# Hippocampus foderstatsprogram
Author: Punkity

Är det någon som vet varför det stängdes ner?

## Comment 1
Author: KKajsa

För att vi ska lockas till att köpa PC.Horse antagligen...

Några tips på andra gratis foderstatsprogram, som är bra?

## Comment 2
Author: Lindbygarden

nej har de stängt ner det!?

asch jag har använt det i alla år ju..

## Comment 3
Author: Invisible

Meeen! Tur att jag hann klart några dagar innan med staterna till hästarna här hemma! När det i vinter blir dags för hösilage får man väl sitta med papper och penna istället. Lite mer jobb dock!

## Comment 4
Author: cordenia

Jag hittade denna sida [http://www.freefarm.se/djur/nyhast.htm](http://www.freefarm.se/djur/nyhast.htm), är det någon som har testat den?  
Har alltid använt hippocampus tidigare och gillade deras sida :(

## Comment 5
Author: Punkity

#1: PC Horse har ju funnits i flera år redan, och det är väl inte SLU som saluför det?

#4: Någon skrev på ett annat forum att det tidigare inte varit tillförlitligt, men det var ju den personens åsikt och det hade visst varit för en tid sedan. Har inte kollat själv hur det står till.

## Comment 6
Author: KKajsa

#5  Nej men de har ju varit en tung aktör i framtagandet/förädlingen av den (OBS jag är en cyniker ut i finger spetsarna ;) )

## Comment 7
Author: Punkity

#6: FAst du har nog rätt. För går man in på sidan nu blir man länkad till en sida där man kan köpa och ladda ner PC Horse.

## Comment 8
Author: Alma-G

PC Horse är dessutom grymt! Rekomenderar det, funkar jättebra och är värt varendaste lilla krona.

## Comment 9
Author: Punkity

#8: PC Horse är helt okej, men jag räknar hellre manuellt än betalar 99 spänn för att ha det i tre månader. SÅ beroende är jag inte av att datorn räknar åt mig, då lägger jag hellre 99 kr på något roligare.

## Comment 10
Author: WornOut

#4 Jag skulle nog inte helt litat på denna sida.. Prövade lite snabbt bara att kolla värdet på deras "hö" (alltså om man inte anger något eget) och deras värden på ett normalt hö stämde inte ens. T.o.m Ca/p kvoten var fel :S

## Comment 11
Author: cordenia

Tråkigt att det inte fungerar, då får det bli papper och penna i fortsättningen det kan man iaf lite på =)

## Comment 12
Author: Alma-G

#9 Gör du det om du vill! Vi har valt att göra det, 99 kr är inte mycket.

## Comment 13
Author: Alma-G

#9 Gör du det om du vill! Vi har valt att göra det, 99 kr är inte mycket.

## Comment 14
Author: Uss

Meen, man kan ju använda datorn istf papper och penna ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Jag har gjort ett excel-ark som jag lagt in alla foder som jag brukar använda och formler för att räkna ut vad en giva ger - jag skriver in hur många dl/kg jag ger och så räknar datorn ut hur mycket MJ, smrp osv det blir och räknar ihop de olika sorterna (är en sån som blandar själv ^^). Liite meck innan man fått ihop vad ett mått av varje grej väger, men sedan funkar det perfekt!

Sedan har jag lagt in en tabell över vad mina pållar behöver både i underhåll och med "normalt" arbete utifrån vad Hippocampus rekommenderade. Om någon inte fattar eller vill ha mer hjälp så hojta bara!

## Comment 15
Author: Punkity

Finns bland annat en förklaring hur man lägger in det i excel här: [http://www.geocities.ws/fodersidan/utraknare.html](http://www.geocities.ws/fodersidan/utraknare.html)

Jag har dock inte provat det själv.

## Comment 16
Author: Rynkel

![Oskyldig](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")Finns det någon duktig foderstatsräknare i denna tråden som skulle vilja hjälpa en vilsen själ att få en överblick?

