# Varför?
Author: Fotographer

Varför är det så svårt att hitta en foderhäst för ev. senare köp??? :( letar dag ut och dag in...

## Comment 1
Author: AliceL

Dom flesta vill väl lämna sina hästar på prövotid ett tag innan eller..? :o

## Comment 2
Author: Rita-S

Nej dom flesta vill faktisk INTE ge nåt provtid eller foder är iaf min erfarenhet.. :/

## Comment 3
Author: Fotographer

Jag begär alltid prövotid.

## Comment 4
Author: Fotographer

putt

## Comment 5
Author: AliceL

Va :o

om jag skulle sälja min ponny skulle jag då vilja ge de lite tid.. men det verkar bli fler och fler som köper en häst, tröttnat, säljer. man borde ha ett väldigt krävande prov typ som grönt kort för att få ha häst! jag menar inte att grönt kort är krävande, man borde ha ngt mkt jobbigare så att folk verkligen vill ha häst..

## Comment 6
Author: jen

vad är du ute efter för häst?

## Comment 7
Author: Fotographer

**#6** Hellst haflinger... Men övriga kallblod med...

## Comment 8
Author: gejsa

Synd att du bor så långt bort då. Har ju en fjording som ska ut på foder på ett år och sedan ev köp. Men jag har folk som ska komma och titta nu så det blir nog någon som tar henne snart antar jag. Vill inte skicka iväg henne längre än 20 mil i omkrets från oss heller.

## Comment 9
Author: joytick

Det är svårt att hitta foderhäst överhuvudtaget tycker jag :p

## Comment 10
Author: gejsa

Och jag som har två som ska ut åtminstonde till hösten om inte tidigare. \*ler\*

## Comment 11
Author: Fotographer

**#8** Hur vet du vart jag bor??:P

## Comment 12
Author: Fotographer

**#8** Säg inte här, skriv ett medelande här istället gejsa!!!

## Comment 13
Author: gejsa

Du har ju begränsat din sida. Kan inte skriva några privata inlägg till dig. Men det var väl du som hade Pim på foder? Så du bor väl inte så långt ifrån henne. \*ler\*

## Comment 14
Author: joytick

#10 Tråkigt att du bor så långt bort :/ Eller vart bor du förresten xD? Har för mig att det var Eskilstuna, men jag är inte säker :P.

## Comment 15
Author: gejsa

#14# Ja, jag bor i Eskilstuna. 12 mil från Stockholm.

## Comment 16
Author: jen

jag tycker jag hör ofta om hästar som ska ut på foder.

fast just nu vet jag endast 2st vbl

## Comment 17
Author: PimTheGreat

tycker det är lite tråkigt att man dömmer ut varmbloden. De kan vara så jättemysiga.

Vill påpekat till dig Fotographer att Pim är väldigt svår så sett så döm inte andra varmblod efter honom. varmblod jag sett och känt innan har varit toppenmysiga och bra att lära sig av. Kallblod kan jag många gånger tycka är förstarka för att vara nybörjarhäst. hade själv kallblod för ett tag sen och jag hade NOLL kontroll och då har jag varit stark i mina dagar. tränade på den tiden på gym och hade muskler i hela kroppen. Men finns säkert undantag där med. vill bara inte att du dömmer bort varmbloden, för de är jättemysigt hästar!!

## Comment 18
Author: Fotographer

**#13** Nej, faktiskt inte:P

**#17** Jag dömer inte ut varmbloden. Inte min "ras" kanske bra.![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Efter att ha sett några fina kallblod![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) Så det är inte bara för Pim, och nu ska du inte tro att jag inte gillade Pim! Jag älskade honom för den han var, inte för rasen! Om man säger så.. Hoppas inte du missförstod det med varmblod, Sofie.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Jag vet att inte alla är som Pimsen! Men jag tyckte han var helt underbar den månad jag hade honom... Tills dom där dagarna ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)....

Och jag **veeet** att kallblod är starka, rider ju en nordis på 140 cm ibland (korsning), och hon är liten men STAARK. Haha, men underbar!![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 19
Author: Loa-bg

Man vill **YTTERST** sällan lämna ut sin häst på prov. Gjorde det med min b-ponny en gång, fick tillbaka en skadad häst. Efter ett och halvt år startade jag försäljningen igen. Fast jag lånade faktiskt ut honom på prov igen, i hela 2 månader.... :S Men den hästen vill jag verkligen inte bara lämna så där. Fast nu är han iaf såld och har det super hos sin nya familj :)

Fast om det hade varit en annan häst hade jag aldrig gått med på att låna ut på prov, du kan få tillbaka en häst som du aldrig blir av med.

Sen beror det på vad det är för prisklass. Är hästen inte värd så där jättemycket så kanske man tar risken att låna ut den på foder först. Men om det handlar om mycket pengar har man inte råd att förlora dom. Hästar som kostar mer används ju ofta vid tävling också och slits och skadas då mer.

