Busig pony! :)
Hej.. Rider en liten busig ponny som igår fick ett litet busryck…. Hon började att galoppera hem utan att lyssna på mig. När hon kom till de första hagarna stannade hon och var sig själv….. idag var hon som om ingtenting hänt och var sig sj igen… lite udda ponny!!! :)
Inte särskilt udda… Bara ponny! När hon sticker med dig, försök att vända henne!
tuvärr så hjälper det inte… det går bara fortare och fortare.. hon e iallafall snäll och stannar när hon inte rokar mer…. därför bra att hon inte har den bästa kondisen.. :)
Du borde inte acceptera att hon sticker med dig, det kan ju vara farligt för både dig och ponnyn. Windy har varit likadan men är inte sådan längre, nu är det enkelt att både öka och sakta in galoppen när som helst, även i skogen.
Anna, värd på Hästfoto och Webbutveckling
#1 när en häst sticker kanske de inte alltid går att vända beroende på underlag. Men visst går det så är ju en liten volt det bästa.
Såg att du red en fjording, har själv en fjording och de finns mkt bus i dom :) Inget ovanligt. Men givetvis får h*n inte sticka med dig. Halt underlag o det kan ske en olycka. Va bestämd.
/Elin

du kan inte testa o styra in på en volt ? försök verkligen dra i ena tygeln..