# Grönt Veckoslut-Gamleby gymnasiet
Author: Thorsson

Min skola ska ha Grönt Veckoslut! Vilket är uppskattat av många! Skolan ägs numera av hushållnings sällskapet.

Det sker mycket skoj, bl.a häst/riduppvisningar, agility, ko utställning m.m, försäljning av smådjur, fåglar osv

Jag ska jobba på en barn sektion, jag har hand om käpphäst ridning. Dessa käpphästar kämpade vi med att måla, och min var den enda som blev realistisk! idag byggde vi upp kostallet, där de korna som kommer utifrn ska stå i! Mycket jobb, och mycket körande med traktorn!

Har ni varit på något liknande, eller har eran skola haft något sådant här?  
Länk till programet:

http://www.gamlebygymnasiet.nu//?p=458&PHPSESSID=cee88dd594cb16911bb3068dde1318f8

## Comment 1
Author: SSAA

Jag komemr en sväng med min klass på eftermiddagen, får ta en sväng på din fina käpphäst då ;) :P

## Comment 2
Author: Thorsson

Haha, nej vad pinsamt! ^^ Vad går du på för skola?

## Comment 3
Author: pinkish

jag har själv gått där och hade grönt veckoslut när jag gick i 2an. men då hette skolan valstadsskolan. men kul var det :) hade jag inte haft så långt att åka hadejag åkt upp och kollat :)

lycka till

## Comment 4
Author: niare

har gått på det en gång men kan tyvärr inte denna gång :/

## Comment 5
Author: Thorsson

#3. Dom böt för ca 2år sedan tyvärr :( Alla säger fortfarande valstad till den, men den heter Gamleby gymnasiet för att valstad hade så dåligt rykte, ehe... Om man går där kan man ju lätt lista ut varför!  
Antar att du hade Anja, Lage och björn med? =)  
Tack!

#4. vad synd! :/ Hoppas på två roliga dagar dock! :)

## Comment 6
Author: SSAA

Åbyskolan, vi kör lokalt :)

## Comment 7
Author: Thorsson

#6. usch... fick en dålig erfarenhet av åbyskolan igår... uscha!

## Comment 8
Author: Peppe

ni verkade ha det rätt glassigt där vid käpphästarna tycker jag! ;)

## Comment 9
Author: pinkish

haha ja vi hade anja i matte a och ibland i andra ämnen. lage o björn hade vi ibland men när jag gick var vi en provklass så jag gick djurvård/häst men det tog dom bort efter oss för det blev för krångligt med schemana sa dom. så sen vart det bara jordbruk/häst igen. det fanns inte bara häst då+. jag gick 00-03. lena-margareta (tror jag hin hette haha) i vissa hästämnen o helen i stallet. o  
PAF i traktornkörning hehe ;)

## Comment 10
Author: SSAA

jaså, vad gjorde dom? :P

## Comment 11
Author: Thorsson

#8. När det inte var några barn nej ;) haha. Varmt dock!

#9. Jag hade Anja, Lena Margareta Persson är min mentor och Per Arne hade jag i traktorkörning med ;)

#10. Det behövs inte nämnas! :)

## Comment 12
Author: SSAA

jag kan nästan gissa ;)

## Comment 13
Author: Thorsson

#12. Jasså? Vad gissar du på då?

## Comment 14
Author: SSAA

nästan ;) finns en el omogna presoner som kan ha gjort lite av varje :)

## Comment 15
Author: Alex

#13 & #14 Vill ni diskutera det kan ni ta det privat, det är inget som behöver skrivas öppet i den här tråden.

## Comment 16
Author: HagensYeats

\# varför har valsta dåligt rykte?

## Comment 17
Author: Thorsson

#16. Skickade pm till dig! :)
