jag=blivande dressyrryttare?
Jag har börjat rida väldigt mkt dressy på calle, men han snubbalr så mkt så det är inte riktigt klokt, han börjar få lite långa framhovar, men han har alltid snubblat mkt.
men han är smidig i kroppen nu och jag kan t.om göra galoppombyten, han som aldrig gjort det vad jag vet. han går i bra form, och är lydig och snabb på att reagera.
Idag, så gjorde vi ett jättefint galoppombyte.
Jag har länge jobbat för att ta upp honom i samladtrav, och idag kom pricket över i.et han gick perfekt för mig. han har innan hamnat efter med bakkärran och blivit flack så att säga. men idag, gick ifrom på den samlade traven.
någon som har fler dressyruppgifter att dela med sig, så att jag har mer att göra och inte bara traggla 2 saker flera ggr i veckan…:) Skriv sakeran och skriv hur man gör dem ;)

Jag har en rolig liten övning som jag lärde mig på ridskolan. Gör en liten "gång" av koner. *Se prickarna*
: :
: :
typ, fast med prickar vid varje sväng också. Guud va svårt det var att förklara, men tänk det där som en gång. ^^ Så rider man i samlad trav och då gäller det för hästen att vara med på noterna så inte bakdelen hamnar utanför. ^^
haha, när ag förstår ska jag testa ;) hahaha, låter kul iaf :)
Något jag fick lära mig när jag skulle bli medryttare på ett stall (ingen privathäst, man är medryttare och tar lektioner - jobbigt att förklara^^) var planerad ridning som ägaren till stallet själv hade kommit på. Det går ut på att man först bara rider runt på spåret tills man tycker att det går bra. När det gör det gör man en ny övning t ex rider snett igenom och lägger ihop det med att rida på spåret, och fortsätter tills man tycker att det också går bra. Då lägger man till ännu en övning som att lägga en volt, då blir det alltså fyrkant-snett-volt;fyrkant-snett-volt osv. När det går bra kan man fatta galopp på en viss del av volten osvosv. Jag hoppas inte att det är svårt att förstå:)
Någonting annat som alltid är bra att göra är ju tempoväxlingar:) Kan han skritt till galopp t ex? eller ökad och samlad trav m.m. Glöm inte heller att göra halt ibland för att se hur han lyssnar på det:)
Det var allt jag hade för tillfället hoppas det var något i alla fall:):) Du kan också bli medlem på Hipson.se, jättebra sida där man också kan få tips på övningar som man kan göra.
#3. tack, jag är redan medlem ;) Haha, tack för tipset ;) ska tänka på det. nej han kan inte de övergångar. ack för att du påminde mig, får träna nu helst enkelt ;) haha.