# Utebox, vintertid!
Author: Arkan

Kommer förmodligen flytta hästen till nytt stall de närmaste veckorna. Till en utebox som han förmodligen kommer att få stå i i vinter också om ingen flyttar ut från något av innestallen. Men jag har absolut ingen erfarenhet av uteboxar!! Så behöver lite smarta tips när temperaturen börjar sjunka.

Hur ska jag göra med täcken osv? Han får ingen vidare vinterpäls om han täcks tidigt, så därför kommer jag förmodligen inte klippa honom heller då det inte är någon stor risk att han svettas under träning. Skulle jag klippa honom så skulle det bara bli någon typ av spårklippning. Jag vill absolut inte att han ska frysa och vill göra allt för att hålla honom varm.

Jag bor i södra sverige, så det blir inte speciellt kallt. Medeltemperaturen på vinterna kanske ligger på -5. Sällan sjunker det ner till -10/15 minus i korta perioder, det växlar till plusgrader emellanåt så vädret kan vara lite skiftande.  
Jag har nu ett täcke till honom som är 150/200g fyllning i som han klarat sig på de senaste vintrarna utomhus dagtid (oklippt). Men det blir ju kallare under natten så vilket typ av täcke skulle behövas då? Det ska ju inte bli för varmt heller...

Sen ska jag fixa hönät så han har mat hela natten (väldigt glupsk häst och äter lätt upp 4kg hö på 20minuter) så han kan hålla värmen på det sättet och sedan ha isolerad vattenhink så det inte fryser. Hästen i fråga är en lite äldre herre som används till medelsvår dressyrträning och lättare tävling och är inte van med utebox sedan tidigare.

Jag vill både ha positiva och negativa erfarenheter om utebox. Gärna mycket tips för att få hästen att må så bra som möjligt!

## Comment 1
Author: Uss

Har inget tips egentligen, mer än att du får se upp med drag och vara noga med att skritta av och låta honom torka upp ordentligt efter träning innan du ställer in honom när det är kallt.

fast, ja, det är ju alltid noga med det förstås ;D

## Comment 2
Author: Skunken

Det mest effektiva sättet för hästar att hålla värmen på är genom att äta, så finns där mat hela natten som du skrev så har du gjort mkt. Ett täcke på det och de blir nog toppen :D

## Comment 3
Author: Zahara

i oh med där inte blåser och regnar i boxen har du ändå inte samma kyla som uomhus. samma täcke inne som ute är nog det ända du behöver göra :) och kolla så inte vattnet fryser...

## Comment 4
Author: niare

vi har haft kallstall när de var -20 ute var de -25 i stallet , brr riktigt kallt, men mkt underlag gärna halm, sen slow feeding nät och ett varmt täcke så klarade dom sig väldigt bra :)

## Comment 5
Author: Tusen

En kanske korkad fråga:

Varför har man utebox och inte låter hästen gå på lösdrift istället. Det borde vara mycket kallare att stå still i en box än att hästen kan röra på sig lite för att hålla värmen.

## Comment 6
Author: viktoria91

#5 Det undrar jag också. Skulle hellre ha min ponny på lösdrift än i utestall. Min ponny var halvklippt förra vintern och blev buköppnad, hon gick ute i en liten hage stor som boxen ungefär. Rätt skyddat med väggar på 2 sidor runt hagen och frös rejält! 420g vintertäcke med avtagbar helhals 220 g, hade fleecetäcke under också.

## Comment 7
Author: Arkan

5 & 6  
Det är väldigt lyxigt han kommer bo faktiskt. Uteboxen har en tillhörande medelstor rasthage som är så stor att han kan röra sig ordentligt i så det kommer bli som en lösdrift. I den boxen och hagen kommer han bo på natten och sen gå i stor hage på dagen. Vi ska försöka få lov att fixa så man kan stänga om honom (som en utebox) när vädret blir för kuligt men låta dörren stå öppen när vädret tillåter så han får välja om han vill vara ute och vaka eller inne och sova. För han är den typen av häst som gärna vill gå in och gömma sig lite när han ska sova/vila. Sen har han sällskap av de två hästarna i hagarna brevid som också står ute på natten. Jag vill liksom bara skydda honom ordentligt från vinden, för här där jag bor blåser det otroligt mycket kyliga och starka vindar emellanåt.  
  
Som underlag får jag nog nöja mig med spån och blanda med havrehalm de kallare årstiderna så det värmer lite bättre och så han har o äta. Han är ett matvrak och kan inte bara stå på halm eftersom han vräker i sig allt. Jag har köpt ett vintertäcke nu begagnat på ca 350g och jag får helt enkelt testa mig fram utifrån det när det blir kallare.  
  
Han är ingen typisk utehäst så jag känner att jag får göra så bra jag kan av situationen eftersom detta är den enda stallet jag skulle tänka mig att vistas i som finns inom cykelavstånd hemifrån då jag inte har körkort.

## Comment 8
Author: pebb

Där jag jobbade innan hade vi bl.a får och för deras dörr ut hängde vi såna där långa breda plastflärpar (vet inte vad jag ska kalla dom) ca 15-20 cm breda och så långa som krävs. Så fåren kunde gå mellan men sedan föll dom på plats igen och hindrar vinden från att komma in. Kanske skulle kunna funka om han inte är för nervös :)

## Comment 9
Author: Tusen

#7 Varför får han inte välja då vädet är "kuligt"? Vill han stå inne vid dåligt väder gör han säkert det utan att du behöver stänga om honom. Vill han vara ute fastän det är dåligt väder så har han ju ändå fått välja det själv.

