# Sjuk häst.
Author: Cevir

Hejhej.  
Igår kom veterinärn till ridskolan. En av hästarna hade fått kolik. Hipsi heter hon. Hon har antagligen fått in någit i magen hon inte kunde få ut sa en av ridfröcknarna.  
Hon hade feber, och pulsen slog 40 slag pere minur ungefär. Vanligt för en häst är ju 25-40 slag per minut..så det var lite på gränsen.  
En av ridfröcknarna åkte dit inatt, vet inte hur det är med henne nu dock. Men senare under kvällen igår verkade hon bättre iallafa,, så antingen mår hon bättre nu!  
/ Sara

## Comment 1
Author: emsems

ofta bår det ju ganska bra om dom bara får hjälp...

## Comment 2
Author: reddie

Vad bra att hon är bättre

## Comment 3
Author: Cevir

Precis :)  
Hörde nyss av en kompis at hon knappt ätit imorse dock :S

## Comment 4
Author: Monday

Det är nog ingen fara om hon fick hjälp och mår bättre. Det kan ju varit något olämpligt hon fått i sig. Det är nog inte så konstigt att hon inte äter så mycket om hon precis varit sjuk. Känner du dig hungrig när du är sjuk?

## Comment 5
Author: gejsa

Har också haft en kolik häst här i går kväll. Så veterinären var tvungen att komma hit i går kväll. Men en inackorderings häst inte min dock.

Om hästen inte äter än så är den fortfarande sjuk. Den borde vara bra och äta redan i morse. Eftersom veterinären varit ute så borde den nog kontaktas igen om den inte åt i morse. Hur är det nu med hästen vet du det?

## Comment 6
Author: E_hjo

Ojsaaan! =/

## Comment 7
Author: Monday

Vad jag förstod så åt hästen, men inte så mycket. Min häst hade kolik en gång och det tog lite tid för honom att börja äta även fast han åt lite och han var då på bättringsvägen.

## Comment 8
Author: gejsa

Så fort värken går över på hästen så börjar den äta precis som vanligt om man ger dom som vanligt vill säga. Men det ska man ju inte. Men dom äter upp allt dom får iaf. Man ska ge tussar av hö resp hösilage helst hela natten. Sedan hälften av maten några dagar och sedan ge full ranson.

Och äter inte hästen upp fast den har mat så är inte koliken borta.

## Comment 9
Author: Monday

Men hästen behöver inte äta helt normalt trots att den är på bättringsvägen. Min Pysen fick varen hö eller silage, han fick istället två påsar dropp och dagen efter var det säkert att han skulle överleva och var helt klart på bättringsvägen och han åt ytterst försiktigt i början. Men det beror väl en hel del på vad som startade koliken och hur kraftig den är.

## Comment 10
Author: gejsa

Hästen i mitt stall fick också två påsar med dropp igår. Men det är ju för att hästen är uttorkad pga att den inte druckit något pga värken på ett tag. Vi gav några tussar hö några ggr under kvällen sedan blev det lite mer över natten.

I dag har den fått halverat med hösilage men den **vill äta mer.** Eftersom värken är borta så vill den ha mer. Men får inte äta mer pga man måste ta det försiktigt.

## Comment 11
Author: Monday

Såklart den är uttorkad, men allt är ju varierat från häst till häst. Min häst kan inte käka hö.  
  
Det är ju bra för den hästen. Ger du hö medan den har värk?  
Ja, man måste ju ta det försiktigt, annars är det risk att hästen kan få kolik igen. Varför fick "din" häst kolik?

## Comment 12
Author: gejsa

Tror inte du förstår vad jag har skrivit alls. Nej, man ger inte hästen att äta medans den har värk och således då kolik. Den vill inte ens äta då. Den vill inte ens äta en morot ifall du prövar. Det är en bra grej att pröva. För vill den inte äta morot om den älskar det annars så är det absolut kolik.

En häst som har haft eller har kolik är inte alltid uttorkad så det är inte så klart. 

