Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketter: sjukdomarskötselvård
Läst 428 ggr
gejsa
0

Jösses vad glad jag blev i all bedrövelse!

I tisdags förra veckan började Gobban att halta. Han fick stå fram till lördagen. Trodde att han var överansträngd. Hade ridit lektion på måndagen. Jag lät honom springa lite på ridbanan på lördagskvällen men såg att han inte var bra. På söndagskvällen ville han knappt stå på frambenet. Så jag tänkte ringa veterinären på måndagen. Men kom på att hovlsagaren skodde ju honom på måndagen förra veckan. Kan ju var ett sömtryck eller en sten i hans sula. Han måste ha sulor fram sommartid för han har så tunna sulor så han får stengallor och blir halt titt som tätt annars.

Hovslagaren kom i kväll. Mycket riktigt! Han hade en hovböld som han skar sönder. Gud vad lättad jag blev. Trodde att det var allvarligare. Tänkte att om inte han hittade något i kväll så måste vi åka till Strömsholm i morgon. Och han som inte har åkt transport på snart 3 år. Är svårlastad som fasiken.

Nu har jag en halt häst till. Det är Gejsa som troligtvis har sträckt sig när hon tappade en sko. Hon får stå i hagen och sedan går vi med henne ca 15 min varje dag.

I morgon ska dom åka med den stackars hästen som står i mitt stall för en sista titt. Ägaren vill ju avliva henne. Så det är mycket glädje och sorg i mitt stall. Usch! Varför skaffade man sig hästar eg?

bebbe
0
#1

Jag tror nog att glädjestunderna är fler än sorgerna.

Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

gejsa
0
#2

Ja, man får hoppas det. Annars hade man väl lagt av för länge sedan. För slitigt är det iaf.

lisette
0
#3

hovböld inget allvarligt? kanske beror på när den upptäcks.

pappas föl fick åka in akut till helsingborg när han var nyss avvand för en hovböld… han fick gå med bandage runt fossingen o stå inne i några veckor…

Linda
0
#4

Skönt när det är någon "simpel" förklaring, särskillt på en gammal häst ju:)

gejsa
0
#5

#3# Ja, om man inte har någon duktig hovslagare eller bra veterinär som kan komma till ens stall så måste man ju åka till en större anläggning. OM hästen fick stå inne i flera veckor så måste det ha varit något mer än en hovböld. Hade fölet blivit trampat eller så? Har aldrig hört ett föl ha en hovböld.

lisette
0
#6

han gick i en väldigt dålig hage (knagglig som sjutton) under hela vintern. därav bölden.

gejsa
0
#7

Ja, Linda! Jag blev så lättad. Var lite rädd att det hade hänt min gamling något otäckt. För hur det än är så leker han ju mycket med mina två unghästar. Dom reser sig upp mot varandra och rusar hit och dit. Så jag var så rädd för att han hade slagit i knäet och att det inte syndes några spår efter det ändå. Men i dag började jag känna pulsen så jag anade att det var hovböld iaf. Pust och stön vad skönt. Hovslagaren ville bara ha bensinpengar 50 kr men han fick 200 kr. Jag sa att jag tjänade ju in ca 2000 kr på att slippa åka till veterinären nu.

gejsa
0
#8

#6# När du skrev föl så tänkte jag på en nyfödd liten krake som har hovböld. Har den gått hela vintern så är det ju en åring. Det är ju klart att dom kan få hovböld. *ler*

gejsa
0
#9

Äntligen har dom varit med hästen i mitt stall. Den blev i stort sett friskförklarad. Hade bara en vrickning i framfoten efter att ha tappat en sko. Så om ca 3 veckor ska hon börja rida igen. Nästan ett helt år har hon stått nu. Gud vad lättad jag blev eftersom hon hade tänkt avliva hästen.

lisette
0
#10

# 9 åring skulle jag inte kalla det… han är ju trots allt 6 månader gammal ungefär.

gejsa
0
#11

Jag skrev inte 9 åring. Jag skrev åring. Det blir dom vid nyår.

lisette
0
#12

*garv* jag skrev # och sedan 9 för att svara på inlägg 9…

så ett föl som är fött sent på året (kan ju hända) räknas som åring trots att det är bara 3-4 månader gammalt?

gejsa
0
#13

Jag tycker ju inte det. Men alla säger ju att hästarna blir 1 år vid nyår oavsett när dom är födda. Får se om någon annan kan svara på det.

lisette
0
#14

# 13 för mig är hästen ett föl fram till det är ett år, sedan blir den en åring.

gejsa
0
#15

Jo, för mig också.

bebbe
0
#16

enligt gammal utsago så är en häst född 05 en åring 06, är den född 1995 är den en 11åring 2006 oavsett vilken månad den är född i.

Berith: Om du inte kan säga något snällt...Var tyst

gejsa
0
#17

Jo, vi vet det. Men ändå så räknar jag månaderna. Om en häst är född tex i aug så tycker inte jag att den är 1 år 31 dec. Utan bara 4 månader. Men jag vet att man säger så. Det var det jag skrev.

Kiara
0
#18

Jag brukar räkna månader tills som är ett år sen är hästen 1,5 till nyår då den fyller två efter det räknar jag år. Men det är mest för att man ska veta vad man förväntar sig av hästen och kunna bedöma exteriört hur dom är utvecklade.
Men anmäler man till utställning då är det ju födelse år som räknas.

gejsa
0
#19

Ja, ung som jag då.