# För stor?
Author: ebengtssson

Jag funderar på om jag börjar bli för stor för min lilla häst. Jag är runt 1.75 och hon är runt 1.60.

Kolla på bilderna och [filmerna](http://videofy.me/ebengtssson) och säg ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: ebengtssson

fler bilder

## Comment 2
Author: ebengtssson

...

## Comment 3
Author: ebengtssson

......

## Comment 4
Author: ebengtssson

fler bilder finns på bloggen, [satilaryttaren](http://satilaryttaren.blogg.se)

kolla inte på min sits, en flesta bilderna är § år gammal och jag har jobbat på den nu så den är bättre :)

## Comment 5
Author: WinterPrince

Jag är mellan 175-180 (har inte mätt mig på ett tag) och har köpt mig en unghäst som jag hoppas blir 150cm som vuxen.

När jag började lära mig om hästar fick jag lära mig att hästen skulle vara ca 15-20cm mindre i mankhöjd än vad ryttaren var lång.

Så oroa dig inte.

## Comment 6
Author: Zahara

min är 163 och jag 177 så passar dig bra i höjden :) däremot så bör du länga stigläderna en bra bit :)

## Comment 7
Author: Chestnut

Hehe, jag är 173 cm lång och ska börja rida min häst som är 151-152 cm ;) Känner mig något lång på henne men funkar om man bara ska ut i skogen.. Beror på hur hästen är byggd med!

Men utifrån dina bilder så nej, det är absolut inte någon fara.

## Comment 8
Author: Cilla89a

Din häst ser ut att kunna bära upp mycket ryttare, tycker du ser ganska lagom ut.

## Comment 9
Author: ebengtssson

#6 kan inte länga dem så mycket mer xP Är en hoppsadel så kanske ett två hål til bara :)

#8 tack :)

## Comment 10
Author: Salish

Jag tycker att du ser lagom ut! Det hade varit en helt annan sak om det hade varit en ponny, men denna hästen är ju ändå 160 cm :)

## Comment 11
Author: Elinormaggan

#9 gör hål med en hålgörare då =P

## Comment 12
Author: ebengtssson

#11 har hål i stigläderna så det räcker men längar jag mycket längre så "försvinner" knägrejen ;P

## Comment 13
Author: Elinormaggan

jaha lite jobbigt det xP

## Comment 14
Author: ebengtssson

a det är en aning jobbigt, fast man vänjer sig;P

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Du ser alldeles lagom ut med din häst. Att vänja sig att rida med för korta stigläder tycker jag inte är så bra, det kan påverka hästens rygg negativt om man rider med för korta läder och får fel sits. Det går ju alltid att byta stigläder om det inte går att göra fler hål i dem.

## Comment 16
Author: Elinormaggan

Men hon var ju tvungen och byta sadel då stödet för knäna "försvinner" om hon länger ;)

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Oj, missade det, men sadeln är ju också utbytbar. :)

## Comment 18
Author: ebengtssson

har en dressyrsadel med ;P första bilden ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
