# Hoppning.
Author: heztar

Hej jag ska bli medryttare på en welsh och undrar om welshar brukar hoppa bra ,kommentera och skicka gärna en bild på er welsh !

## Comment 1
Author: Ellisawesome

Min welsh hoppar bra :) har ingen bild dock.  
Han är 128, alltså maxad b och hoppar 65cm!

## Comment 2
Author: NettanLindholm

visst kan du få tag i en som hoppar bra! min kompis hade en som var 125 som hon hoppat 130 med! (dock ett enstaka språng och det hörde absolut inte till vanligheten)

## Comment 3
Author: heztar

Okej ,tack så mycket !

## Comment 4
Author: [Borttaget]

\*putt\*

## Comment 5
Author: Horseriiider

Vissa hoppar bra

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Welshar är ofta duktiga allroundponnyer inom både hopp och dressyr mm. Det beror givetvis på vilken individ du får tag i och vad den har för bakgrund och utbildning.

## Comment 7
Author: Spiritinthesky

Welshar är utmärka hopponnyer! gå in på hastnet och sök på welsh kan du se flera exempel på det! :)

## Comment 8
Author: Papaya

Vår welsh hoppade över staketet på 125cm som tvååring, då var hon lika hög. Nuförtiden är det oftast hinder på 50-80cm beroende på vem som sitter på, men hon löshoppas på över metern. :) Jag har fått uppfattningen att welshponnyer, som #6 säger, är bra allroundponnyer.
