# Lösdriftsplatser sökes i Stockholm
Author: Linnah

Letar lösdriftsplats till mina tre shetlandsflickor (och fölet som ska födas om nån månad) i Stockholmsområdet. Har idag 5,5 mil att åka och det gör det svårt och dyrt att kunna åka dit. Inom 3 mil från Bredäng alternativt från Danderyds sjukhus vore därför att föredra, men jag är öppen för förslag.

Har inte möjlighet att åka varje dag som det ser ut nu, varför det behövs lite tillsyn på stället.

Hästarna finns på [hemsidan](http://www.linneaornstein.se/granbacka), jag nås på [info@linneaornstein.se](mailto:info@linneaornstein.se) eller 070-5796894. Alla tips välkomna!

## Comment 1
Author: Linnah

Ska förtydliga att jag gärna hjälper till med övriga hästar enligt ök när jag är där.

## Comment 2
Author: Sarah

Vi finns, iofs 5-6 mil norr om danderyd, men har en bantarhage för de hästarna som inte ska hå så kraftigt bete. Idag går det en shettis och en fjording där. Det är en jättestor hage med ligghall. Idag är det en tjej som har hästar där och jag vet att de vill kunna dela lite på arbetsbördan. Förstår om det är lite långt dock :) Ligger 3 km utanför rimbo.

## Comment 3
Author: Linnah

Tack för svaret! Tyvärr är det ännu längre att åka än nu, så det blir inte riktigt rimligt.

## Comment 4
Author: Sarah

Förstod det :)

## Comment 5
Author: Linnah

Putt
