# zooepidemicus
Author: emsems

en häst på vårt stall har zooepidemicus och stallet är nu stängt. någon som har bra info om detta? har kollar mirran varje dag och ingen feber eller hosta eller något. har dock rätt stora utslag på magen. som svullander/bulor på ca 2cm i dm, 0,5 cm höga. (det finns mindre med). centrerat till just samma ställe på magen, typ exakt där dressyrschabrakets bakkant är, alltså på magen mot flanken.. hör detta till denna sjuka eller borde det vara från något annat?

jag kom nämligen hem idag från thailand och vet inte så mycket.. en tjej på stallet trodde det var att mirran fick för mycket protein, men hon går u på samma mat som tidigare... fat hon har nog gått lite lugnare än vanligt.

## Comment 1
Author: emsems

putt

## Comment 2
Author: gejsa

Ärligt talat men jag har inte ens hört ordet tror jag. Så tyvärr. Synd om dig nu när du har kommit hem och säkert är ridsugen. För jag antar att hästen inte går att rida nu? Hade du bra väder i Thailand då?

## Comment 3
Author: emsems

jodå, hon går rida.. som sagt ör dessa bölder inte under sadeln och hon är inte sjuk eller febrig eller hostig eller något. dock brunstig!

## Comment 4
Author: steffy

[http://www.sva.se/static/697.html](http://www.sva.se/static/697.html)  
  
står om sjukdommern och bölder

## Comment 5
Author: emsems

hm.. det står dock bara  om jag förstår rätt att de kan få bölder invärtes?

## Comment 6
Author: steffy

5# jag har inte läst så noga.

## Comment 7
Author: MiaMaria

Visst är väl de en form av kvarka?? Eller minns jag helt fel då?

## Comment 8
Author: emsems

allt ag vet är det som står i länken ovan... men verkar ju så..

## Comment 9
Author: MiaMaria

Ahh missade länken ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 10
Author: Hanna-D

Streptococcus zooepidemicus är en streptokockinfektion. Enligt Sjukdomsboken tillhör dessa streptokocker normalfloran i hästens luftvägar (och påverkar normalt inte hästen) men vid t ex stress kan den bli sjukdomsframkallande. Symptomen liknar då kvarka och ska behandlas som sådan (med isolering, tvätt av stall/utrustning osv.)

Symptomen kan vara feber, varliknande näsflöde, hosta och svullnande lymfknutor. Inkubationstiden är ca 3-6 dagar, kan vara något längre. Smittan överförs via utrustning/kläder. Det är alltså inte en luftburen smitta!

Svabbprov tas från näshåla, svalg eller sprucken böld och skickas till SVA.

Jag har läst på om just detta då ett grannstall drabbats, tyvärr verkar smittan florera lite överallt just nu. Som "tur" är streptokocker i allmänhet penicillinkänsliga. Tror grannstallets sjuka hästar behandlas i en vecka med Penovet.

## Comment 11
Author: emsems

#10. var hittade du denna fakta? tänkte om det finns mer någonstans?

## Comment 12
Author: reddie

[Här står lite](http://www.sva.se/dok/696.html "http://www.sva.se/dok/696.html")...

...[och här](http://www.agria.se/agria/index.nsf/LinkFrameSet?ReadForm&url=/Agria/text.nsf/id/4774 "http://www.agria.se/agria/index.nsf/LinkFrameSet?ReadForm&url=/Agria/text.nsf/id/4774")

## Comment 13
Author: Hanna-D

#11 Sjukdomsboken som jag också skrev i mitt inlägg (#10).
