# Sadelmärken
Author: joytick

Erika, (beundy här på ifokus) är på jakt efter en ny allroundsadel och jag hjälper henne att leta. Jag undrar vilket av dom här märkena har ni bäst erfarenhet av?

  ~ France premiere  
  ~ Kloster schöntal  
  ~ Kingston

## Comment 1
Author: me_minie

kingoston har jag erfarenhet av.. å jag gillar dom inte...

## Comment 2
Author: Snuttan2

Premiere är OTROLIGT raka! Är mkt fundersam till om det värkligen finns någon häst som är SÅ rak i ryggen, absolut när den sedan ska arbeta...

Kloster-sadlarna kommer jag inte ihåg hur de är i bommen, men de är rätt trevliga att rida i tycker jag, borsett ifrån att de är mans-sadlar och inte särskilt trevliga eller hälsosama för kvinnor att sitta i. Har bara provat äldre sådana iofs, de kanske har utvecklats de senaste åren?

Kingston är inte totalt värdelösa, men man borde se upp lite med dem, kommer rätt ofta med produktionsfel! Är ingen sadel jag skulle våga köpa själv. Är rättså raka har jag för mig.  

Har ni provat någon utav dessa märken på hästen? För det är rätt rejäl skillnad på Kingstons bommar och Premiers, tror knappast en och samma häst passar i de två... ;)

## Comment 3
Author: joytick

#2 Nej vi har lagt ut annons på sadel och det är dom här tre sadlarna vi fått erbjudande om, så vi har alltså inte provat någon av dom än.

 Nån fler?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Kingston = duger till promenadridning typ.. OM man hittar en utan fabrikationsfel..

## Comment 5
Author: Snuttan2

:S det är nog tyvärr inte särskilt bra sätt att få tag på en sadel.... :S

## Comment 6
Author: joytick

#5 Pratar du med mig? :P Vi håller ju på å kollar runt men det är få som säljer här i närheten. Men vi ska ju såklart prova sadeln innan hon köper! ;)

## Comment 7
Author: Snuttan2

Jag missar rätt ofta att skriva ut vem jag skriver till ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

Ni har ingen sadelutprovare inärheten? vart bor ni?

Är ju lättare att prova ut och hitta en eller flera sadelmärken som passar och sedan jaga de begagnat på nätet än att göra det åt det håll ni har gjort det...

## Comment 8
Author: MiaMaria

Sadelutprovare här uppe?? Nä nu skämtar du Snuttan ;-) Ingdams och nån fler brukar komma upp emellanåt, de e de enda... Jag och Joystick bor i Östersund båda, eller ja i närheten av iaf

## Comment 9
Author: joytick

#7 Vi har ju turen att känna en mycket bra sadelmakare, som gör handgjordna sadlar, så vi ska be han om hjälp när vi ska prova :).

## Comment 10
Author: joytick

#8 Förstår inte vad folk har emot Östersund? Snön kanske? haha

## Comment 11
Author: MiaMaria

#9 Vem då? Nyfiken =)

## Comment 12
Author: joytick

#11 Knut Karlsson :D Visserligen gör han westernsadlar men han är duktig :)

## Comment 13
Author: Snuttan2

MiaMaria borde annars vara kapabel att prova ut sadlar skulle jag tro?

## Comment 14
Author: MiaMaria

#12 Ok

#13 Snuttan, nog för att jag är väldigt intresserad av sadlar men jag har bara gått en 2-dagars kurs i ämnet och kan verkligen inte kalla mig sadelutprovare, men tack =)

## Comment 15
Author: joytick

Vet du vem det är, Maria?

## Comment 16
Author: MiaMaria

Känner igen namnet men kan just nu inte koppla de... Men är inte så insatt i Westernfolket heller.

## Comment 17
Author: joytick

Okej :) Karlsson är ju inte direkt ovanligt heller

## Comment 18
Author: Snuttan2

Fast du är väll inte legitimerad sadelutprovare, eller var det en sådan kurs du gick? Man kan ju hjälpa till även fast man inte är det ;)

För du har helt klart mer insikt än en del legitimerade sadelutprovare jag råkat på!

Jag får ju bla betalt för att hjälpa till att se över att sadlarna inte sitter helt tokigt på ridskolan, är ju bättre än inget, och jag har inte ens gått någon riktigt kurs, utan är bara privat-upplärd ;)

## Comment 19
Author: [Borttaget]

både kingston och primere är riktiga budget märken kloster schöntal är väl något bättre. Om du ska skaffa dig en sadel varför inte skaffa en beg stübben eller passier? det är ju iallafall sadlar som man vet är bra kvalitet och håller länge.

## Comment 20
Author: mazze

Jag har en wintec cair allround till salu om du är intresserad =)

## Comment 21
Author: Kratern

#17 Knut Karlsson är **ingen** sadelmakare. Han är självlärd och har ingen utbildning. Däremot tycker han själv att han är skitbra på ALLT.

Är också från Östersund. Jag är utbildad Hästläderhantverkare (ej sadelmakare) och vet mycket väl vem Knut Karlsson är.

## Comment 22
Author: joytick

#21 Han gör sadlar, det kallar jag som sadelmakare. Hehe ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Nån som har en sadel till salu nånstans i Jämtland?
