# När är det lastningproblem?
Author: Zabbio

När anser ni att **det är ett ''problem'' att lasta en häst?**

**Tidsintervallen i frågan gäller från när man första gången leder hästen mot transporten till att den står inne så att man kan stänga bakom och så.**

Det beror kanske lite på häst, senast när vi körde med Crow upplevde jag att det var en svår lastning 3e gången han skulle in. Han stod och tvekade i kanske 30 sekunder innan han gick på, normalt sett stannar han ev. till och går på direkt igen när jag smackar lite :P

Annars personligen tycker jag att 10 minuter ca är gränsen för när det börjar bli en svårlastad häst. Nu räknar jag inte första gången en häst går på en transport eller om man jobbar mot ett känt problem, för då tränar man ju och tar det extra lugnt, men om man ska någonstans och det brukar ta 10 minuter eller mer att få på hästen så ser jag att det börjar bli ett problem som man kanske ska träna på.

Vad tycker ni?

## Comment 1
Author: viktoria91

Går inte hästen/ponnyn in direkt utan linor och hjälpmedel m.m. är dte ett problem tycker jag.

## Comment 2
Author: WinterPrince

Allt är ju relativt. Har man en häst som normalt sett traskar rakt in i transporten på första försöket så skulle jag tycka det var åtminstone en början på problem om det tar 5 min. I det fallet skulle jag redan där försöka reda ut om det bara var en tillfällighet eller något tokigt.

Min häst går in på 5 minuter och jag ser inte tiden i sig som ett problem. För oss handlar det om att han behöver ha någon som står bakom och driver på för att gå in. Hade gärna kunnat lasta själv. Men jag skulle inte kalla honom svårlastad.

## Comment 3
Author: Stephanie

Svårt att sätta en sån gräns tycker jag... Själv anser jag nog att en häst är "svårlastad" när den inte går rakt på, utan att tveka. Men så är det många människor som vant sig vid linor och liknande, och kör på det varje gång de ska lasta utan att ens fundera på att lastträna sin häst...

## Comment 4
Author: Glimfeather

Man har inget problem om hästen går på alls. Har man någon gång haft en häst som inte går att få på trots att den är så gott som sövd och bara behöver baxas uppför lemmen, men trots detta samlar sina sista krafter för att vägra, eller när en erkänt duktig transportör som inte misslyckats på 40 år får åka hem med svansen mellan benen efter 4-5 timmar och hästen står kvar på stallplan, då tycker man inte att två timmar är något problem längre ...

Min nuvarande är det inga problem med som tur är.

## Comment 5
Author: Glimfeather

Men självklart ska man träna så länge hästen inte bara går rakt på, men så länge hästen öht går på så ser jag det inte som ett problem att hetsa upp sig för precis.

## Comment 6
Author: Tusen

Eftersom alla våra mer eller mindre springer in i transporten (hinner knappt fälla ner baklämmen innan de vill in) så blir det ju ett problem så fort en häst inte går in med en gång. Detta brukar vi i och försig kunna träna bort.

Men vi har mest russ och shettisar och de upplever aldrig transporten som trång och mörk vilket större hästar gärna kan göra.

## Comment 7
Author: Zadeira

För min del är tiden inte det som avgör om det är svårlastat. Svårlastat för mig är när hästen bråkar, kastar sig, vägrar gå på, blir nervös och orolig och helt enkelt visar att den inte alls vill och kämpar emot, oavsett om det tar 5 minuter eller en timme att få den att ge med sig.

Bara för att man använder linor tycker jag inte att det kvalificerar sig som svårlastat. Om hästen blir lugnare och tryggare om man har linor så är det ju bara ett sätt att underlätta för hästen. Det blir kanske lite mer jobb för ägaren, men vad spelar de få minuterna extra för roll om hästen istället för att bråka går ombord med bara lite tvekan?

## Comment 8
Author: CelsiusT

Min första häst tog 0-5 min att lasta. Oftast tog det kanske 1-2 minuter att lasta. Där upplevde jag hästen som svårlastad när det tog över 15 min att lasta. Han hade tyckt att det var jobbigt tidigare och när jag fick honom så tog det över 2 timmar. Då känns det helt okej att det tar 15 min.

Min förra häst gick alltid rakt på och det tog nog 2-4 sekunder eller vad det nu kan ta i tid för en häst att springa på transporten. Man släppte nere vid lämmen och då nästan han sögs på transporten. En gång gick han inte på, det tog nog 3-4 min innan han bestämde sig att gå på. Det ansåg jag då som svårlastad och jag blev nervös. Det uppstod enbart 2-3 gånger under den tiden jag hade honom, men det tog aldrig mer än 5min.

Hästen jag har nu hade aldrig haft problem, men hon hade aldrig åkt transport innan hon kom till mig. Det tog då 2-10 min att lasta eftersom vi tränade och hon var unghäst. Sedan gick det på ca 1 min att lasta. Sedan fick vi problem, då tog det över 10 min att lasta och 2-3 ggr tog det 2-3 timmar. Nu tar det ca 5 min och det är jag helt nöjd med, men jag kommer ju såklart fortsätta att träna henne så det förhoppningsvis kommer gå snabbare i framtiden.

