# Vad gör jag med passet?
Author: ebengtssson

Fick ta bort min ponny i måndag efter kraftig kolik men frågan är vad gör jag nu med passet? Kan jag behålla det som minne eller?

## Comment 1
Author: examynia

jag fick skicka in det till försäkringsbolaget dom satte en stämpel i att hästen var borta å att livförsäkringen var utbetalad å jag fik tillbaka passet.. å med de få rjag göra vad jag vill..

jag sparade mitt som minne.=)

## Comment 2
Author: Stallmima

Kontakta din rasförening/registrerare så kan du fråga vad du skall göra. Beklagar förlusten av din ponny  ![Gråter](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") vet hur det känns

## Comment 3
Author: Tusen

Rasföreningen vill förmodligen ha ditt pass. Detta för att inte andra hästar ska kunna använda passet. Förfalskningar är oerhört vanligt, tyvärr. Än så länge är ju inte alla hästar chipmärkta.![Rynkar på näsan](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Rasföreningen skall ha in det och makulera det, men du kan begära att få det tillbaks makulerat.