## Comment 17
Author: Uss

#16 Vad vill du ha hjälp med?

Det finns en "bibel" Hästens biologi, utfodring och Avel (Natur och Kultur) och så har Christina Planck och Marit Rundgren skrivit Hästens näringsbehov och utfodring. Där hittar du ALLT! Men lite kortfattat; hästar är gräsätare och man bygger foderstaten på grovfodret - alltså man MÅSTE ha en analys av hö/ensilage.

Ensilage är ett foder som konserverats genom mjölksyrajäsning och syretät lagring, hösilage kallar man ett ensilage där torrsubstansen - det som inte är vatten i fodret förkortas TS- är hög så fodret närmar sig hö. TS bör vara max 65%, annars får man ingen mjölksyrajäsning eftersom det är för liten vattenaktivitet i fodret. I hö är TS 84% - dvs ett kg hö ger 840 g TS.

Först räknar man ut hur mycket energi - mäts i MJ - hästen behöver utifrån vad den väger och hur den arbetar och korrigerar ev för ett par andra parametrar (kyla, dräktighet, ålder mm). Sedan jämför man med energin i grovfodret och ger så mycket man kan. Som exempel behöver en ponny eller kallblod på 300 kg 36 MJ per dag, varmblod och kallblodstravare på 500 kg behöver 56 MJ per dag och fullblod på 500 kg behöver 58 MJ per dag i underhåll (dvs för att bara gå i hagen och skrota). För 10 min ridarbete lägger man för varje 100 kg kroppsvikt till 0,2 MJ för skritt och 1,3 MJ för annan gångart. Dvs en islandshäst på 350 kg behöver 3,5 x 0,2 x 2 för 20 minuters skritt.

En häst behöver MINST 1,2 kg TS per 100 kg kroppsvikt, men gärna uppemot 2 kg. Räcker grovfodret eller måste du komplettera med något? Orkar/hinner hästen äta den giva du måste ge för att tillgodose behov av energi och TS? Gör den inte det så kompletterar man med kraftfoder.

Sedan beräknar man övriga behov utifrån energimängden. När man tittar på proteinet och är det smältbart protein, förkortas oftast smrp, man tittar på. Man brukar säga att en "vanlig" ridhäst behöver ca 6 g smrp per MJ. Många är rädda för protein, men det behövs för att hästen ska kunna bygga muskler och det är ingen risk att överskrida behovet om överskottet kommer från grovfoder! Behöver man mer protein så lägger man till något proteinrikt foder, t.ex. lucern (som också är grovfoder!).

Sist ser man över mineralerna och kompletterar ev. med ett mineralfoder. Det är makromineralerna, de som det behövs mest av, som man tittar på (kalcium Ca, forfor P, magnesium Mg) plus selen Se. Förhållandet mellan Ca och P bör ligga mellan 1,2 - 1,8. Kvoten får vara högre men inte lägre, det MÅSTE finnas mer Ca än P (sätt siffran för Ca i täljaren och siffran för P i nämnaren och räkna ut med miniräknare). I underhåll, dvs utan tillägg för arbete, behöver hästen 0,4 g Ca, 0,25 g P och 0,15 g Mg per MJ. Selen behöver den 0,2 mg/100 kg kroppsvikt. För arbete lägger man för varje MJ till 0,35 g för Ca, 0,25 g för P och 0,15 g för Mg.

Se upp med selen, där finns det en förgiftningsrisk och tänk på när du läser din analys om siffrorna är per kg TS eller per kg foder!

Som sagt, detta var - trots att det blev långt - mycket kortfattat och bara det viktigaste men allt bygger på att du vet din hästs energibehov och vad ditt grovfoder innehåller.

## Comment 18
Author: Rynkel

#17 Herregud.. Jag tror det är "allt det där" jag behöver hjälp med.. Men jag tror jag hittat en som ska hjälpa mig med foderstaten! Men tack för att du tog dig tid att ge mig en liten inbick, jag har ialf lärt mig ett och annat!