Vad för slags häst letar du efter?

## Comment 20
Author: tiina

Jag letar oxå efter foderhäst...det e jätte svårt! men den rätta dyker väl upp rätt som det!

## Comment 21
Author: Fotographer

**#19** Jag har sånotur, har fastnat vi hästar som sällan lämnas ut på foder. Men jag vill gärna ha den på fodeer p.g.a hästen kanske inte är den man letat efter.. Men jag vill ha så här typ, ettan mest:

1\. Haflinger

2\. Welsh Cob

3\. Nordsvensk (inte större än 155 i manke)

4\. Fjording

5\. ??Övriga kallblod??

## Comment 22
Author: gejsa

#20# Vad letar du efter för häst då att ha på foder? Och varför foder?

## Comment 23
Author: Rubiinen

Jag letar oxå.. har haft flera svar men dom bor för långt bort :(   (letar shettis)

## Comment 24
Author: tiina

#22 Letar efter nån att utveckla westernridningen med! Jag håller på att sparar till att köpa en criollo från argentina,så därför vill jag ha en på foder,har inte råd att köpa en just nu. Och jag vill fortsätta träna. Min nuvarnde foderhäst ska tillbaka till sin ägare nu i Juni.

## Comment 25
Author: halludu

#18 d ä helt omöjligt för en renrasig nordsvensk att vara under 1.48 cm i mkh..kanske är det en korsning av något slag:D:D

## Comment 26
Author: Fotographer

Någon som hittat någon annons, det spelar inte någon roll vilken ras det är nu!

## Comment 27
Author: tiina

vad vill du ha för nåt? vad ska du använda till?

## Comment 28
Author: tiina

Dressyr/tränings kompis

Evetuellt kommer jag låna ut min häst efter sommarbete om jag finner rätt person.Vbl sto, 9år, ca 157cm hög, nättare modell, snäll på alla viss. Dressyr(lätt) riden, dock inte ordentligt på ett tag, något hoppad på bana, inte riktig hennes grej, fälttävland kanse?! Gåar att rida ensam och i grupp, trafiksäker, säker att lasta. Jobbar på galoppen, galopperar gärna på fält.Mini ålder 17år, samt erfarenhet av egen el foderhäst sedan tidigare.sthlms området m omnejd.Maila och berätta om dig själv, erfarenhet samt ditt telenr.Mvh Linda

Pris 100 kr

Kontaktuppgifter

Postnr/Ort/Län 18494 | Åkersberga | Stockholms län

Telefon 073-9481045

## Comment 29
Author: Fotographer

**#25** Nej det är en korsning, såklart! ;P

**#28** hästen ska kunna hoppa :P Mest promenad typ.. Alltså jag tävlar inte.

## Comment 30
Author: Fotographer

Putt

## Comment 31
Author: Peppe

anledningen till att jag egentligen itne vill lämna ut Peppe är att det kan hända så mycket. han kanske blir skadad för livet, så står vi där med en t-märkt häst som inte går att sälja för mer än en bråkdel av vad han är värd. för att inte tala om tiden man får lägga ner.

en kompis lämnade ut sin häst på foder. 2-3 timmar efter att dom lastat av hästen var ett framben avsparkat.

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Jag skulle aldrig lämna iväg Foxen på prövotid utan isf i stallet där hon står nu så att jag är säker på att personen skulle ta ansvar och kolla igenom henne varje dag... Dock är det ju inte aktuellt....me men

## Comment 33
Author: Fotographer

:|

## Comment 34
Author: Fotographer

Putt...

## Comment 35
Author: fridak

vad kollar du på för annonser? jag tror det är lättare att hitta hästar på foder för ev. senare köp om du letar på fodervärdsannonser/foderhästannonser än om du kollar på häst-säljes-annonser.

jag tkr du ska kolla alla annonser och itne döma ut ngn ras eftersom hästar är olika individer med olika personligheter. hästen jag ahr på foder är en varmblodig travare och han är underbar! han var inte riden särskilt mkt innan han kom till mig men hans personlighet och sätt var helt perfekt för mig så jag tog hem honom iaf.

## Comment 36
Author: Loa-bg

Du skrev någonstans att du ville ha en häst mellan 145-157cm i mkh. Varför rikta in sig så? Isåfall kan du ju leta efter stor D-ponny - liten häst. En häst som är 143 cm i mkh kanske är stabil, viktbärande och kännas stor. Och en häst på 160 kan kännas liten, kanske vara lite smäckrare etc. Ge dig ut och provrid, man kan inte bestämma exakt innan, det blir sällan som man tänkt sig men det betyder inte att det är dåligt ;)

Vill inte kritisera, bara få dig att tänka efter :)
