# Raka av hovskägg?
Author: LinaN

Jag står här i funderingarna att efter ha haft en vingter förra säsongen med en häst som fick fuktexem i sitt hovskägg att delvis raka av hovskägget. Typ lämna en tuppkam över senan och baksidan av benet men klippa på sidorna.

Så det inte blir så tjockt och så att ajg ska kunna föna hans ben torra ett par gånger i veckan. För som det är idag så tar varje ben 1 timme att föna torrt, och den tiden finns inte när man pluggar högskola.

Men då är tanken, kommer han lida av att man rakar bort hovskägget på sidorna? tänkte om han kommer bli kall och lättare skada sig osv... För som det är nu så lider han ju av att det blir fuktexem.

Det är inte mugg och inte benskabb utan det är det att han aldrig blir riktigt torr, eller får vara torr en längre stund.

## Comment 1
Author: Linnea

Han tar nog inte skada av det, huden mår ju inte bra av att vara fuktig hela tiden. De flesta hästar har ju inte så mycket hovskägg och dom fryser ju inte så jag tror inte han kommer göra det. Däremot är det bra att lämna lite kvar för det hjälper vattnet att rinna av benet.

## Comment 2
Author: lisette

hade rakat, helt klart. är du rädd för att harry ska skada sig när du rider osv får du ju sätta på skydd. =)

fuktexem är inte roligt alls.

## Comment 3
Author: Zaphix

Tycker som de andra att du ska raka, ser bara födelar med det. :)

## Comment 4
Author: Smex

har varit med om det förut på kallblod. Så klipp bort allt.

Hästar känner inte sig lika frusen på sina ben som dom kan göra på sin kropp.

## Comment 5
Author: LinaN

Jag vill inte klippa bort allt för då ser han inte klok ut (här en bild fårn när han var 1½ och jag klippte av allt för att kunna behandla mot benskabb.) Så jag kommer nog lämna en mohawk längst bak så han inte förlorar sitt kallblodsutseende.

Benskydd har jag ju när vi hoppar elelr rider ut i knögglig mark, annars är han barbent. Men där är jag ju väldigt flexible också, behövs det mer så får ha ju ha det mer.

Men då vet jag vad jag har att göra i vinter. Som sagt, hälsan går före utseendet. Men samtidigt behöver han inte se helt dum ut. Bara det blir lättare för mig att hålla honom ren och torr.

## Comment 6
Author: Rita-S

En i förra-förra stallet köpte skäggtrimmare och trimmade hovskägget på sitt kallblod på den längsta trimmen, så hovskägget blev kortare men inte barberat bort, det kanske kunne fungera?

## Comment 7
Author: Zadeira

Åh, Harry är så fin! Var det inte längesen vi fick färska bilder? ;)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag tycker du ska raka sidorna så som du beskriver, ta inte bort allt.

## Comment 9
Author: Akerberg

Titta på connemaraponny.ifokus, finns en ny artikel om hur man klipper hovskägg
