# Betäcka äldre sto?
Author: khristina

Någon som har erfarenhet av att betäcka äldre sto? Har en new forest dam, som tidigare i livet fått 5 föl o vi funderar var går åldersgränsen? Vänligen Khristina

## Comment 1
Author: gejsa

Det beror alltid på hur fräsch hästen är. Fråga vad vet tycker.

## Comment 2
Author: lisette

hur gammal är hon? när fick hon sitt senaste föl?

## Comment 3
Author: tiina

Jag hade ett vblsto som jag lätt betäcka som 17 åring.hennes första föl! Gick jätte bra!

## Comment 4
Author: khristina

Hästen- en New Forest- är 19 år o fick sitt sista föl som 12 åring. Hon är i mycket fin form, kanske lite " mullig", men fö frisk, mycket pigg o mår jättebra. Självklart ska vi rådfråga veterinär innan så hon får sig en genomgång.

## Comment 5
Author: jen

#4 jag tror det är helt ok om hästen är frisk! 19år är inte så farligt.

den här mamman var 21 när hon fick sina tvillingar, och det gick bra!

men låt veterinären kolla först ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 6
Author: Annette

#4. 19 år är ingen hög ålder när hon haft föl tidigare.

New Forest brukar vara pigga långt upp i åren. Har själv ett 27-årigt sto som är jättefin.

## Comment 7
Author: khristina

Tack för era svar. Jättegulligt att ni finns med er omtanke. Khristina

## Comment 8
Author: Annette

#7. Nyfiken fråga, vad är det för stam på ditt sto?

## Comment 9
Author: khristina

Hon heter Trädals Bess o är e Prinsen och u Sidsel Logeland.

## Comment 10
Author: Annette

#9.Då har jag sett släktingar till henne :)

## Comment 11
Author: Mangis

Hon såg ju jättefin ut! Det går säkert bra.

#5 Vad är det för häst? Kul med en lyckad tvillingfödsel!

## Comment 12
Author: khristina

Nu blir jag riktigt nyfiken...vem har du träffat?

## Comment 13
Author: AusaBausa

vårt halvblodsto var 23 när vi betäckte henne sista gången o det gick bara bra...dock fick man ge lite extra foder till henne då hon hade lite svårare o komma igen efter fölningen...men då ska det ju också sägas att hon hade fått föl nästan varje år med bara ngr års pauser emellanåt.

Din häst verkar vara i väldigt fint hull så det ska ju inte vara ngr problem. Skulle det inte ta sig så kanske inte det var meníngen...de brukar ju avgöra lite själva pållarna om det ska bli ngt eller inte. Vår gick iallafall gall ngt år o sen tog det sig nästa år...behövde väl ett års vila..

## Comment 14
Author: jen

#11  det är en arab. tvillingarna föddes 1986 och jag var ägare till ena fölet senare tills för ca 2år sen.

stoet ägdes av Claestorps arabstuteri

## Comment 15
Author: Lindbygarden

vi har en 15 åring som ska in för betäckning så snart hon mår bättre... det är hennes första och vi håller tummar och tår för att hon ska ta sig!

## Comment 16
Author: khristina

Hej mrs Dibs! Då önskar jag dig lycka till o hoppas allt går jättebra!!

## Comment 17
Author: Mangis

#14 Då är det ena fölet Fire Queen... Det var det jag trodde. Kuligt! Har sett det där kortet tidigare, Fire Queen stod på ridskolan (Vårnäs, Vingåker) några år när jag red där.

## Comment 18
Author: jen

#17 det stämmer inte ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

mitt föl hette Kimberley och det andra fölet hette Kampala...

## Comment 19
Author: jen

jag gogglade lite, och fick fram att Fire Queen är syster på mammans sida till tvillingarna ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

[http://www.arabianhevonen.net/suvut/suku.php?id=828](http://www.arabianhevonen.net/suvut/suku.php?id=828)

## Comment 20
Author: Mangis

#19 Aha, det var så det var... :-( Felaktig info alltså. Här har man gått i alla dessa år och trott att Fire var tvilling. Tack för hjälpen!

## Comment 21
Author: jen

#20 så lite så ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)