Sen detta med vad som är lyxigt eller inte lyxigt tror jag att vi människor anser andra saker vara lyxigt än vad kanske hästen tycker.![Flört](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: Arkan

#9

För jag får lite dåligt samvete. Jag skulle nog inte kunna somna på kvällen om jag visste att min häst kanske stod ute i spöregnet för att han valt det och sedan blir blöt och fryser. Det är ju inte direkt som att han kommer må sämre av att vara instängd de nätterna vädret är kasst, det är ju som vilken box som helst. Skulle han själv få välja så hade han nog viljat stå inne i stall på natten.   
  
Jag försöker bara komma på alternativa lösningar. Han är ingen lösdriftshäst och det har han bevisat i sommar då han vill komma in och sova på kvällen och inte stå ute. Han vill ha ett tryggt ställe med fyra väggar där han kan sova ordentligt och där det är hans sovplats. I sommarhagen han bott i nu så har han gått in i den gigantiska lösdriftsplatsen och tryckt in sig i det mest skyddade hörnet när han ska sova/vila eller gömt sig bakom lösdriften. De nätter han fått gå ute i den stora åkerhagen utan lösdrift så har han varit trött och loj på dagarna för att det inte finns något skyddande område med träd eller liknande som han kan gömma sig i och vila ordentligt.  
  
Jag vill ju bara ge min häst det bästa möjliga utifrån de förutsättningar jag har nu. Jag känner ju min häst och vill ge honom det bästa jag kan.

## Comment 11
Author: Arkan

Jag tycker nog att det är lite lyxigare för honom att oftast få gå in och ut som han vill och ha mycket plats o röra sig på dygnet runt. Då blir han inte stel av att stå helt still i 10-12 timmar. Jag kommer ju såklart ha dörren öppen mestadels av tiden men det är bara när det nalkas skitväder som jag kommer ha boxen stängd. Duggregn och milt snöfall kallar jag inte skitväder utan jag menar när det blåser kuling och spöregnar/slasksnöar eller är snöstorm. För väta och vind ihop är inte så trevligt för varken häst eller människa. Vill ju bara skydda min prins så gott det går med regnskydd och varma täcken

## Comment 12
Author: CelsiusT

#10 Jo men han kommer ju att ha det, 4 väggar - en trygg sovplats, oavsett om du stänger eller inte. Antar att du inte öppnar hela väggen utan bara en liten dörr, som på en vanlig box.

Sedan vill jag bara säga det att hästar är inte dumma, dom står inte ute i regnet och fryser om dom har en trygg plats att uppsöka. Om det inte är så att dom vill stå i regnet, men hästen märker då om det börjar bli kallt och går då in, precis som vi människor, innan den börjar frysa.

Sedan hurivida han kommer må sämre av att vara instängd, ja det beror väl på vad man jämför med. Att vara instängd några nätter då och då mot att vara instängd varje natt, ja då är det en klar förbättring. Men att vara insängd några nätter mot att få gå in/ut som han vill, då tror JAG iaf att hästen kommer må bättre av att få välja själv. Däremot så tror jag inte att din häst kommer att må dåligt av att vara instängd vissa enstaka nätter, speciellt inte om han är van att stå på box. Och självklart gör du ju som du själv vill. Men många tror att dom är snälla mot hästen, men oftast är det bara snällhet mot ens eget samvete.

Att jämföra en välfungerande lösdrift med sommarbetet är ju visserligen ganska missvisande.

## Comment 13
Author: Albos

Vi har haft alla våra hästar på total lösdrift både vinter och sommar, dag och natt i snart 3 år. Ända sedan vi började med lösdrift har vi inte haft en sjuk häst! Vi har ett stort lösdrift med mycket halm i och där mår de bra, om din häst har svårt att sätta vinterpäls så blir det bra med ett tjockt vintertäcke ute på vintern och inne räcker det nog med ett stalltäcke ;9 blåsten är det kyliga, och sålänge det inte blåser i uteboxen så behöver de inte ha så värst mycket på sig =)!!

## Comment 14
Author: Arkan

#12  
Det är exakt så jag tänkt mig. Just nu är ena hela långsidan (mot syd) öppen och det är där vi ska bygga igen. jag antar att jag är lite väl orolig över honom. Det kommer säkert visa sig att han kommer ha det hur bra som helst. Han har inte gått på lösdrift förr, jag har aldig haft häst ute förr och min förra häst var en Islandshäst som var hälften björn så henne gick det ju ingen nöd på vintertid.

Min häst tränas ju mycket i dressyr och ska ju prestera lite så jag vill ju inte att han ska påverkas negativt av att vara ute, som det förmodligen inte kommer. Säkert tvärt om. Jag får nog ta "problemen" lite som de kommer. Har ganska lätt för att göra en höna av en fjäder men jag lär ändå stänga in honom emellanåt för mitt eget samvete och hoppas att han kan ställa upp på att nöjt stå där inne ibland ;)

Det känns som att hästar som går ute jämt generellt mår psykiskt och fysiskt lite bättre än de som står inne. Får helt enkelt se vad Herrn har att säga om att inte få komma in i box på ett tag ;)
