# B-vitamin och jäst?
Author: [Borttaget]

Kan man använda vanlig jäst som man har till bröd eller bullar som B-vitamin tillskott? eller ska det vara den torra påsen? 

och vad e bäst foder jäst eller bivitamin pullver eller flytande??

måste ha det till Granda nu hon fäller som en toka...

## Comment 1
Author: Lorita

Det jäst man använder och det köper man billigast i foderbutiker

## Comment 2
Author: [Borttaget]

#1 som vart?.. kan man använda det i mataffären då? har ingen foder butik i närheten och har ingen möjlighet att ta mig till en häller..

## Comment 3
Author: Lorita

Det är öl-jäst man ger hästar och då är jästeffekten borta har jag för mig. Jag skulle inte ge matjäst och sen kommer det bli väldigt dyrt.

Hälsokost butiker kan ha öljästtabletter för tvåfotingar (människor) det är bättre att ge i så fall.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

oki, vet ni vad det kostar??

## Comment 5
Author: Lorita

jag [googlade](http://shopping.kelkoo.se/ssc-133601-%F6lj%E4sttabletter-h%E5r.html)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

#5 tack :). om en mäniska ska ha 6 tabletter dagligen hur många ska man ha till pollen då? 12st?

## Comment 7
Author: Cilla89a

Jag märker bäst effekt utav foderjäst när man vill att hästen ska ha B-vit tillskott.  
Jag köper en 7 kg spann foderjäst på vår lokalförening för 199 kr.

## Comment 8
Author: Lorita

om människan väger 100kg och hästen 500kr då kan man räkna med 5\*6=30 st, jag skrev att det blir dyrt.

Det bästa är att köpa till djur i fordebutiker, då får man rätt. Vetekli, är B-vitamin rikt så det kan man ju ge lite mer av. Jag föredrar att fodra fram hälsa framför att pytsa ut vitminer, det är naturligt och billigare. Då har man också råd att hålla en bra vitmin nivå året runt, för nu när hon redan börjat fälla så har hon nästan fällt klart innan tillskottet gör riktig verkan.

## Comment 9
Author: CelsiusT

Ja man kan använda vanlig jäst från mataffären. en fjärdedel av paketet åt gången brukar vara lagom för häst. Har inte använt det själv, men har bekanta som gjort med mycket gott resultat.

Men jag har för mig att det var något med att man inte ska ge för lång period.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#8 hon har ätit B-vitamin tillskott nu för 1-2 månader sedan ger alltid en tid före fällningen och sedan när den väl sätter igång ger jag mer. Hon har jätte fin päls.

#9 oki då vet jag det. det handlar bara om fram till typ den 29 för då får jag möjlighet att åka till en foder butik.

blir det en hal paket då eller?

## Comment 11
Author: CelsiusT

#10. 1/4-paket /dag tror jag man brukar ge.