Har en vet varit ute och gett tex mot värk och avslappning och varit i baken och känt så brukar det gå över på ett par timmar. Men man måste gå ut och gå varje halvtimma ca 5 min för att få igång tarmarna igen. Efter ca 4 timmar kan man pröva med en tuss hö. För att sedan ge det då och då och öka på det varteftersom. Men ge iaf en halv ranson dagen efter. Inget kraftfoder alls på ett par dagar. Men går det inte över och den fortfarande inte vill äta, som i det fallet som hon skriver om att den inte vill äta på morgonen ens. Då är det farligt. För då är inte koliken borta. Då skulle iaf jag ringa vet igen eller åka till en klinik. För det kan gå fort så att det blir så fel att den måste avlivas om den har kolik för länge.

Hästen var inte min skrev jag utan en inackorderingshäst. Varför en häst får kolik vet man aldrig. Men oftast beror det på leriga hagar. Att dom äter en massa skit i hagen och kanske dricker av pölarna i hagen.

Varför kan inte din häst äta hö? Dåliga tänder eller gammal?

## Comment 13
Author: Monday

Jag förstår precis vad du menar nu. För man ska inte ge hästen något att äta ner den har kolik. En häst som har blivit av med sin värk är försiktigt och kastar sig inte över maten. I början kanske den inte äter speciellt mycket. Självklart ska man ej ge den kraftfoder de fösta dagarna och sätta i gång sakta.  
Vad jag förstod så åt hästen, men inte så mycket. Och det är ett tecken på att den är på bättringsvägen. Kolik kan ju vara jätte farligt och det kan vara mindre farligt. Det kan ju t.o.m vara så att hästen har tarmvred och då måste man operara eller avliva.

Jag vet att det inte var din häst, det var därför jag skrev "din".  
Alltid vet man inte, men ibland vet man. Och ja, oftast är det för att den fått i sig något olämpligt. Det var därför jag frågade dig.  
  
Min häst äter inte hö för att han inte kan. Han är 34 år och kan knappt tugga.

## Comment 14
Author: gejsa

Stackaren! Vad får han att äta då?

Ja, ibland kan man ju veta. Tex om det är foderbyte osv. Eller maskangrepp som är mycket.

Ja, det var det jag menade. Åt inte hästen på morgonen så kan det ju vara på väg att bli tarmvred. Har hästen stått själv hela natten och ingen har sett till den så kan den ju ha rullat sig så det blir tarmvred. Och då går det ju fort. Usch!

## Comment 15
Author: Monday

Luzern strå, och det funkar bra för det är ju mycket proteiner i det. Även om han ibland lämnar lite som man får ta bort ;) Sedan får han ju även betfor och kraft grund.   
  
Jo, precis.  
  
Ja. Det är riktigt hemskt, den var nära att Pysen, min häst, hade tarmvred trots att vi märkte att han hade kolik från början. Men usch och fy ja! Inte ens veterinären trodde han skulle överleva.

## Comment 16
Author: Cevir

Var på ridskolan nyss och pratade lite med ridfröcknarna om det. Veterinären hade nästan precis vart där och kollat igen, och det visade sig att hon hade fått sand i tarmen.  
Hon har haft kolik 3-4 gånger på bara den här veckan, stackarn!

## Comment 17
Author: Monday

Usch! Sand i tarmen låter i för härligt.

## Comment 18
Author: gejsa

#15# Så den kan äta lusern strå men inte hö? Konstigt trodde att det var lika svårt att tugga det. Ge hellre Krafft protein ifall hästen inte får i sig proteiner så det räcker. Eller Groov 125 det är högre värden i än grund. Vad är det för häst?

## Comment 19
Author: Cevir

Ja :S Det är verkligen synd om henne, för hon har ju så ont! :S  
Men hon skulle få några frön, som skulle rensa magen från sådannt!

## Comment 20
Author: gejsa

#16# Usch då, Men kände dom det där bak med  handen då? Trodde att man bara kunde se om det var sandkolik genom ultraljud.

Vad ska dom göra nu med hästen? Hur ska dom få ut sanden. Ge loppfrön bl a?

## Comment 21
Author: gejsa

Det heter pshylliumfrön som man ger. OM det är det du menar.

## Comment 22
Author: Cevir

#20, Jag tror dom kände där bak. Vet faktiskt inte hur mycket dom gjorde.  
Ska höra mig för mer imorrn tänkte jag. Loppfrön kommer hon antagligen att få..

## Comment 23
Author: Monday

#18 Jaa, men stråna i Luzernen är mindre och han får då i sig det lättare. Det är inte så att han är i akut behov av proteiner men det är ju bra att han får i sig mer proteiner med luzernen.  
Han är en shettis.

