# häst som bockar när jag hoppar
Author: Pelzi

Igår så var vi och byggde en terräng hopp bana i skogen 5 hinder en sten mur och resten gjord av stockar och pinnar, ca 40-60 cm höga.  
Men problemet är när jag hoppade hoppade banan 2 gånger så höll hon på att bocka mellan hindrena och sparka bakut. jag flög inte av eller nått blev inte rädd heller då det var små bocksprång.  
Hon blir bara så glad med hinder hon hoppar högt över och allt hon blir för glad alltså.  
Men hur ska jag lära bort bockningarna?

## Comment 1
Author: Gronstedt

Om hon bockar av livsglädje och bus, så rid en ordenlig "dressyrgalopp" mellan hindren och släpp inte ned huvudet.

Å andra sidan är det inte ovanligt att bockningar efter/mellan hinder handlar om stress och rädsla. I så fall är det bara att ta det försiktigt och lugnt så att hon lär sig att spänna av och inte vara rädd.

## Comment 2
Author: Pelzi

1# jag märker att hon är glad öronen frammåt och ja känns som om hon ska sprängas av glädje, jag håller kort galopp efter hindrena rusar inte på heller.

## Comment 3
Author: Gronstedt

#2: Spetsade öron motbevisar inte stress/rädsla.

Jag menar inte kort galopp, jag menar avspänd galopp med bakbenen väl under sig och aktion genom ryggen.

## Comment 4
Author: Kristall

Hur är din sits, hänger du med när hon hoppar stort eller dunsar du ner i sadeln eller hamnar snett/faller framåt när hon landar? Det är ganska vanligt att de bockar pga obehag om ryttaren inte riktigt hänger med.

## Comment 5
Author: Pelzi

jag är följsam i hennes rörelser, så nej jag dunsar inte ner har ridit henne ett bra tag så jag vet ju som hennes rörelse mönster. och det är därför jag inte flyger av heller för jag blir inte stel som en pinne och rädd när hon bockar utan jag slappnar av bara och följer hästens rörelser :)
