# Då och Nu
Author: LinneaG

Här är en bild på Eloge i början av januari, vi hämtade honom den 22 december 6 mil från Kalmar.

## Comment 1
Author: LinneaG

En till gammal bild

## Comment 2
Author: LinneaG

Bild från maj 09

## Comment 3
Author: LinneaG

Hade ingen bättre helkroppsbild

## Comment 4
Author: Marrsson

Vilken härlig färg han har!

## Comment 5
Author: Stallmima

Vilken snygging  ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Julia-Sirocco

Vilken förändring :) Väldigt snygg häst ^^

## Comment 7
Author: WinterPrince

Han har gått ur fölstadiet och in i ettårs kantigheten. (Har alltid fått höra att hästar ska se lite snea och vinna ut som åringar).

## Comment 8
Author: LinneaG

#7 - Ja, han har inga runda fina former än :)

## Comment 9
Author: LinneaG

puttar lite

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Fantastisk färg  
min drömfärg.

## Comment 11
Author: LinneaG

Nya bilder från i torsdags.

## Comment 12
Author: LinneaG

Eloge

## Comment 13
Author: LinneaG

Eloge igen

## Comment 14
Author: LinneaG

Eloge

## Comment 15
Author: LinneaG

En sista. Idag är han 149cm i manken.

## Comment 16
Author: Cilla89a

Hur går det med knutorna han hade på benen? är dem borta nu? :)

## Comment 17
Author: Marrsson

wow så himla snygg han har blivit =)

Supersnygg!!!

## Comment 18
Author: LinneaG

#16 - De är fortfarande kvar, men ena har minskat lite. Så vi håller tummarna :)

## Comment 19
Author: Julia-Sirocco

Riktigt snygg häst ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 20
Author: LinneaG

Vi hoppas på att han växer lite mer. Han är ca. 152cm i manken nu.

## Comment 21
Author: Peppe

nyare bilder? =)

## Comment 22
Author: LinneaG

#21 - Nej de nyaste är de senaste som finns här. Men ska ta i helgen när vi ska gå på promenad och en 3åring ska sitta på honom :) Så ska publicera de nästa vecka.

## Comment 23
Author: CelsiusT

Oj han är mkt friskare i själen nu än dom första två bilderna!! Det syns på hela han, ögonen mår mkt bättre.

## Comment 24
Author: Lindbygarden

Men har ni kastrerat honom? Eller planerar ni fribetäckning?

## Comment 25
Author: FijaahM

Jätte fin!  
Önskar jag hade en häst som såg ut som honom!![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
Älskar färgen och sen att han har ljus man till!  
otroligt vacker!

## Comment 26
Author: LinneaG

#23 - Va kul att höra!!

#24 - Han är inte kastrerad än. Vill helst ha kvar honom som hingst, men det beror helt på hur han beter sig. Planerar ingen betäckning direkt. Han har inte varit på stot någonting och då är det en som kollar de hela dagarna. Men det skulle inte vara hela världen om han skulle lyckas.

## Comment 27
Author: Lindbygarden

\# inte hela världen? Så ett vinterföl vill ni ha , samt inte visa honom innan, dessutom kan han bli söndersparkad om det går fel.

## Comment 28
Author: gejsa

Vad fin han ser ut att bli. Vad är det för skäck som han går med på sommarbilden?

## Comment 29
Author: LinneaG

#28 - En valack som han gick på bete med.

## Comment 30
Author: miwi96

skulle inte tro att det var han på dem andra bilderna efter dem första. värkligen en stor föredring![Flört](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 31
Author: Alex

Jag kan inte annat än hålla med #27... Ditt sto har väl dessutom KS?

## Comment 32
Author: Peppe

Håller med Alex och Lindbygarden...

## Comment 33
Author: Lindbygarden

Såg att det var en ny tråd men vill bara poängtera att jag vill inte alls vara taskig och vill du använda din hingst i avel/produktion så är det helt upp till dig.

Men att låta de lösa det helt själva ensamma i hagen när det är en yngling som knappt kommer fatta vad som händer när det väl rasslar till och  blir överp''sk kan göra att både han och ditt sto skadas.

