Skänklarna vill inte vara stilla.
Jag har ett problem med min ridning. Mina skänklar fladdrar runt jättemycket, spelar ingen roll vilken häst jag sitter på. Allså fötterna vill inte sitta stilla vid hästens mage. Jag har försökt att tänka på det, försökt hålla om med vaden, försökt trampa ner bättre men det hjälper inte ett piss. Jag vet inte om det påverkar ridningen så mycket men jag stör mig på det och tycker inte att det ser så värst bra ut heller. Vet inte om det kan ha någonting att göra med att min helbror har väldigt mjuka leder och jag även kan ha det? vet inte riktigt säkert. Vet att det är lite svårt att förstå vad jag mena men har ni några tips och tricks jag kan tänka på eller göra för att få skänklen stilla? Tacksam för svar!
Hur gammal är du och hur länge har du ridit ? Det tar normalt ett tag, beroende på hur mycket man rider också, självklart innan man har balansen och möjligheten att bli stadigare.
#1
Är 13 år och ridit 4 år ungefär, rider mellan 3-4 gånger i veckan och gjort det dem senaste månaderna men annars ridit 2 dagar i veckan det senaste året
Det kan ta längre tid att bli stabil, helst rida med tränare minst en gång i veckan också för att ha någon som berättar vad man ska tänka på. Kämpa vidare du ! Till slut så blir skänkeln stabilare.
Är det främst i traven eller fladdrar de även i skritt och galopp? c:
#4 i traven är det värst. Galoppen och skritten är inga större problem.
#5 Jag hade samma problem tidigare, men bara i traven. Så förutom att fokusera på, precis som du säger, få ner hälarna och försöka sitta så korrekt som möjligt jobbade jag jättemycket med hur jag red lätt i traven. Det som hjälpte mig att istället för att rida lätt 'upp och ner' så blir det 'fram och tillbaka'. Alltså att man spänner nedre delen av magen och lyfter fram sig själv, och inte lägger all vikt i fötterna för att lyfta dig uppåt. Jag vet inte om det hjälper dig, (eller om det egentligen är korrekt) men det stillade mina skänklar supermycket! :)
menar du då när du sitter ner i traven? ja jag fick tips att man kan ju försöka lägga mer vikt på sina fötter så att de verkligen trycks ner :) Man ska inte på någo sätt klämma hästen så att ja den får ont eller att den sedan inte känner dina hjälper sedan men ja du kan iallafall försöka ha de nära sadeln men inte så du klämmer :)
❤️
TS, slappna av benen ända från höfterna, så att de hänger ned och bli tunga i stigbyglarna, så blir de automatiskt mer stilla. När du rider lätt, rör inte underbenen utan rör dig bara från knäna och uppåt, så att knäna ligger stilla mot sadeln och höfterna åker uppåt-framåt och bakåt-nedåt.
#7 #8 det är när jag rider lätt som det är som värst, blir bättre när jag sitter ner

Du måste hitta balansen. Det sitter inte i benen utan i bålen. Sitt på rumpan (så långt bak du kan, många gör fel och sitter på blygdbenet istället så dom svankar med ryggen) och slappna av i benen. Det bästa är om du kan få nån att longera dig så du kan koncentrera dig bara på sitsen. Det är bålen som håller dig i balans så du sitter kvar, alltså är det bålen du ska spänna inte benen.
Skynda långsamt så går det fortare.