# igångsättning..
Author: emsems

mirran blev i sommras opererad för lösa benbitar.

hon hade 6 veckor boxvila, 3 veckor ledd i skritt, 2 veckor skrittad uppsutten, sedan under 4 veckor gradvis belastande arbete (t.o.m 16/11). när jag fick henne den 2/11 var hon riden på rakt spår i alla gångarter.

vi har börjat med mer arbete på även volt osv, och börjar skutta lite. vi har hoppat 3 ggr,ca 60-70 cm som mest. det är lätt som en plätt för henne.

Jag tänkte att på lördag ska jag vara med i en julklappshoppning vi har på vår ridskola. det brukar vara rätt lätt, typ 7 hinder, enkla vägar. 60 cm är en clear round, sedan finns det 80 cm och 100cm som är omhoppning. Jag tänkte inför tävlingen hoppa lite imorgon.

jag tänkte vara med i 60cm klassen. tror ni jag kan vara med i 80 cm med? eller är det för mycket?är så såvrt att veta vad hon orkar och bör göra, då hon ser ut att tycka allt är superlätt och bara vill mer och mer.

vad skulle ni gjort?

## Comment 1
Author: PonnyAnnie

Jag har också haft en häst på igång sättning nu..jag hade nog inte tagit 80 cm..det är lika bra att vara försiktigt,det skadar liksom inte att vara försiktigt:P

## Comment 2
Author: Snuttan

Jag är feg, jag skulle hellre ta det för försiktigt än att stressa på och hamna i en dålig situation...

## Comment 3
Author: NinaToy

#0# Jag hade nog bara tagit en klass, hellre att man skyndar långsamt istället för att man snabbar på också händer nått så blir allt bara en ond cirkel. :P

## Comment 4
Author: julia93

jag tror inte att det är så lämpligt , hon kanske råkar riva upp såret och det är inte så bra! jag har frågat min syster som är vererinär. du kan ju fråga din veterinär vad han tycker.

## Comment 5
Author: julia93

jag tycker att det inte är lämptligt jag har en syster som är veterinär. fråga din veterinär vad han eller hon tycker.

## Comment 6
Author: emsems

finns ju inget sår, men kanskeändå dumt att pressa hene så här i början