Vid naturlig betäckning prövar man stona mot hingst först just för att stona många gånger slår ifrån om de inte är helt redo.

Det är ju inte svårt att se vad som kan hända om han försöker betäcka ditt sto tidigt i brunsten och hon börjar slå ifrån?

Det kan gå bra men det bästa vore ju att isf betäcka vid hand första gången så han vet och har fått sitt första innan ni släpper ihop. samt ni ser att hon står bra för hingst.

sen att jag frågar om du ska visa honom beror på att det är inom hblaveln väldigt höga krav på avelshingstar och ger inga gröna papper vid sk buskavel. Hade han gått svår hoppning eller dressyr kan jag förstå om man kanske ändå väljer att använda men just nu så är den enda fördelen jag kan se just att han är isabell. Det är vad jag tror är orsaken till att du har honom med ditt sto.

Hoppas du inte tar illa upp utan fundera lite till. Vill du ha isabellföl så finns det en fin godkänd hingst som heter Ravell (A-prem) som är mörkgulbrun och kan då lämna gult samt sen Ravells far Bernstein (Elit) som finns på fryst. Två mkt fina hingstar som jag tycker du ska anävnda istället för din icke godkända unghingst.

Om ditt sto har KS så tänk på att det visst kan vara ärftligt och ta det i beaktande att fölet kan få samma problem samt glöm inte berätta det för ev fölköpare sen så de vet om ev risk.

Skulle jag vara du skulle jag meritera min hingst först samt visa honom för danska palomino, tror inte vi har ngn svensk som godkänner hingstar; och få honom godkänd om han nu är så bra att du tror du kan få igenom honom. PLUS att han ska ha andra goda egenskaper bortsett ifrån trevligt temp och gul färg. Sen kan du använda honom i avel till ston som matchar honom väl och inte bara är gula eller fuxfärgade.

Men som sagt du har inte bett om råd utan jag bara hasplar ur mig. Fast snälla låt dem inte sköta det själva om du nu promt måste avla på dem utan låt honom handbetäcka när hon verkligen står bra och är sugen första gången och släpp ihop därefter. Givetvis i vår så fölet har bästa förutsättningar när det föds sen.

Lycka till!![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 34
Author: exitingsvillemo

#33 håller helt med.

TS- varför låta ett sto med defekter gå tillsammans med en hingst, som öht inte har ngt konkret att ge sina avkommor?

Din hingst må ha en fin färg, men i dagsläget är det också det enda han har. Han har inga meriter what so ever!

Ska man avla så får man ta sitt ansvar att avkomman blir det bästa möjliga, utan nedärvbara defekter osv.

Och jisses, hur vågar du ha dom i samma hage?? En spark från ditt sto och din hingst kan väldigt fort bli valack.

En unghingst som aldrig har betäckt förr, ska inte gå med sto. Du har ingen aning om hur han reagerar när poletten trillar ner och han blir riktigt könsmogen.

Nej, ta ditt ansvar och sära på hästarna tycker jag!

## Comment 35
Author: lennartsdotter

Snacka om snygg häst! Wow, jag blev helt kär... :)

Han är inte bråkig då? jag tänkte när han är hingst... fast det kanske inte har börjat ännu..?

## Comment 36
Author: LinneaG

Denna tråd får gärna låsas. Då jag itne vill ha några kommentarer om att jag har mina två hästar i samma hage...

## Comment 37
Author: exitingsvillemo

#36 men tycker du inte själv, att det säger sig självt att man inte bör ha en hingst och ett sto i samma hage?

Vad gör du om han betäcker henne nu? Då får du föl nästa vinter, är det bra? Med en nyfödd fölis mitt i vintern? Vad ger du den för första start i livet?

Med 2 föräldrar som kanske inte ens matchar varandra, det kan gå helt galet. Sen står du där med en fölunge som ingen vill köpa, pga att hingsten inte är godkänd för avel.

Du har inte tänkt igenom detta ordentligt. Om du taggar ner och lyssnar på vad folk skriver, läger ner försvarsattityden, så kommer du också inse att det inte är optimalt att dina hästar delar hage!
