Hästar & ridsport iFokus

Hästar & ridsport

Etiketttävlingar
Läst 5023 ggr
Emmelie
0

Packlista

Ni som regelbundet åker ut och tälvar. Har ni ngn speciell packlista ni går efter? Isf kanske ni vill dela med er av den? Är det ngt speciellt ni tänker på om ni skulle ge er iväg?

Tack på förhand
Emmelie

MiaMaria
0
#1

Nä vet av erfarenhet vad som ska med. Värre när jag själv ska göra något då måste jag skriva lista Oskyldig

Loa-bg
0
#2

Jag skriver en ny varje gång. Beroende på var tävlingen är, väder, häst osv.

Först och främst allt som behövs för ridningen. Sen checkar jag av vädret, regntäcke, ländtäcke, extra fleecetäcke(?) I transporten har jag alltid hö och en hink att ha vatten i. Jag ser också till att dubbel utrustning med så som handskar, nummerlapp och gummigrejjerna på stigbyglarna (tappar dom när man inte ska). Till mig själv tar jag med ombyte och är noga att ta med mig andra skönare skor. Åh, just det, hårborste ^^ annars skrämmer jag livet av folk när hjälmen åker av.

Det var väl det stora hela. Men en bra idé är att sätta sig två dagar (inte för nära inpå tävlingen bara) innan tävlingen och skriva ner allt, sen kommer man på saker efterhand som man kan skriva ner.

Emmelie
0
#3

Du har inget som du vill tillägga förutom det vanliga? Kläder utrustning m.m`.?

Kom på det. Jag bifogar min lista så kan ni ju komplettera den ist. Det blir väl lite enklare då kanske:

(OBS Detta är end Träningsdressyr)
Transport:
Ev hö
spade
Sopborste
hink
Reg. bevis för transport
kniv
extra tyglar
snoddar
borstar
Patstrasa, till häst, stövlar och utrustning
glansspray
svamp
kamm
mantejp

Ryttare:
Hjälm
Tröja/or
Handskar
Spö
Ridbyxor
Strumpor
Stövlar
Sporrar
Grönt Kort
Pengar

Häst:
Träns
Sadel
Vitt schabrak
Vaccinationsintyg
Täcke

Jaa kommer inte på ngt mer?

Emmelie
0
#4

Lägger till flugspray

Loa-bg
0
#5

Ryttarlicens?

Emmelie
0
#6

#5 Precis jag behöver inte den, därför tog jag inte med det på listan..

Emmelie
0
#7

Ingen mer?

Lina
0
#8

en extragrimma om den skulle gå sönder i transporten kanske`?