# Hur man fäster inspänning vid longering?
Author: Rafflan

Jag vill prova longera min häst med inspänning, han sätter dåligt med rygg- och rumpmuskler(_han som individ_) och vill ge honom en chans att göra detta utan ryttare på ryggen. Dock blir han lätt "stjärn tittare" och mulen hamnar väldigt långt fram vilket jag har svårt att påverka när jag longerar (_oftast lös longering_). Så funderar då på att prova inspänning när vi longerar. (_syftet är inte att få honom i form genom inspänningen_)

[Variant1:](http://www.google.se/imgres?imgurl=http://vanligen.blogg.se/images/2010/startset-fr-longering-hks_69038518.jpg&imgrefurl=http://vanligen.blogg.se/category/allmant-2.html&usg=__WbDcOkH95GQmcq6UBmD4hVZ2UQo=&h=399&w=400&sz=44&hl=sv&start=0&zoom=1&tbnid=ZqvPmCpO2XhbBM:&tbnh=132&tbnw=132&ei=EkJ2TfeQFMbStAbn8LyIBQ&prev=/images%3Fq%3Dh%25C3%25B6%25C3%25B6ks%2Blongerings%26um%3D1%26hl%3Dsv%26sa%3DN%26rlz%3D1T4SKPB_svSE310SE311%26biw%3D1135%26bih%3D509%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=122&vpy=163&dur=281&hovh=224&hovw=225&tx=154&ty=133&oei=EkJ2TfeQFMbStAbn8LyIBQ&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:0,s:0) från bettet till en av ringarna typ bakom bogen  
[Variant2:](http://www.google.se/imgres?imgurl=http://reitsport.blogg.se/images/2010/halsf_72381337.jpg&imgrefurl=http://reitsport.blogg.se/2010/february/halsforlangare.html&usg=__q20_WKEmpvh5yfjDK2-YmpJNHUY=&h=600&w=399&sz=35&hl=sv&start=0&zoom=1&tbnid=EjdoI9w8L6WIjM:&tbnh=119&tbnw=79&ei=QEJ2TdG-I4r2sgaNtbD8BA&prev=/images%3Fq%3Dsnodd%2Bh%25C3%25A4st%26um%3D1%26hl%3Dsv%26sa%3DN%26rlz%3D1T4SKPB_svSE310SE311%26biw%3D1135%26bih%3D509%26tbs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=rc&dur=109&oei=QEJ2TdG-I4r2sgaNtbD8BA&page=1&ndsp=20&ved=1t:429,r:3,s:0&tx=38&ty=57) från bettet till mellan frambenen och spänns under magen runt gjorden (_som man vanligen gör med snoddar när man rider, fast inget i nacken_)

Materialet på inspänningen är som en snodd, så den är elastisk.

**Man måste ju prova sig fram för att hitta rätt sätt för varje häst ;)  
**Detta är bara nåt jag tänkt testa för att se om det kan hjälpa honom med musklerna, han är inte omusklad men vill se om man kan få lite mer muskler då han är lite tunnt musklad på vissa ställen.

## Comment 1
Author: Em--ma

Jag skulle inte alls longera longering sliter otroligt mycket på hästen.  
För att hästen måste kunna balansera upp sig själv på en volt, vilket är tillräckligt jobbigt för hästen. Sen ska den balansera upp longerlinan också och då blir det att hästen håller upp huvudet och (oftast) kollar utåt för att kunna balansera upp sig själv samt longerlinan. Bättre att tömköra på volt så ger du hästen en ärlig chans. :)

## Comment 2
Author: Rafflan

**#1** sen snön kom kunde jag inte longera i volten längre, så började longera i en hage med bra underlag, efter ett tag fatta han att jag ville att han skulle springa längst staketet och det är troligen i den hagen jag ska longer om jag ska longer med inspänning.

Jag longerar oftats på volt utan longerlina, så han är helt fri i kroppen. Men det borde vara lika slitsamt att longera med tömmar som annars för det är väl själva att gå på volten som sliter?

## Comment 3
Author: Em--ma

Ja precis volten är också slitsamt och ska inte göras för ofta. Men även spänningar i nacke, hals och ryggen uppkommer vid longering för hästen måste bära upp longerlinan. Vid tömkörning blir det en helt annan sak för det är som förlängda tyglar bara :)  
Löslongering är ett jätte bra alternativ om man inte ska tömköra. Då behöver inte hästen bära upp en fladdrande lina :)

## Comment 4
Author: Zadeira

#3, vad menar du med att hästen måste bära upp longerlinan? Jag förstår inte riktigt vad du menar...

## Comment 5
Author: Rafflan

**#3** nej och vill hästen busa iväg \*host host\* slipper matte hänga med (a)

Men vilken inspännings variant tror du är bäst?

## Comment 6
Author: Em--ma

#4 suger på att förklara.. men gör ett försök.  
Eftersom Longerlinan är fastknäppt direkt i huvudet på hästen så behöver hästen balansera upp longerlinan + sig själv. Vilket den gör på lättast sätt att hålla huvudet högt och utåt. Om du kollar när någon longerar en häst med ex. kapson eller longeringsdelta så ser du att hästen bär huvudet högt. Detta är för att balansera upp longerlinan som sagt. Det hälsosammaste sättet och longera på är när man har longerlinan igenom ena bettringen över nacken och till andra. Då blir det lättast för hästen att bära upp longerlinan men forfarande jobbigt förstårs..

## Comment 7
Author: Em--ma

#4 hittade texten jag skrivit ihop med hjälp av fakta från olika sidor som jag kontrollerat flera gånger.. :)  
[Fakta longering  
](http://enallroundryttare.blogg.se/2010/august/fakta-longering.html)  
#5 har ingen aning om vilken inspänning som är bäst! Min häst får bara panik om jag spänner in honom så jag undviker allt sånt. :D

## Comment 8
Author: Rafflan

**#5** oj då, ja min kan bli lite sur om han inte gillar nåt, men jag hoppas han kan acceptera inspänning :P

## Comment 9
Author: Rafflan

Ingen som vet hur jag ska fästa den?

## Comment 10
Author: Valkyrie

Jag tycker det blir en ärligare form om du har den vid bogarna. Om du har mellen benen blir det lätt bara att de böjer.

## Comment 11
Author: GranoStall

När jag använder snodd sätter jag den mellan frambenen. Då jag är ute efter att hästen ska gå i en lång och låg form.

## Comment 12
Author: Valkyrie

11# Jag varierar, men jag anser att hästen fuskar mer om man har den mellan benen och bara går och böjer. Alla är ju olika såklart :) Viktigt är ju att de trampar under sig bra ..
