# Hur många ägare
Author: [Borttaget]

Ja hur många ägare skall en ponny behöva ha? Ja ponnyn är 15 år och inne på ägare nr 7. Dessutom haft 3 fodervärdar. Är det vanligt med så många? Är det bara jag som är känslig.

## Comment 1
Author: Eveline

Jag tycker det är trisst när en häst får byta hem så ofta. Jag har en häst på foder nu, hon är 10 år och har haft 6 ägare med den som äger henne nu. Hon är rätt känslig och blir nervös av att det kommer nya hästar i hagen t.ex. Men sen o andra sidan, trivs man inte med en häst så är det bättre att sälja den än att den bara går och skruttar. Men folk kanske ska tänka igenom sina köp lite bättre ibland :S

## Comment 2
Author: Lorita

Det är nackdelen att födas till ponny

## Comment 3
Author: mazze

Tyvärr växer ju barnen ur sina ponnyer, vilket ofta är anledningen till att de säljs eller byter ryttare...

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Nej det är inte klokt, tycker synd om alla ponnyer som får byta ägare så ofta. :/ Tycker att man måste tänka igenom sina hästköp mycket noga.
