Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikett: övrigt
Läst 379 ggr
Zahara
0

Annan fråga om bygglov :)

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Nu har jag ju fått svar på min andra fråga om bygglov så nu har jag en annan :) behövs det till uteboxar med? Har tänkt ha dem så här: 2st var för sig ca 3 meter i mellan dem då de ska vara inhängnade så hästen kan gå ut i en rasthage när den vill, krävs det bygglov även här? Tacksam för svar :)

inget är omöjligt. Det tar bara lite längre tid! gottoblandat

medarbetare på scrapbooking.ifokus

Momla
0
#1

Har ingen aning, men jag skulle nästan tro att du behöver det. Man får ju egentligen inte ens byta fönster på ens egen kåk utan bygglov….

lisette
0
#2

alltså, det är samma sak som med lösdrift, du smäller upp ngt på tomten. allt som är över 9 kvm (har jag för mig) krävs det bygglov för.

det lättaste är eg om du ringer till kommunens växel o ber o få tala med ngn som har hand om bygglov etc.

Zahara
0
#3

Har för mig att det är över 9,9m2 :) och det blir inte dessa boxarna i så fall :p det är därför jag undrade men glömde ju skriva storlek :)

inget är omöjligt. Det tar bara lite längre tid! gottoblandat

medarbetare på scrapbooking.ifokus

lisette
0
#4

men ska de stå brevid varandra så blir det ju inte fristående.

läs här.