra, klämma och känna själv hur det är :P Men det ser ut som samma storlek faktiskt… Vad var det för storlek på tränsbettet? Och vad är det för storlek på det i mässing? För tränsbettet såg ut att vara lagom långt på bilderna, det som du visat nu kanske är lite kort, bettringarna verkar peka utåt… Men det kan ha och göra med nosgrimman kanske?

[slo]
0
#47

Hmm, det är verkligen svårt att se på bilder, man vill ju gärna vara där och dra, klämma och känna själv hur det är :P Men det ser ut som samma storlek faktiskt… Vad var det för storlek på tränsbettet? Och vad är det för storlek på det i mässing? För tränsbettet såg ut att vara lagom långt på bilderna, det som du visat nu kanske är lite kort, bettringarna verkar peka utåt… Men det kan ha och göra med nosgrimman kanske?

ryttarn
0
#48

Detta med att passa in bett är en konst. Läste en mycket intressant artikel häromdagen i ämnet, rekomenderas!

http://haglunds.e-butiken.se/page.asp?pge_id=7 src="http://ponnytrav.ifokus.se/Images/Buttons/linkArrow.png" alt="Länken öppnas i nytt fönster" />

Jerker Klang,
medarbetare på ponnytrav ifokus

Gemenskap, glädje och fart - ponnytrav såklart!

Stuteri Isil, Sagolika Gotlandsruss

www.isil.se

Peppe
0
#49

#48 Precis vad jag har sagt i alla bett-trådar… aldeles för många i sverige rider med för långa bett och för högt upp.

Medarbetare på ~`Dressyr´~ och ~`Harry Potter´~