# Tandproblem?
Author: Zaphix

Jag tror att min häst har problem med tänderna, men jag kanske bara överreagerar..

Han har problem att äta morotsbitar, han joxar runt dom i munnen länge, försöker tugga på dom men verkar ta lång tid att få dom dit de ska. Antingen så lyckas han tugga i sig dom efter lång tid av joxande eller så ramlar de ut igen.

Han tappar också ut höbollar ur munnen ibland, och det tyder väl på tandproblem?

Har i alla fall haft ute en veterinär som kollade och kände på tänderna för ett par dagar sedan. Hon trodde också att det jag berättade tydde på tandproblem, när hon kollade tänderna så hade han rätt mycket gammal mat i munnen (heter det foderpackningar?). Hon sa att även det kunde tyda på tandproblem.

Men hon hittade inget fel. Hon tyckte att tänderna var jättefina och att han inte behövde få dom kollade så ofta. Enda felet var att de var lite vassa på ena sidan så hon raspade lite där, annars inga som helst problem.

Men jag får ändå känslan av att nåt är fel..

Överreagerar jag eller borde jag ta ut nån annan som kan kolla på tänderna?

Vad skulle ni gjort?

## Comment 1
Author: viktoria91

Blir det inte bättre efter raspningen skulle jag ta ut en tandspecialist för att få det otrdentligt kollat ev. röntga.
