Tjhooo igår red jag mina första 10 minuter!! Men..
Ja jag kravlade mig upp på hblstoet som vi har på foder igår! Var bara tvungen att känna lite:O)
Skrittade runt lite och kände på knapparna, hon är duktig i grunden lillstumpan.. pigg och arbetsvillig så synd att hon är t-märkt och inte håller för lite hårdare träning.
MEN jag fick ruskigt ont i min rygg av bara tio minuters ridning.. travade kanske 40 meter bara för att känna hur det kändes men det gjorde oooont.. läskigt när man har ont och är så svag som jag nu är i mitt bålparti efter skada och två graviditeter. känner mig som en nybörjare, från att kunnat rida vilken häst som helst så har jag blivit "vinglig" i bålen.. vet inte om ngn förstår vad jag menar..
Trodde jag skulle slippa läkaren men jag får nog pallra mig dit ännu en gång men trolig röntgen.
Blir lite rädd att jag inte kommer kunna rida på riktigt igen..
Men pålla var snäll och tyckte det var roligt, bjöd på och sökte sig i form på en gång, så vi gjorde ngr öppnor, framdelsvändningar samt förflyttningar bara för att se om det fanns kvar i minnet och det gjorde det! Hon var mkt lättriden och har nog varit fantastiskt rolig att rida en gång i tiden!! ( Obs! I skritt gjordes detta:O))
Ja ja, ville bara skriva av mig lite och om ngn har liknande erfarenheter så skriv gärna..

Om det är i höfterna så kan du ju träna upp det med ridningen. Jag har ju haft foglossning i över 1 år och haft så ont så jag inte kunnat stå, sitta eller gå knappt. Men efter att jag börjat att rida kontinuerligt så mår jag mycket bättre Ryggen med. Så börja du att rida 10 min varje dag och öka på vartefter så kanske du bygger upp musklerna. Men räkna med att det kan ta 1 år minst.

roligt att du är igång 
får hoppas att det håller hela vägen nu bara!
tänkte rida varannan dag.. det gör ju inte henne ngt när det är såpass lite ridning..

Nog gör det henne något, hon får ha lite kul
och du också 

vad skoj!!! =)
…har just nu ruskigt ont i ryggen.. kom knappt upp, skrittade ett par varv men fick sitta av igen
Åh jag får hem en liten fining om ett par veckor, vad ska jag nu göra om jag inte ens kan skritta??

Som jag skrev förut. Fortsätt och öka på vartefter som du orkar. Orkar du inte mer än ett par varv i dag så kanske du gör det nästa dag i stället. Det tog inte en dag att bygga Rom heller. :)

Jag blev oxå väldigt vinglig i bålen efter mina graviditeter. Det känns väldigt konstigt faktiskt men den styrkan kommer tillbaks igen om man börjar träna upp bål och rygg försiktigt igen.
Så jag vet vad du menar med vinglig i bålen…man liksom känner sig mjuk på fel sätt och obalanserad som attan och nästan svajar i sadeln.
Det är vad vi tror att vi redan vet som hindrar oss från att lära oss nytt.
#10 Ja precis! Det känns jätteskumt!
Kul! :)

Vad roligt med häst :) Vad är det för stam? Hur gamal är hon? Vad är hon t-märkt för?
Red du lätt eller satt ner i traven när du fick ont? Tänker att det kan vara stor fjädring ifrån ryggen och att din rygg inte klarar av att varken följa med och själv fjädra eller tryckas ihop, och då är det iallafall en mer träningssak att mjuka upp sig och få muskler som klarar av att ta emot "stöttarna" och fjädra så att det inte kommer direkt på skelettet att göra det…
#13 Det är den tjejen vi har haft hemma som vart betäckt med Lancier men inte tog sig. Hon är e: Feliciano ue Robin Z-Nebraska.
Jag fick ont redan i skritten inte av traven för den klarade jag inte av alls (red lätt)
Trevligt att se dig igen förresten:O)
Jag har ju gjort mig rejäl illa innan men det jag är mest rädd för är vad som hände vid ryggmärgsbedövningen då jag fick så ont att jag vrålade ända tills de tog bort den, efteråt kunde jag inte lyfta mitt ena ben mm… Så jag är rädd att ngt blev skadat..
Men har första läkartid nu på torsdag så vi får sevad som händer..

KUL:)