Ridtravare som tävlar i ridning?
Jag och min halvfodervärshäst har tävlat på klubbnivå i både hoppning och dressyr.. Inte gått speciellt bra.. Men han har blivit lugnare på tävlingsplatser i alla fall, något bra. Men vi kämpar vidare. :)
jätte fin var han #0 tor det e ganska så många som tävlar sina ridtravare o det e så kul å se Er på banorna :) nu har jag ingen men älskar se ridtravare som rids bra :)



#3 Det finns dressyrprogram för travarna där de bara skrittar och travar, har jag för mig. Om mn tävlar bland ridtravarna.
Jag kommer ställa upp i pleasure och trail vid nästa juniortävling! :) I höst tror jag det skulle bli.. Men vi har bara tränat på grind, bommar och konor än så vi ska börja med rutan och bron snart :) För er som inte vet pratar jag om western ^^
Whatever you do in life will be insignificant, but it is very important that you do it.

#5, ja det hade nog varit nåt för oss :) vet inte om det finns några ridtravartävlingar här runt göteborg?

#7 gå ut o kolla på www.ridtravare.com tror att det kan finnas info

okaj, thx :)

Hur tävlara man i ridning??????

#10 de tävlar kanske inte i trav *suck*
Folly tävlar hoppning på klubbnivå och ska väl ut på lokala nästa säsong. För oss går det bra, vi får rosett varje gång och folk brukar vara impad över att hon är så liten men så fruktansvärt kvick i benen :-)
Fördelen med ridtravare i hoppning är att de brukar oftast vara väldigt rädd om sina ben och därför hoppar rätt högt :-)
Men Jessica, vågar du tävla nu då? Var det inte du som tyckte att det var så jobbigt? Om det var du så GRATTIS till att du vågar ge dig ut på tävlingar .-)
*** Kärleken övervinner allt ***
Jag har inte börjat tävla Millan än, men det är defenitivt ett mål. I både hoppning och dressyr. Jag ahr massor av hjälp på gården dör jag står nu.. MAssor dressyrtanter, tränare och domare, plus en hopptränare… Jag har STORA föhoppningar på Millan (:
Hopptävlade Lykka, min förra medryttarhäst som också var ridtravare. SLänger in en bild på oss..
_________________________________
Eve - Sajtvärd för Weight pull iFokus

Min travare har varit med på två westerntävlingar med hyfsat resultat.. blev bla. klubbmästare i western horsemanship förra året
visserligen inte alltför hård konkurrens men ändå..
nu är hon betäckt i år så det blir lugnt¨på tävlingsfronten, men sen ska vi allt ut igen…

Har tävlat min första LC:1 dressyr på klubbnivå. Vi vann klassen på 68,51 %
Kors i taket. Trav-Pär kunde visst svänga på dom lurviga 

#14 Grattis :)
*** Kärleken övervinner allt ***

#11 tyckte rubriken var lite fel formulerad;).
Själv så får jag mycket bra kritik av min tränare i dressyren så vi ska tävla några klasser i dressyr när ploppat ut sin fölinge i April nästa år. Förstås när fölet är avvant:-)
#12 vilken snygging (:
Isa Aronsson
www.stallequino.se
Spititinthesky - japp, och nu är hon ÄNNU läckrarre!:D
_________________________________
Eve - Sajtvärd för Weight pull iFokus

Mitt mål är att starta dressyr nästa år. Har dock bara haft min häst i ett halv år och rider in själv, men det går fort framåt. Vill bara att han ska kunna ta galoppskänkeln lite bättre!
Har en vän som fått sin travare (maxad D) att gå från att i princip vara skrittad på (dock jääätte stressad, slängde och drog med huvudet åt alla håll och kanter, stod mer på två ben än 4) till att ha startat LC hoppning, tränar 110 banor hemma utan problem.
Utbildad motsvarande LB dressyr, men hon har haft lite problem med att hitta en passande sadel vilket har gjort att hon inte alls är lika avslappnad som när man rider barbacka. Inte alls fyrtaktig i galoppen längre och man kan knappt säga att det är en travare när man ser henne. Därav inga dressyrtävlingar än.
Fantastiskt fin, allt detta på lite mer än ett år. Dessutom med en väldigt mörk bakgrund tidigare….
//Elinor http://skimmelochskack.blogg.se/