# Vad har ni för skor?
Author: Anibaz

Vad använder ni för skor när ni rider? Bifoga gärna bild och pris ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: niare

använder typ bara ridstövlar för har inga ridskor som ja tycker e sköna XD

har ett par vinterridstövlar kostade runt 1500 kr

sen ett par beställda från usa kostar 2500 kr har svårt att hitta stövlar i sverige då ja har feta vader och korta ben :P tyvärr måste ja gå till skomakare och sy in dom uppe för där var dom för vida under knäet.

skickar med bild på dom

## Comment 2
Author: Zaphix

Har ett par vanliga kängor och shortchaps på sommaren. På vintern är det fodrade kängor i softshellmaterial och täckbyxor när jag har sadel. Rider mycket barbacka nu dock, bara för att kunna ha mina supervarma skoterstövlar.

Jag är inte så noga med mina ridkläder. :)

## Comment 3
Author: JessieS

Jag använder de här ridstövlarna:

[http://www.hooks.se/product.aspx?productid=200060](http://www.hooks.se/product.aspx?productid=200060)

De verkar dock inte sälja dem på hööks längre, de kostade i alla fall ca 1200 kr tror jag. :) Ett bra pris för ett par vardagsstövlar enligt mig. När jag rider utomhus så har jag bara vanliga kängor.

## Comment 4
Author: Ava Adore

Nu på vintern rider jag i ett par gamla varma kängor som jag hittade i mammas garderob ;) Funkar hur bra som helst, det finns liten klack och de går lätt i stigbygeln. Annars vanliga (billiga) ridskor och gärna shortchaps. Har precis som #1 problem med för stora vader. (muskler väl?!)

Tyvärr har jag inga bilder på mina exklusiva ridskor/kängor :p

## Comment 5
Author: Zadeira

Jag har dessa från Horze. [http://www.horze.se/Sportiga-jodhpurs/38005,sv\_SE,pd.html?dwvar\_38005\_color=BR&start=15&cgid=footwear](http://www.horze.se/Sportiga-jodhpurs/38005,sv_SE,pd.html?dwvar_38005_color=BR&start=15&cgid=footwear)

De flesta ridskorna med stålhätta är ofta för smala för mina fötter och jag får ont vid tårna, men denna modellen sitter perfekt.

## Comment 6
Author: Neiah

Jag har två par av dessa ridstövlar, ett par svarta & ett par silver. Super bra ridstövlar, men otroligt obekväma att gå i & dom är från Hööks! Slutade säljas i julas ^^

Har även ett par ridskor från Jacson, hyfsat fula men sjukt hållbara!

## Comment 7
Author: Ponniehesten

Hejsan, Jag andvänder ett par jättebra vinterskor som funkar superbra.

Väldigt bekväma, väldigt fula, Men väldigt väldigt bra, jag är jättenöjd!![Glad](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Sorel waterproof.

## Comment 8
Author: WornOut

Jag nu på vintern ett par "vanliga" fodrade stövlar.. Lite liknande #7. Kostade ca 100 kr på coop tror jag det var :P

På sommaren brukar jag nästan alltid ha tennisskor.  
Förutom vid tävling eller någon "speciell" traning, då blir det skor m chaps :)

## Comment 9
Author: selfrejection

På vintern har jag ett par vanliga vinterskor från Ecco, som säkert är 10år.

På sommaren har jag jodphurs.

## Comment 10
Author: eefoto

Nu på vintern rider jag antingen i mina underbara Tretorn Advance eller ett par Stockholm DG "stövlar" som är fodrade.

Annars har jag ett par Pioneer eller gympaskor.:)

## Comment 11
Author: Zaphix

#7: Fungerar dom bra i stigbyglarna?

Mina får plats i stigbyglar, men risken att fastna känns för stor för att det ska kännas bra..

## Comment 12
Author: Offbeat

I stallet har jag ett par fodrade superstövlar från granngården som nog kostar runt 1000-lappen. Blir aldrig kallt i dom men det är tyvärr igen stålhätta som jag egentligen vill ha.  
  
När jag rider har jag ett par ariatskor (1495:-) och korta dyonchaps, har inte hittat stövlar som är tillräckligt långa för mina långa och smala ben till vettigt pris. Men tar gärna emot tips.

## Comment 13
Author: Mooaaa

I stallet så går jag runt med alla möjliga skor men när jag rider så använder jag läderstövlar från hööks! Dom kostade 1299 och har glitter på sidan ;) Dom är helt okej har gått sönder två gånger men har inte vart några problem att byta!

## Comment 14
Author: jackiejohn

Använder ett par stålhättekänger från Jula kosta 150:- har jag i stallet och när jag rider, har dock ett par shortschaps också när jag rider. Otroligt smidiga skor har dock ingen bild på dom..

## Comment 15
Author: Eliinn

Har ett par MH Supreme High rider, kostade 3999:- men med en tillfällig rabbatt fick jag dem för 3200:-

Men hade köpt dem för ordinarie pris också eftersom dem enligt mig är värd varenda krona! Sitter som ditmålade på mig och underbart sköna!  
Har testat många ridstövlar men har alltid tyckt att dem är stela och jag har ganska smala ben så svårt att hitta några som sitter bra!  
Så hittade jag dem här och blev förälskad! Dock mycket dyrar än vad jag tänkt mig, men som sagt, värd varenda krona för mig! Ett utav mina bästa köp! och skulle inte kunna va utan dem :)

## Comment 16
Author: Dipsie'n'Poo

Har ett par ridskor, köpta begagnade för 30 kr. (Bra då fötterna fortfarande växer ;P) Ett par chaps från Granngården för 179kr (Nu 239kr). Ett par vinterridskor från Hööks för 299kr (?) som jag inte använder nu för tiden. Och ett par begagnade vinter ridstövlar som jag än inte använt.

Som sagt, mina fötter växer fortfarande... :')

## Comment 17
Author: Lina

cavallo stövlar eller gympaskor är det jag använder när jag rider

## Comment 18
Author: Cederin

Just nu har jag ett par mörkbruna jodphurs "Advance" från Dublin, med mockachaps från hööks. Dock så har jag precis köpt begagnade superfina Jacsonridstövlar! Så antagligen går jag över till dem.

## Comment 19
Author: komkoma

har ett par stallskor/ridskor från Bocaj

och ett par ridstövlar från M Decima
