# feber, vad ska man göra?
Author: sskaniner

min familjs häst hade feber idag när jag tog in henne

igår så var det jättefint på förmiddagen men på eftermiddagen/kvällen så börja det regna massor och hon var utan täcke  
hon ville inte komma i hagen när jag skulle ta in henne o torka henne så hon var ute till typ 5

inatt hade hon bajsat löst och då tog jag feber och den var 38,4

vad ska jag göra?

tacksam för svar

## Comment 1
Author: CelsiusT

Det är inte feber. Hästars normaltemp brukar ligga runt 37,5-38,5 grader.

## Comment 2
Author: CelsiusT

Att hästen bajsar löst kan ju ha att göra med att det börjar komma grönt ute nu och hästarnas mage inte ställt om sig från hö till färskt gräs än.

## Comment 3
Author: sskaniner

okej vad bra:) trodde hästar hade 37,0 oftast;)

## Comment 4
Author: CelsiusT

#3 Människor brukar ha runt 37 grader, men hästar brukar ha runt 38 grader.

## Comment 5
Author: sofiek90

Det är väl olika bland hästarna precis som hos människor. mn lilleman har normaltemp på 37,4.  Har han 38 så mår han inte så bra :/

vet du vad normaltempen på din häst är?

## Comment 6
Author: sskaniner

ne vet inte det:/ vi har bara haft hemma henne i en vecka, hon har varit utlånad i 1år.

## Comment 7
Author: sofiek90

#6 Okej. Men ha henne inne å håll koll på temp och om hon äter och dricker normalt :)

## Comment 8
Author: sskaniner

ätandet kan jag hålla koll på men dom har vattenkoppar så vet inte hur mycket hon dricker:/

## Comment 9
Author: CelsiusT

Ja att ha det under uppsikt är väl aldrig fel. Men jag skulle inte direkt oroa mig för den temperaturen, men om hästens allmäntillstånd försämras och/eller att tempen sticker iväg så ring veterinären.

## Comment 10
Author: sofiek90

#8 Det går inte att hänga in vattenhinkar och stänga av vattenkoppen bara ett kort tag? Så du kan se hur mycker hon dricker, på ett ungefär.

#9 Det är väl lättast att kolla om det blir någon ändring om hästen står inne, istället för att hästen är ute i hagen och rör på sig? Eller har jag fel? ;p Det är ingen jätte hög temp. men jag skulle ändå låta hästen vra inne för att kunna kolla tempen.

## Comment 11
Author: CelsiusT

#10 Personligen så hade jag inte låtit min häst stå inne för den temperaturen så länge hästen är pigg och har bra allmäntillstånd i övrigt. Om något annat är fel på hästen så hade jag såklart övervägt att eventuellt ha hästen inne vid behov.

Men i mina ögon så måste en häst få komma ut och röra på sig och risken är stor att den bara står och stressar upp sig av att stå inne när alla andra går ut och då gör det liksom ingen nytta. Men man känner ju såklart sin häst bäst själv. Men att tänka på är att detta normalt sett inte anses vara feber och alltså bör hästen egentligen betraktas som frisk. Men kanske att man vill hålla koll på tempen så tillvida att man kollar den vid in och utsläpp, om inte annat för att ta reda på vad hästens normaltemp ligger på. Och självklart håller man koll på hästens allmäntillstånd (kika på slemhinnor bla) lite extra så man ser om något förändras.

## Comment 12
Author: Tusen

Inte ens med hög feber är det försvarbart att ha hästen inne. Hästar är inte som vi som vill bädda ner oss i en varm säng när vi har feber. Glöm inte att detta är djur som mår bästa av att vara utomhus. I alla väder!

## Comment 13
Author: CelsiusT

#12 Håller helt med. Men om hästens allmäntillstånd är försämrat så skulle jag har hästen inne medan jag ringer veterinären och rådgör.

## Comment 14
Author: Tusen

#13 Självklart!![Skrattande](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 15
Author: Gronstedt

Se till att pålle inte blir våt och kall igen - ett regntäcke vid dåligt väder kan vara bra ett par dagar tills hon verkar helt OK. Och håll koll på temperatur och allmäntillstånd, som flera ovan skrivit.

Löst bajs är inte så ovanligt så här års, när det plötsligt finns en massa goda gröna saker att vräka i sig.

## Comment 16
Author: Tusen

#15 Täcke är inte bra mot feber. Snarare tvärtom då värme gör att bakterier frodas. Det är faktist bättre att vara kall om man vill sänka febern, så länge man inte fryser. Dessutom är det inte troligt att denna häst har någon feber alls eftersom den förmodligen rört sig i hagen under hela dagen. Och då är 38,4 ingen febertemperatur.

Att hålla koll på allmäntillståndet hoppas jag att alla hästägare gör.

Att vi människor bäddar ner oss då vi har feber är för att vi fryser. Det gör inte  hästar med feber ( i allmänhet) . Vid hög feber skall även människor kylas, som du kanske vet.![Glad](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 17
Author: Gronstedt

#16: Mycket sant, men det är inte bra att bli VÅT och kall. Därför är det inte fel med ett lätt regntäcke vid regn. Det gör ingen häst varm att ha ett ofodrat täcke på sig när det är 8 grader varmt och spöregnar ...
