# Hur tar man höanalys?
Author: [Borttaget]

Hej! Jag har lite frågor då jag snart ska ta första höanalysen. :o)

1.  Om man beställer hem material för att ta analys, kommer det med posten då eller?
2.  Hur gör man sen?
3.  Vilka företag rekommenderar du?
4.  Pris?

/Amanda

## Comment 1
Author: gejsa

Detta kan du läsa om på analycen.se

## Comment 2
Author: Cilla89

jag använder mig bara av en vanlig 5-10 liters plastpåse? lägger höprover från 3 olika balar och fryser in påsen därimellan då vi har hö på rundbal, tar 1-2 veckor att använda upp en bal.. sen lägger jag påsen med höet i ett kuvert med den lappen ifylld vad det är man vill analysera sen skickar jag iväg det i början av en vecka.. jag använder analycen, och dte brukar gå på 6-800 kr.. jag analyserar vad det är för ts, protein samt miniraler, inte för mögel..

## Comment 3
Author: gejsa

Det har aldrig kostat över 650 kr på analycen för oss. Vi tar samma analys.

## Comment 4
Author: tessa

OT: Hur funkar det om en del av hösilaget slogs i början av sommaren men regnet satte stopp för retsen av skörden, som just nu bara står och väntar... Förändrar det näringsvärdet och hur i sådana fall? pratar alltså om en första skörd, men vid olika tillfällen/perioder - eller hur man nu säger.. =)

Är nämligen också väldigt intresserad av analys, men funderar på om det spelar någon roll vilka balar man väljer.

## Comment 5
Author: gejsa

Självklart dalar värdena ner ju längre skörden står kvar på ängen.

## Comment 6
Author: tessa

#5: Mycket?

## Comment 7
Author: gejsa

Det kan dala rätt så rejält ja.

## Comment 8
Author: tessa

Vad synd.. =( Hoppas stallägaren slår det snart då! SÅ får man se till att ta analysen på dessa balar och inte då få som slogs för en tid sedan..

## Comment 9
Author: Lyrik

#7 Ska man ta hö från båda vallarna till en analys? Gubben har slagit och tagit in hö från 2 vallar. Ca 15 ton enligt honom. Mest från den första vallen. Första vallen är grovt och mer gult, andra vallen är mer grönt, men grovare och mkt klöver i. Det gillar Lyrik bäst.
