# Vi med Halvblod
Author: alskadeida

Berätta lite om ditt halvblod.

Hur är hästen?

Vilket halvblod är det?

Vad gillar hästen och ogillar?

Vart bor ni?

Hur ser eran dag ut tillsammans?

Vi skall köpa ett halvblod nu, en jättefin tjej.

Hämtar henne i helgen.

Haft hästar tidigare men detta verkar vara "den" hästen.

Hobbyridning endast med träningsinslag.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

jag har ett halvblod på 20(hon tror sj hon är 4)

adeline E:chapman U:gissele

hon är 156 i mankhöjd,brun med 4 vita strumpor och bläs,smäcker i kroppen,hon är het och framåt i ridningen,och kan upplevas som ganska "hård" i huvudet,hon är en väldigt bestämd madam som vet vad hon vill![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

hon tycker inte om barn och andra ston,hon älskar att galoppera i skog och mark,tycker ridbannan är tråkig.

jag rider dressyr och tornerspel med henne

vi bor i skåne

åker ut till stallet efter jobbet,mockar,bytar vatten i hinken,läger upp foder,och fyller hönätet,sen tar jag in hästen och ryktar i minst en halvtimme,hon älskar att bli ompyslad,sen rider jag i ungefär en timme,sen blir det ryktning igen,lite massage och stetching,sen får hon gå in i boxen för natten,på helgerna tränar vi antingen tornerspel,eller rider på lång tur i skogen.hon går ut vid sju på morgonen och kommer in vid  fyra när jag ska rida,om jag inte ska rida blir det vid sex

halvblod är verkligen underbara hästar,lycka till med den nya familjemedlemen![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: HannaT

Vad kul med en tråd för oss halvblodsfolk! Själv är jag totalt frälst i den här sortens hästar.

Mitt svenska halvblod, eller svensk varmblodig ridhäst som det heter nu, är 14 år och heter Kahlua. Jag har haft honom i 5 år och blev kär i honom vid första ögonkastet då han flyttade till stallet där jag hade min hyrhäst. En dag frågade ägaren om jag ville börja sköta honom, och ett halvår sedan köpte min mamma honom till mig :D

**Hur är hästen?  
**En glad kille med bus i blicken, kort sammanfattat. Han är 158 cm i mkh. E: Fonatan UE: Chapman.

**Vilket halvblod är det?  
**Sv. halvblod

**Vad gillar hästen och ogillar?  
**Ogillar? Tja.. inte så värst mycket. Han ogillar inte att bli borsad och gosad med, men han är verkligen ingen kelig häst. Däremot har vi en gemensam passion för hoppning. Han tycker det är kul att bli riden och få jobba.

**Vart bor ni?  
**I Gunnilse, Göteborg.

**Hur ser eran dag ut tillsammans?  
**Jag mockar och fixar i stallet först. Lägger fram mat till honom och sedan hämtar jag honom i hagen. Oftast rider vi ut, men ca 1 - 2 dagar i veckan jobbar vi ordentligt i ridhus eller paddock. 1 - 2 gånger i månaden hoppar vi clear round eller tävlar på klubbnivå. Målet för i år är att komma ut och hoppa en lokal tävling, 1 meter. Kalle står i box om natten under vinterhalvåret, och går ute ca 9 - 20 varje dag. På sommaren går han ute på bete dygnet runt.

Bifogar en bild på Kahlua.