## Comment 24
Author: gejsa

Ja, vi får hoppas att det hjälper. Trodde att dom skulle vara tvungna att göra något mer.  Få kolik så många ggr på en vecka är ju inte bra för tarmarna.

## Comment 25
Author: Cevir

Förhoppningsvis behöver de inte göra mer än det, får man ju hoppas! Nej, verkligen inte. Får bara hoppas på att det blir bra nu!

## Comment 26
Author: gejsa

#23# Ja, att han var en shettis underlättar ju ang maten och protein. Hade det var en svårfödd stor häst så hade det varit svårare att ge mat så det räckte om dom inte kan äta hö. Ju äldre häst ju mer protein iaf. Det har jag märkt på min som "bara" är 22 år nu.

## Comment 27
Author: Monday

#26 Jo, shettisar är ju relativt lättfödda och tur är väl det. Vi har varit några svängar till tandläkarn men det finns ju tyvärr inget man kan göra. Ja, unga hästar ska ju inte ha för mycket protein.

## Comment 28
Author: gejsa

Jo, unghästar och gamla hästar ska ha mycket protein. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)alla hästar som växer.

Hur länge har ni haft shettisen då?

## Comment 29
Author: NinaToy

Förlåt om jag kommer in med nått helt offtopic men jag blev så nyfiken! Cevir: Ordet "ridfröcknarna" är det något som man använder där du bor, eller att du brukar säga det, eller är det bara felstavat, eller? På min ridskola kallade vi ridfröcknarna för ridlärare.. :P Fast det är kanske bara nere i Malmö man gör det? :P

## Comment 30
Author: Monday

#28 Jag har alltid lärt mig att ju yngre hästen är dessto mindre protein ska den ha. Men det kan ju vara jag som har fel bara.  
Min mamma köpte honom 87, tror jag, men red på honom när hon red på ridskola så hon har känt honom sedan han var 4 år :)

## Comment 31
Author: Cevir

**Ninatoy**, Ridfröcknarna för oss är samma sak som ridlärarare. Fast med ett annat ord! :) Vi säger ju såklart deras riktiga namn annars, men just nu orkade jag inte skriva upp deras namn och antog att ni inte skulle veta vilka de var om jag skrev deras namn ;)

## Comment 32
Author: gejsa

#30# Nej, unghästar behöver mycket protein när dom växer osv. Och som vi skrev förut gamla hästar kräver också högre med protein vart efter som dom blir äldre och äldre.

## Comment 33
Author: steffy

En häst på mitt stall är på djursjukhuset sedan igår pga att han har kolik. Han kanske aldrig mer kommer hem![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) .**Det är inte min häst**, men jag är jätteledsen ändån. jag håller alla tummarna för att han ska bli bra igen.

## Comment 34
Author: Cevir

Håller också tummarna för din skull!  
Vems häst är det?

## Comment 35
Author: gejsa

usch då steffy. Men är den där på djursjukhuset så får den ju bästa hjälpen iaf. Berätta hur det går.

## Comment 36
Author: Cevir

Säg till så fort du vet något Steffy!

## Comment 37
Author: steffy

36# ska jag göra

## Comment 38
Author: steffy

34# en tjej som hyr in honom på det stallet där jag har min shettis. Hon är jättesnäll mot alla människor och alla djur.

## Comment 39
Author: Cevir

Steffy, Okej! Hoppas bara att det går bra nu nu!

## Comment 40
Author: NinaToy

Hoppas det går bra, Steffy!  
  
#31# haha okej, då vet jag. ;) Tack för svaret! :)

## Comment 41
Author: Cevir

Hehe ingen fara, NinaToy :)

## Comment 42
Author: Cevir

Nu verkar Hipsi, som jag skrev om, må mycket bättre! Hon får någon typ av linfrö(?) till havren. När hon är ute i hagen har hon något för munnen så hon inte skall kunna äta nånting från hagen..Vilket hon antagligen gjorde förrut.

## Comment 43
Author: gejsa

Oj då blev det så drastiskt för hästen. Att få en korg även vintertid över munnen. Är det inte loppfrön du menar?

## Comment 44
Author: Cevir

Ja, hon har den även om hon bara ska gå lektion också :S  
Ja, precis ;P
