Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: tävlingarridsportsihs
Läst 91 ggr
Maleficum
0

Sweden International Horse Show

Är det någon som har varit, är eller ska till SIHS och titta?

Om ni varit där hur var det? Vad såg ni och vad tyckte ni bäst/sämst om?

Själv kikar jag just nu på fyrspannskörningen på SVTplay.

Brukar alltid kika på det, brukar även kika på inomhusfälttävlan om de sänder från det och sen matinén när de sänder där ifrån (brukar ju bli runt jul det sänds på tv).

Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu

Sändningar från Sweden International Horse Show som hålls på Friends Arena.
EquusCaty
1
#1

#0: Yes, var där i fredags för att se när ryttarna byter ridgren. Var jätteroligt!🙂


Tjena^^

Pilspets
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
Förhandsgranskning av bild 1 av 4
Förhandsgranskning av bild 2 av 4
Förhandsgranskning av bild 3 av 4
Förhandsgranskning av bild 4 av 4
#2

Var där för 2 år sedan,vilken upplevelse!😍

I år blir det tyvärr inte.

Faktiskt har vi en häst på ridskolan som var med i tomtetåget varje år innan vår iidlärare köpte henne.
Bifoger bild på Kex.

Vixxen
0
#3

Ja det är bra!

Lona
1
#4

#0: Sverige hade en superperiod i fyrspannskörning på 90-talet, sopade mer eller mindre banan med övriga länder. Så otroligt duktiga kuskar och hästar (och grooms)! 😀
Att dra på i fullt ös med millimeterprecision med fyra hästar - och de flesta kuskar kan dessutom göra det med enhandsfattning även om de naturligtvis använder två när det verkligen gäller.
Själv kämpar man för att tömköra EN häst i skritt och för att hamna på rätt sida av EN kona i hela paddocken, typ.😁


"Jag är inte klok men jag är smart!"
Toktantens dagbok: www.raskva.wordpress.com

Maleficum
0
#5

#4: Det kommer jag ihåg :) Riktigt duktiga!

Vinnaren, Boyd Exell, får det ju att se så himla enkelt ut! Men håller med dig, supersvårt att ens tömköra en häst (nu har jag iof inte gjort det speciellt många gånger så det hjälper ju inte).

Såg inomhusfälttävlan igår och det var riktigt spännande, verkligen minsta marginal mellan vinnaren och tvåan!

Instagram: @theblindbunny
http://www.tizzys.n.nu