# Stackars kaniner!
Author: gejsa

Vilket öde va?

[http://www.expressen.se/index.jsp?a=767716](http://www.expressen.se/index.jsp?a=767716 "http://www.expressen.se/index.jsp?a=767716")

## Comment 1
Author: Lina

usch:S

## Comment 2
Author: Cevir

USCH! :S Det var det värsta jag läst på länge :/

## Comment 3
Author: Yazmine

Fy fan dem hundarna borde avlivas =(

## Comment 4
Author: E_hjo

Nä fy fan alltså...... =´(  
Nu får hundägare ta mer ansvar  ju..!

## Comment 5
Author: __iE

![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 6
Author: PimTheGreat

helt otroligt! Herregud...stackars kaniner.....![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 7
Author: jen

näe, stackars små kaniner ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 8
Author: 1111

Jag är fundersam till hur pass bra de hundarna värkligen är som jakthundar... Inte fasiken ska rba jakthundar anfalla, de ska markera!

Är något fel på ägaren som har noll koll på sina hundar, är varken bra jakhundar, rymmer ifrån jobbet och ägaren värkar vara lite allmänt borta..?

Vore jag kanin-ägaren skulle jag nog hålla kvar hunden jag tagit som gisslan tills jag fått ut något sorts skadestånd ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif) Eller varför inte ringa djurskyddsombudet, hundar som utsätter andra för fara kan man tvinga egenom avlivning på - rätt åt hundägaren! De skulle antagligen även sympatisera mer med kaninägarens problem...

## Comment 9
Author: Sehvrin

Usch, ja, stackars ägare =( (självklart synd om kaninerna, men mest om ägaren) Jag skulle inte säga att jag tycker hundarna bör avlivas, men de bör absolut inte användas i jakt om ägaren till dem inte har bättre pli än så ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 10
Author: bubbelbubbel

usch läskigt. tråkigt att behöva dö så.  
men jag tänkte, förra gången vi hade en hund-attackerar-tråd, så var det ju någon, var det inte du gejsa ? som sa att om en pudel hade anfallit hade det stått "hund" är det en rottweiler står det med stoooora bokstäver "ROTTWEILER ANFÖLL" "PITBULL ANFÖLL", här står det -jakthund. märkligt ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 11
Author: gejsa

#8# Men kaninägarna gjorde ju så. Kvarhöll hundarna ett tag. Jag hade nog gjort så tills polisen kom. Jag menar det hade ju hänt en gågn förut också. Dom ska inte avlivas det tycker jag inte. Men dom ska inte användas som jakthundar. För det är som du skriver dom ska ju bara markera inte döda det dom jagar.

## Comment 12
Author: gejsa

#10# jo, jag skrev det och det verkar ju stämma. \*ler\*
