# analys på hö?
Author: lisette

öppnat årets första bal och det är hö jag fått!

vi misstänkte det, egentligen är det bara bra för min del så jag blev ju jätteglad!

nu ska jag fixa analys på höet, men funderar på om jag måste ta från flera olika balar?

har för mig att mina balar kommer från en och samma vall nämligen, så jag borde väl inte behöva vänta på att samla in tussar från några balar?

## Comment 1
Author: Elshira

Sammla in från flera olika balar så att du inte råkar få med från bara en bal som jusrt den växte i ett hörn med lite mer klöver än övriga delen av åkern osv... Du förstår vad jag menar. Försök tt få lite blandat =)

## Comment 2
Author: AnnaLundin

Det blir ett mer representativt prov om du tar från flera balar.

Kom bara ihåg att inte dra loss provet utan lyft upp det utan att dra sönder stråna. (Eller klipp loss ett litet prov från några ställen ur varje bal.)

## Comment 3
Author: bebbe

Nu är det ju inte så lätt att ta från flera balar när det bara är ett halvblod och en shettis som ska ha av maten, om hon öppnar flera balar är det stor risk att dom blir förstörda innan dom äts upp, eftersom det är stora rundbalar är det ingen risk att höet bara kommer från en liten bit av åkern, man behöver köra på en ganska lång sträcka för att den ska bli full.

## Comment 4
Author: lisette

ville helst slippa det, har storbalar på 250 kg så det tar ju ett tag innan det finns hö nog för en analys.

pratade med bonden. det är ytterraderna på ett fält som blev "småbalar", så nu vet jag ju garanterat att det är från samma fält.

hur ska jag förvara höet som jag ska skicka in för analys? i en påse i frysen som man kan göra med hösilaget?