Så det är väldigt individuellt. Men generellt tycker jag att går hästen inte på mer eller mindre med en gång så är den svårlastad, den kan få stanna och nosa/tänka, men backar den så faller den direkt in under kategori svårlastad enligt mig.

Sedan kanske det inte är ett problem med en gång, att hästen är svårlastad vid enstaka tillfällen innebär ju inte att man har ett problem utan det kan ju vara tillfälligt pga miljö, trötthet hos häst/förare, nya transport osv osv. Men händer det flera gånger på raken att hästen är svårlastad så blir det ju ett problem och troligtvis är orsaken något man måste jobba på.

## Comment 9
Author: Killen

Min häst är lite svårlastad. tar allt från 30 sec till 3 timmar. Oftast ligger det på 5 min och han vill bara åka på högra sidan av transporten.

Han fungerar inte med linor eller att någon står bakom och smackar, då kastar han sig bakåt istället i panik

## Comment 10
Author: Klasselover

Jag tycker att en häst kan anses svårlastad när den inte går på transporten inom 5 minuter. Tycker inte att linor ska behövas.

Från att min häst står utanför transporten tills att vi sitter i bilen och ska åka tar det max 2 minuter.

## Comment 11
Author: Elshira

Tycker allt utom att gå på rakt in (ev att de kanske stannar till på luckan och filosoferar några sekunder bara) är ett lastproblem.

Med undantag för hästar som normalt sett går rakt in men precis som oss människor kan ha bättre och sämre dagar då vi är lite vresiga. Men det ska fortfraande itne ta mer än någon minut då heller.

Men nej, inga linor osv. Godis kan behövas när man tränar, men behövs det för att hästen ska gå in annars också så är det ett litet problem i sig anser jag. Kanske har den lärt sig att den kan vägra gå så kommer godis?

Har aldrig haft en svårlastad häst faktiskt, bara en som skulle vara lite snabb ut på luckan (bak) då hon snabbt ville veta vart hon var (hade lite "tävlingsnerver"), men stannade på luckan.

Dock har jag frontutlastning numera, väldigt praktiskt faktiskt...

## Comment 12
Author: NettanLindholm

håller med #7. Har inte så mycket med tiden att göra egentligen , utan hur hästen beter sig innan den går på/om den går på.  
  
min häst är svårlastad (tränar en del och det har blivit bättre!) då hon är hur trotsig som helst och verkligen inte vill gå in! hon kan gå på rampen, men inte in i transporten och hon är inte rädd alls. dock har vi kommit på knep som fungerar att få in henne nu ganska så fort ändå, ett par minuter sådär men innan kunde det dröja flera timmar!

## Comment 13
Author: bell

Håller med #7.

Har en i mina ögon svårlastad häst. Hon vill bli ledd in i transporten o inte skickad, vilket gör att jag har svårt att åka själv. Tar bara tiden det tar att gå uppför lämmen. Hon går inte ut igen utan väntar snällt med mig i transporten medans medhjälparen stänger. Då jag ej äger transport själv får jag leva med detta tycker jag. ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 14
Author: fridak

det är väl hur man definierar problem som är frågan? För kliver hästen inte på transporten med en gång så har man ju något man kan träna på men är det ett problem om hästen avvaktar 2 minuter på lämmen?

Jag anser inte att min häst svårlastad eller har lastningsproblem, trots det så tvekar han lite när han går in och senast på trailer så fick vi ta till lina men han stod i transporten på 5 minuter ändå. Senaste gången han åkte tog vi istället b-kortsbil och då klev han på med en gång.

## Comment 15
Author: Linnea

Om det tar mer än 1 minut så tycker jag att det är ett problem för det innebär att hästen inte går rakt in. Min förra häst tränade jag mycket med och sen gick han direkt fram tillsläpet, luktade på lämmen och gick sen in. Detta höll han på med ett tag men sen började han gå rakt in. Russet jag har nu har jag inte haft några direkta problem med, han går in.

Sen är ju en häst som bara stannar mindre svårlastad än den som kastar sig, stegrar mm.

Om man måste ha linor, vara 4 personer som knuffar eller nåt så har man problem enligt mig. Man ska kunna lasta ensam även om "dom som kan" anser att man alltid ska vara två för säkerhets skull emn om man inte kan få med nån då? det är ju bättre att man kan göra det själv än att man står handfallen vid ett tillfälle där man måste ha på hästen och man inte har nån hjälp.

## Comment 16
Author: Zaphix

Jag har problem med lastningen av min häst, fastän att går på transporten lös och har inte problem att backa in ens. Men för mig kommer problemet när man ska stänga, han går in utan problem, men vill ogärna stanna kvar där inne. Och när man kör honom är han stressad och spänd.

