
rutiner i ert stall över jul/nyår?
hur har ni ordnat med rutinerna i ert stall nu över jul och nyår? är allt som vanligt eller är det ändrat, i så fall på vilket sätt?
i vårt stall stall är allt som vanligt har ju stall 5 meter från huset och bara 2 hästar, så här är allt som vanligt :)
men när jag hade Japp på ridskolan, så julafton och nyår fick hästarna komma in redan 13.00 och fick kvällsfodret redan då! :O
Medarbetare på Dressyr.ifokus

Den enda skillnaden är att de idag får gå in några timmar tidigare. Vi tar in dom vid 17-tiden, annars går de ute till 19 ungefär.

Jo våra går också in liste tidigare..:)
//Mickan
precis som vnligt för min pollr.. eller de kn man ju inte kall de eg, för i Belgien går de ju aldrig ut nästn åså.. men fodret samma tid o va ute hela dan=) På nyårsfton kväll o nyårsafton morron fodrar alltid jag, Har fodrat nyårsdan sen ja va tio år, även när vi stog i inackorderingsstall. Blir så arg på folk som tycker att "hästarna vill nog oxå ha sovmorron". Så då tar jag hellre den fodringen…=)
Det är som vanligt, förutom att de flesta var i stallet på morgonen idag och fikade med lite glögg och pepparkakor… Sen är det några stycken som bor vid stallet som tar in alla ikväll, så vi andra slipper åka dit igen. ;)
Mvh Alex
Värd för Ridsport
Medarbetare på Islandshäst

på ett möte i november föreslog jag att vi skulle dela jul och nyår rättvist, men då blev jag nedröstad av alla. men igår dög det minsann och de bestämde själva hur det skulle vara, ingen demokrati alls.
Medarbetare på ~`Dressyr´~ och ~`Harry Potter´~
För våran del så går hästarna ute som vanligt, o blir fodrade som vanligt av stallägaren.
Vi hjälps åt vid alla storhelger… Så jag tror inte det blev några större skillnader, jag var där vid 4-snåret och tog in, som vanligt på helger :)
lite som vanligt idag (Julafton) fast senare in 2 timmar extra ute till 19 annars 17 tar jag in dom. Fast jag kommer länga till 19 väntar bara på lite ljusare kvällar. Då kommer dom få lite mellis ute. Nyår ja vi dricker inte så ofta här så denna dag lagas god mat med mys på mys å ingen alkohol allså vanlit för hästarna.

Eftersom vi har eget stall och inga inackorderade, så är rutinerna dom samma.

Frukost och utsläpp som vanligt, in igen kl 1500 + mat skulle vara hos Nattis m fam kl 17.00, nattamat nu kl 22,15
Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

Allt är som vanligt. :)
Delägarstall: vi hjälps åt lite under helgerna nu… så inte en behöver ta allt själv över julen…vi har ju stallet var tredje vecka i delägarstallet.
I hemmastallet är det som vanligt…nja kvällsmat lite tidigare o sen tog vi alla en promenad ner senare ikväll o gav morötter (höet fanns det kvar av så de fick inte mer..).
Som vanligt ^^

Samma tider som vanligt osv. Den enda skillnaden är att dom får lite extra gott i krubban när dom kommer in. Så som hårt bröd, morot, äpple, päron, betfor. Annars brukar dom bara få en sak per kväll.
Som vanligt. In samma tid på kvällen på som vanligt (19-21). Lyrik fick extra god julmat igår med knäckebröd, äpplen och morötter. Lite fibergi, kornkross, betfor, lusern och havre utöver den vanliga kvällsmat.
Nyår går de ut och in samma tider som vanligt.
Vi har rullande schema och de går in och ut som vanligt.
Ska vara menat att det ska vara rättvist men lite svårt med 11 hästar och olika ägare, alla kan ju inte ta morgonen på julafton eller nyårsdagen;)