Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketteroff-topicgod-morgon
Läst 816 ggr
Luthien89
0

Mugg!

Hejsan. Jag undrar om ni har nått tips om hur man blir av med mugg? Jag har provat massor av huskurer, tvättat med massa medel, b.la. grönsåpa, men iinget verkar hjälpa?

Terrierlina
0
#1

Se till att hålla torrt! Och smörja med exempelvis idomin. Inte tvätta för mycket.

Något annat som kan funka är kollodialt silver. Finns att köpa på hälsokosten. Kan man smörja på med svamp. Det brukar funka.

MiaMaria
0
#2

När mitt sto fick mugg fick jag rekomendationen av veterinären att lägga saltvattens omslag på det. Alltså dränk en stor bomulls bit (i lind-padds form) och linda med gaslinda så det ligger emot där din häst har mugg, häll på saltvatten 2 ggr/dag (eller mer, så det hålls blött hela tiden) och byt hela bandaget varannan dag. Därefter smörjer du med mjukgörande. Funkerade utmärkt för oss, men det är säkert olika. Lycka till!

Believer
0
#3

När Lucky hade mugg räckte det med att jag tvätta rent med lactasydtvål. sen torkade jag det helt torrt och smörjde in helosan.

reddie
0
#4

#2 aldrig hört någon som rekomenderar att hålla det blött, där ser man vad olika det är och vad som fungerar på olika hästar.

De flesta säger att man ska hålla det rent och torrt, gärna torka med hårtork så att det verkligen blir torrt. När det torkat riktigt så smörj in med någon mjukgörande salva.

En tjej i stallet smörje in med en salva som man använder då man gör rent i öronen på hundar. Det var fler som hade rekomenderat det till henne och på två dagar var det borta. Kommer ej ihåg vad salvan heter. Jag har den liggandes här hemma någonstans i röran. Ska se om jag hittar den.

EmmaLisbeth
0
#5

jag har använt salvan som finns på tex granngården, vit burk med grön text, kommer inte ihåg vad den heter, men den funkade jätte bra!

bebbe
0
#6

Be din vet skriva ut sinsprutor för kor, (en pasta som innehåller penicillin) blanda 2/3 idomin och 1/3 sinsalva, rengör så noga du kan, smörj varannan dag 3-4 ggr, så ska du se att muggen försvinner, obs tvätta inte mellan smörjningarna.

Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

gejsa
0
#7

Jag fick tvätta av dom varje kväll förra vintern när det var lerigt länge. Först tvättade vi av dom med vatten och såpa sedan la jag på såpa en liten stund sedan tvättade vi av det. Torkade det och lät hästen få stå på halm hela natten. Det gick bort på alla 3 hästarna efter ca en högst 1½ månad. Har inte kommit tillbaka efter detta.

Jag har hört att det kan vara jordens surighetsgrad som gör att dom får mugg. En del har mugg jämt när dom går i en viss hage. Sedan kan dom få flytta till en annan och det går bort av sig själv.

lisette
0
#8

mugg kommer väl av mycket fukt? eller av solen…

bebbe
0
#9

Mugg kommer av väta, och företrädesvis på vita ben.

Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

Tummelisa
0
#10

Jag brukar vara noga med att lera och smuts får torka, borstar sen noggrant när benen och leran är riktigt torra. Smörjer sen med salyvase ( Stavningen är kanske inte korrekt men den finns på apoteket). Dagen efter har ruvan av sig själv lossnat och man kan borsta bort den. Ser sedan till att fortsätta borsta noga varje dag  och ev smörja på  en fuktgivande salva utan fett. Detta har alltid funkat för mig.

stinta
0
#11

jag fick mugg på min ardenner hingst. fick ett tips av förra ägaren att använda  Foran M-R-S karledsalva…

snacka inte om mig utan med mig...

Linda
0
#12

Ibland behöver man få hjälp av veterinär och få steptoselin utskrivet.

gejsa
0
#13

Man ska inte dra bort skorpan iaf som blir. Leran är fuktig när det har regnat. Så menade jag alltså.

jumpingqueen
0
#14

Tvätta först med laktacydtvål, sedan häller du över med MASSA äppelcidervinäger. efter nån minut smörjer du på nån salva. Idomin eller Hälosan. För att undvika mugg rör inte karlderna på vintern, hösten och våren. Då får dom inte mugg. Om det 'är så att du ska tävla och ABSOLUT måste tvätta, använd tvål och torka tort efter…Cool

LinneaG
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Mitt sto hade mugg förra sommaren, jag försökte hålla det rent och hade på Helosan varje dag. Sen var det borta! Det har inte kommit tillbaka än iaf =) Fast ja ska väl inte säga för mycket..

gejsa
0
#16

Äppelcidervinäger svider ju på sår. Det kan ju inte vara bra.

lisette
0
#17

#14 eller så låter man hovskägget vara kvar istället för att klippa bort det, om man nu gör det…

NinaToy
0
#18

Tvätta karleden med mjällschampoo för att ta bort mugget. Jätteeffektivt.

Sehvrin
0
#19

Brukar smörja in med skillingarydssalva, tycker det funkar bra.

//Johanna, medarbetare på miljö.ifokus, svensknatur.ifokus och studier.ifokus

jumpingqueen
0
#20

#16, det svider lite, men man måste tåla lite. Det gämnar ut Ph-värdet så att muggen försvinner, dessutom är det bakteriedödande

#17 Ja det kan man göra.. Men ja tycker det är snyggast och ser mest välvårdat ut om man klipper hovskägget och tofsarna som sticker ut ur öronen, men låter känselhåren sitta kvar!

Tummelisa
0
#21

Veterinären kan även skriva ut celeston vet. Väldigt effektivt, men ska inte användas långvarigt.

Anna Johansson
0
#22

anteceptisktschampo funkar, har även använt 4 s-salvan och de har funkat det med. Lycka till!