Så för mig handlar inte lastningsproblem bara om att få in hästen, utan det handlar om att det måste gå lugnt till och att hästen är bekväm och avslappnad hela tiden. Annars har man enligt mig problem med lastningen.

#15: Fast.. Är det ett problem att hästen vill nosa och undersöka transporten innan den går in såsom din förra gjorde?

Det skulle jag se som något positivt, man märker att hästen inte stänger av utan är medveten om vad som händer. Visar ju att den trots att den kanske är lite osäker, ändå är nyfiken och vill undersöka. Tycker jag är jättebra. :)

Min häst får alltid undersöka släpet noga innan jag ber honom gå in, han måste ju få kolla läget och se vad det egentligen är han ska gå in i.

## Comment 17
Author: Zabbio

Det är väl där tiden kommer in; går hästen rakt in så tar det inte 10 minuter.. ;)

## Comment 18
Author: Tusen

#16 Fast är hästen van att åka transport behöver den knappast undersöka vad den går in i . I så fall skulle man kanske gissa att samma häst undersöker ingången till boxen eller hagen varje gång den går in där.

Men jag tycker absolut att man ska ge hästen tiden att undersöka om den är tveksam. Det gör att den förmodligen går in med större säkerhet i fortsättningen.

En lite OT fråga i sammanhanget. Hur lättlastad hästen är brukar i allmänhet ha med hur ofta den får åka alt. träna på att gå in i transporten. Våra åker väldigt ofta unde sommaren flera gånger i veckan edans de på vintern kanske bara åker 2 ggr i månaden. Det har ju faktiskt en viss betydelse också.

## Comment 19
Author: CelsiusT

#18 Fast att den stannar och nosar innebär ju inte direkt att man har ett problem. Men som du säger, kanske att hästen inte har vana för med vana så behöver den inte stanna och nosa om inte andra hästar åkt i transporten sedan den åkte sist. Men bara för att hästne itne har vana att åka så innebär ju inte det att det är et tproblem.

## Comment 20
Author: Zabbio

Min åker kanske 1-2ggr per år. Han kan stanna till lite och titta men annars  går han rakt på.

Vår andra häst är lite svårlastad. Ger man det bara tid och är ensam går han på på 5-10 minuter. Men det ska ju alltid komma fram folk och ''hjälpa till'' och då blir Dacke osäker/irriterad och vägrar gå in, kan till och med börja småstegra osv. Det är ganska tungt att försöka lasta en stor kraftig nordsvensk på det humöret :3 Så fort man blir ensam och han får lugna sig så går han in iaf. Nån gång kom det fram folk och började peta/smälla på honom **med en planka**! Tack för hjälpen gå iväg med er och låt oss sköta det...!! Det var när vi var nyblivna hästägare och hade kört hästarna till hovslagaren (_för att få en tidigare tid än om han körde till oss_) så man kände att man inte hade mycket pondus i det sällskapet. Men vi sa faktiskt till dem på skarpen och fem minuter senare var hästen lastad - utan plankor, piskor, linor eller annat som de skulle  hjälpa oss med..

Eftersom vi nästan aldrig kör någonstans, speciellt inte med Dacke, och det ändå går att få in honom relativt snabbt så har vi inte övat. Hade vi gjort det och lagt lite mat längst fram så hade han säkert gått på direkt..

## Comment 21
Author: Tusen

Precis vad jag menar. Om man inte åker så ofta så kan man heller inte förvänta sig att hästen bara ska kliva rakt in. Den måste få en ärlig chans. Antingen får den tid på sig när den väl lastas eller så tränar man ofta.![Glad](http://ridsport.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 22
Author: viktoria91

#20 Ungefär lika ofta som min ponny. =P Dessutom är det 99,9% av gångerna till klinik när hon lastas och dme flesta gångerna har resulterat i sprutor vilket hon hatar så att hon faktiskt går in i transporetn som ingenting förvånar mig. =)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Tycker de är svårt att seja. Min mamma har ett sto sam alltid bråkar innan hon ska på transporten tar sa 10 min att få på henne. och hon är inte rädd för 5 öre bara tråtsig. Tycker de äe viktigt att man ser när man ska lasta om häste grips av panik eller inte. Har man en häst som grips av panik när man ska lasta ser jag som ett mycket stort problem även om man bara hållt på att lasta i 5min.

## Comment 24
Author: Linnea

#16 Nej när man kommit så långt så tycker jag inte att det är ett problem. Han var väldigt svårlastad när jag köpte honom och när man sen får fram honom till släpet direkt och han bara nosar på lämmen i fem sekunder och sen följer med in så är det inget problem längre. Han slutade efter ett tag att nosa och gick bara rakt in.

Jag var iväg igår med mitt russ och han har inte åkt transport på ca 1½ år men jag gick fram till släpet, knuffade upp dörren och gick in. Han är helt klockren och han har ändå inte åkt så jättemycket.

## Comment 25
Author: Odinn

Försökte 3 timmar en gång, tillslut fick vi ringa till min ridlärare så hon fick komma och hjälpa till. Skulle få in båda hästarna också..
