# Balansövningar
Author: bunnyheart

Har fått höra att jag har en fin sits och tycker själv inte det är något fel på min sits.

Balansen är helt OK men jag vill ändå ha tips på hur jag kan träna upp den. På sommaren vill jag rida ut barbacka i full galopp på åkern men det är inte så kul om man trillar av^^.

Jag vill ha hyfsatt enkla balanstips till mig själv som går att göra utomhus och inte i ridhus då jag inte har det, och så har jag precis fått min ponny och känner inte henne så bra **men vill ha  balans tips!**

_/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)_

_Tack i förhand!![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Om gruppen är fel så kan ni väl ändra den?^^_

## Comment 1
Author: viktoria91

Köp en balansboll att öva balansen på. =)

## Comment 2
Author: bunnyheart

Har en balansboll men min balans är bra men inte balansen på häst ryggen så mycket så vill gärna ha tips som jag kan göra med pollen m**en tack ändå! =)**

_/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)_

## Comment 3
Author: viktoria91

Barbacka är väl bäst då om man inte råkar ha en mekanisk rodeotjur i garaget eller nåt. ;)

## Comment 4
Author: bunnyheart

Haha nä det har jag inte ;)

Ska man börja lite försiktigt med barbacka med kanske bara skritt och lite trav och sen öka eller ska man ta allt på en gång?

Vad är bäst?

_/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)_

## Comment 5
Author: Linnea

Börja i skritt och öka efter hand som du känner att du kan sitta kvar.

## Comment 6
Author: viktoria91

Säger som #5. Börja lungt och öka allteftersom du känenr dig säkrare, bättre att ta dte långsammare än att gå för fort fram och åka rycka hästen/ponnyn i munnen eller dunsa i ryggen om man kommer i obalans.

## Comment 7
Author: bunnyheart

Okej Tack! =)

Har ni några övningar som man kan göra barbacka?

_/johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)_

## Comment 8
Author: viktoria91

#7 stå i fältsits när hästen går över bommar, balansövningar som jorden-runt funkar nog också. Kolla upp lite voltgeövningar. =)

## Comment 9
Author: bunnyheart

Okej tack så mycket!

Jorden runt är rolig! Ska kolla på lite voltigeövningar också ja ;)

_/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)  _

## Comment 10
Author: JoannaNi

Mitt tips skulle vara att släppa tyglarna, inte tänka på sitsen och bara åka med ett tag. I en begränsad arena låta hästen gå dit den vill och du kan tänka på hur det känns i din kropp när hon går framåt när hon svänger vänster eller höger och stannar. Desto bättre du kan förutse hennes rörelser i ditt säte desto mer kontroll kommer du att ha över både hästen och din balans.

sen kan du höja ribban och ta trav, fortfarande med händerna korsade eller i manen eller var som förutom på tyglarna. efter ett antal sådana ridpass i rad, där man inte ställt några som helst krav förutom att hästen bör fortsätta gå så kan man se hur lite det krävs för att påverka hästen när man vet hur det känns när hon gör något.

när man rider en bestämd bara finns det ingen kraft som påverkar dig från något håll som kan få dig obalanserad. låter du hästen gå dit den vill kan den få för sig att göra en 90 sväng. det är då du behöver din balans.

ja har turen att ha en lite småvild häst som trots att jag rider en fin volt i galopp, kan hon tycka den blir för stor och svänga in. eller om vi är ute o travar på vägen så kan skogen kännas mer lockande och skutt över diket in under granarna, Helt utan förvarning, var det då, då jag inte la märke till detaljerna. Hon är mycket påhittig och jag älskar det, men visst har man ramlat av någon gång, men både hon och jag har njutit av ritten och hon ser alltid lite ledsen ut när hon står och ser ner på mig efter hennes impulsiva påhitt.

/ http://vildhast.blogg.se

## Comment 11
Author: bunnyheart

#10 Tack så jäätte mycket! Din text var verkligen till stor hjälp!![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

_/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)_

## Comment 12
Author: selfrejection

Damsadel, kaptensvändning, huvud-axlar-knä-och-tå, Blomkrukan - fast då är det roligare med sällskap (är typ som hela havet stormar), Balanssits - man drar upp benen framför sig och sitter typ på svanskotan och ska hålla balansen så. Hoppas det är något du kan använda :)

## Comment 13
Author: bunnyheart

Tack tack! Vad är kaptensvändning och vad är blomkrukan? :P 

_/Johanna, [www.metrobloggen.se/Johannaskaninblogg](http://www.metrobloggen.se/Johannaskaninblogg)  
[http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)_

## Comment 14
Author: selfrejection

Kaptensvändning: sitt i damsadel, vänd dig så du ligger på mage på hästen och sedan upp igen. Fattar du? :p

Blomkruka: är som hela havet stormar, när man sätter stolar i en rad/ring och går runt till musik och när musiken stannar ska man sätta sig och någon blir utan en stol och åker ut för man tar bort stolarna eftersom. Fast på häst går det ju inte att sätta sig, så vi kör med att man ska ta på en kon istället och att någon skriker blomkruka istället för att spela musik. Från början berättade våran lärare en historia och när hon sa blomkruka skulle vi ta oss till konerna så fort som möjligt, men nu orkar ingen berätta en historia så det blir bara blomkruka istället, man kan säga vad som helst typ. Så efter vad man klarar, tar man sig till en kon så fort som möjligt och den som blir utan förlorar.

Hoppas du förstod allt :p

## Comment 15
Author: bunnyheart

Låter kul, ska testa det =) Kan man vara hur många som helst?

/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)

## Comment 16
Author: selfrejection

Ja, bara man har koner eller något annat som man ska ta på till alla :)

## Comment 17
Author: anyberg

När du rider barbacka kan du ju ta ett grimskaft eller nåt annat rep som halsring så du har nåt att hålla i om du behöver, så du inte tar tag i tyglarna när du råkar tappa balansen.

## Comment 18
Author: bunnyheart

#17 Tack!

/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)

## Comment 19
Author: bunnyheart

Putt!

/Johanna, [http://finanora.blogg.se](http://finanora.blogg.se)
