Bra ridkläder i stora storlekar?
Något jag saknade när jag vägde mer var bra ridkläder i större storlekar, helst utan att man blir ruinerad.
Många ridbyxor finns bara upp till stl 46 och det finns ett stort behov av betydligt generösare storlekar än så.
Personligen vill jag dessutom helst ha ridbyxor som är lite "stadigare" och som gärna är högre i midjan och håller in och stödjer upptill. Ridtights känner jag mig inte lika bekväm i.
När det gäller västar, jackor etc vill jag helst ha lite rymliga kläder men ändå snyggt skurna - bara för att man väger mer behöver man inte se ut som en oformlig klump.
Har ni tips på bra märken och butiker som säljer även stora storlekar?
Man ska absolut inte behöva skämmas för sin vikt men det går att använda anonymfunktionen om ni känner er obekväma med att svara annars.
"Fatshaming" är inte ok och leder till en varning eller blockering från sajten direkt.
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
cellbes har till storlek 64
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Tex Börjes har ju lite herr ridbyxor som har större storlekar än dam. Och vad jag vet är enda skillnaden att man knäpper dem åt andra hållet mot dambyxor (av någon outgrundlig anledning). Har själv haft ett par "herrridbyxor" när jag var yngre för de var de ända som funka med mina långa ben.
Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu
Team Banan har bra utbud av stora storlekar:
https://www.teambanan.se/shop/en/
Zaczess har i alla fall en del upp till 2xl:
https://www.zaczess.com/collections/rider
Annars har jag också sett mycket på CEllbes i stora ridkläder.
Jag har faktiskt aldrig tänkt på herridbyxor som ett alternativ, lite lustigt med tanke på att jag använt herrmodeller på andra klädesplagg av storleksskäl.
Har Cellbes bra kvalité? Förr var de en "billighetskedja" men de kanske har höjt sig några snäpp? (Jag fick en smärre chock när jag kikade in på Ellos sida häromdagen, det var en helt annan inriktning än tidigare!)
Team Banan har jag faktiskt aldrig hört om tidigare, ska kolla! 👍
"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com
#4 Tycker de ofta haft bra grejer där, köpt många gånger andra plagg och hållt i flera år :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#4 Jag tycker inte att herrmodeller på ridbyxor är större eller rymligare. De har ju en helt annan kroppsform, ofta med smalare höfter än kvinnor och sen är de ofta sydda helt annorlunda i grenen pga "paketet" de ska få plats med.
#4: jag köper kläder från cellbes. Nu senast ridbyxor. Underbart sköna
…………………………………..
Sajtvärd sällskapskaniner och häst och ridsport(Rexkanin inaktiv)Medarbetare fibromyalgi och diabetes
Driver Djurflockens hunddagis och Djurflockens kaninomplacering