# Linda benen
Author: HoRsE--LoVeR

Hur lindar man benen på en häst korrekt? Jag har hört att om man inte lindar helt rätt så "skadas" hästen... o.O

Finns det ETT korrekt sätt? Nån som vet nån video eller är bra på att förklara?

## Comment 1
Author: kaka1234567

Det är svårt att för klara och tar flera veckor månader upp till år att lära sig Linda rätt . De handlar i te om ett exakt sätt utan att kunna Linda jämna varv runt hela hästens ben med ett jämnt tryck . Så att det inte blir större varv och sen heltolötsligt mindre och olika hårt över allt . Och inte Linda över knäna finns de som lindar över hela hasen/ fram knät /ledytan. Men de rår att söka på Google vilka skador en häst kan få och hur felaktig lindning kan se ut . Men även om man har fleece lindor visar en ny studie att det är minst lika farligt så jag använder alltid oas under alla typer av lindor . Och 50/50 lindor är bland de farligaste man kan ha . Tänk om man lindar fel på fleece och sen ska ett par elastiska lindas ovan det. Be en duktig ryttare med god erfarenhet av lindning visa dig hur man gör .

## Comment 2
Author: CelsiusT

Tror det finns en bra artikel om det här på sajten om du söker. Annars är det nog bara att söka på youtube.

Det som är "rätt" är att linda inifrån och ut, så lindorna sitter som om du skulle ta simtag (från insidan, framåt, ut och bak). Detsamma gäller ju för benskydd.

Anledningen är dels för att man inte ska dra åt över senorna (som sitter på baksidan benet) och dels att om det skulle gå upp så ska flärpen komma på utsidan av benen så att hästen inte trasslar in sig.

## Comment 3
Author: Gullan_J

Det är precis som #2 säger. Man ska bara inte dra åt över senorna. Och man ska heller inte linda för högt upp och inte för långt ner. :)

## Comment 4
Author: pebb

Något som kan vara lite klurigt innan man kommer på det är att inte linda för hårt men inte heller för löst så man riskerar att dom åker ner. Det absolut lättaste är om någon kan visa dig ock kolla när du gör det.

## Comment 5
Author: kaka1234567

Såg att det blev konstigt i min text men att ha bad under Linder ov om det är elastiska eller fleece

## Comment 6
Author: Tusen

Nja, något år behöver det väl inte ta att lära sig linda rätt. Får man hjälp av någon kunnig människa som visar ordentligt lär det inte ta särskilt många gånger innan man fixar att linda rätt.

Sen finns det flera olika sätt att linda beroenda av varför man lindar. Men det kan man också lära sig relativt snabbt.

## Comment 7
Author: Tusen

Här är ett par filmer på hur man lindar.

[Film 1: Lindning av ben utan pad med fleecelinda](http://widget.videofy.me/dressyrmupparna/webtv/112128?autoPlay=true)

[Film 2: Benlindning med pad](http://widget.videofy.me/dressyrmupparna/webtv/187708?autoPlay=true)

[Film 3: Lindning av ben med gelpad](http://widget.videofy.me/dressyrmupparna/webtv/263390?autoPlay=true)

Tycker nog att film nr 2 är mest instruktiv.![Glad](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
