Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etikettraser
Läst 6389 ggr
grugnina
0

Liten hästras?

Vad finns det för hästraser som är lite mindre? (Inte ponny) :)

MsSofieG
0
#1

Araben brukar ju kunna ligga precis på ponny måttet sen finns det ju huuur många korsningar som helst som är där strax över.

Peppe
2
#2

Några raser jag tycker är fina som ofta ligger kring 150-160 är PRE, morgan och welsh cob. Finns även en del SWB i den storleken.

Finns massa raser, bara att välja och vraka.

Medarbetare på ~`Dressyr´~ och ~`Harry Potter´~

[EmmiieErixon]
0
#3

Appaloosa brukar ligga som liten häst iaf några av våra gör om de inte haft lite fullblod i sig långt tillbaka för så skjuter de skyhögt jämfört med de andra :)

[Smári-Alva]
0
#4

Min mamma hade en arab och fellponny korsning som var 148 cm så arab eller arabkorsning

Underbarn
3
#5

Paint Arab Quarter Connemara och welsh cob kan överskrida ponnymått Haflinger, fjording och andra kallblod räknas väl som stor häst och inte ponny även om de brukar vara C/D? Bajskir m.fl American curly Korsningar i mängder :)

Idlil
0
#6

Finns små Sv halvblod. Vi har några små halvblod i stallet :)

Kramar & tassar från Ida, Toffee & Lakrits Hjärta

amanda04
0
#7

nordsvensk

ängsbacka
0
#8

Tinkrar och Irish Cob finns från 136 - 165 cm en mycket trevlig och lugn ras finns från små nätta till stora kraftiga.

Sarah
0
#9

Mitt halvblod är 150 cm :)

kanin och häst
0
#10

Kanske den fina fluffiga tinkern? De kan vara ganska små!

Ett liv utan djur är inte värt att leva

Idlil
0
#11

Varmblod kan vara väldigt små. :)

Kramar & tassar från Ida, Toffee & Lakrits Hjärta

amanda04
0
#12

vi har en nordsvensk som är 150-151