# Ridskolor i Göteborg?
Author: Praefatio

Söker med ljus och lykta efter en bra ridskola i Göteborg **där man rider ut mycket**.

Min lillasyster, 11 år gammal, har ridit på vanlig ridskola i flera år. Hon är duktig och kan t.ex. hantera en häst i alla gångarter men har helt förlorat sin lust att rida pga att hon ogillar harvandet på ridbanan. Skänkelvikningar och sånt är helt enkelt inte så roligt. Hon är en liten skogsmulle in the making.

Så nu bad våra föräldrar mig att söka efter en ridskola som går ut lite mer på kommunikationen med hästen, lite mer pyssel, och med tonvikten på uteritter. Man bör i alla fall rida ut varannan gång eller liknande. Det bör finnas olika grupper på olika nivåer, en knattegrupp där man skrittar ut i 30 minuter blir nog väldigt tråkigt för en tjej som travar min stora häst ute själv utan problem.

De kan tänka sig att ha två medryttarhästar, en till syster och en till hennes ridkunniga mamma, men det är rätt klurigt att hitta tyvärr och jag kan inte stå till tjänst eftersom jag står i ett stall med bara väldigt stora eller unga hästar.

Har ni några bra tips?

## Comment 1
Author: sandra75

[http://www.eskilsbygard.se/](http://www.eskilsbygard.se/)

Min dotter gick ett tag på denna ridskola (då 7år?), är en bit bort om man inte från början bor åt rätt håll.  
  
I början av varje pass red man alltid ut en kortare eller längre sväng, ibland var det bara uteritt.

## Comment 2
Author: Praefatio

Tack för tipset, ska framföra detta! Det låter ju väldigt intressant, speciellt som hon precis har varit på dagridläger på Raudhetta och blivit väldigt förtjust i islandshästar!

## Comment 3
Author: sannabananna

Kättilsröd är ett bra alternativ! Där rider dom ut ganska ofta och det ingår i lektionen att vara i stallet o pyssla och fixa innan:)

http://www.kattilsrods4h.se/

## Comment 4
Author: Emelieeliesersson

I gerrebacka på hisingen finns även tolsereds 4-h gård, där rider dom ut en del och det är lite mer "landet" dom har ju inte bara hästar!
