# ticks
Author: steffy

mammas häst är väldigt besvärad av vad vi uppfattar flygor/mygg i huvudet när vi är ute och rider. idag körde vi till hööks för att köpa en flugluva som vi skall ha vid ridningen(bara då han ticksar/slår med huvudet bara på sommaren) hon vi pratade med på hööks sa att vi även skulle smörja pållen med helosan på mulen, då hon trodde att han kanske var extra känslig mot solen ( HALVA MULEN ÄR ROSA). någon annan som har samma problem?????

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Min häst är superkänslig på sommrarna, hon får utslag på mulen samt är jätteirriterad av flugor och mygg..

## Comment 2
Author: steffy

1# vi ska smörja med helsoan på mulen(börjat idag) och testa rida med luvan på för att se om det hjälper, vi får se. ha ticksar bara när vi rider inte i hagen så jag tror att flugorna/mygg i skogen stör/sticker honom.

## Comment 3
Author: linnrisedal

men smörj med den gula helosanan, den med solskydafaktor, den har jag på min och den e skitbra!

## Comment 4
Author: steffy

3# hon på hööks sa att man kunde ha den blåa, men jag provar nog häldre den du har![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif).

## Comment 5
Author: mixxxan

det absolut bästa är en salva som heter AVS14. helt underbar!! min häst har en mkt bred bläs och nästan hele mulen är rosa. hon har jätte problem med solen,men denna salva hjälper:)

## Comment 6
Author: NinaToy

Jag har en ponyn som är extremt solkänslig, även om han går med uv-luva över HELA huvudet och med solfaktor 60 så bränner han sig. Och det är jättemkt, man kan inte ens klappa honom på halsen sen för det gör så ont i hans huvud, så han får helt enkelt gå inne på dagen och ute på natten, tipsar om antingen den gula helosanen (solfaktor 8) eller en riktig solfaktor för människor.
