# Din Quarter
Author: Molla

Någon här som har en quarter? Eller en korsning, eller kanske är medryttare på någon.

Berätta! Känner mig lite ensam i quarter-världen idag. =)

## Comment 1
Author: lisette

det förstår jag att du gör! lite tråkigt faktiskt.

## Comment 2
Author: jen

tyvärr har jag ingen. Men  de är väldigt vackra!

Nån gång skulle jag kunna tänka mig en...

## Comment 3
Author: Lorita

Paint är ju en typ av Quarter och det magasinerar jag en dam hemma hos mig som är korsning med welsh också, men med en riktig Quarter rumpa men med welsens små öron ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") en härlig dam

## Comment 4
Author: Marija

Tycker också att dom är mycket fina =) Har faktiskt ridit en Quarter en gång.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

jag har ridit flera o på väg en gång att köpa ett sto men det visa sig ha fel på benen o gick inte igenom besikningen, så jag köpte henne inte. Men super trevlig ras fina att se med :)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Quarterhästarna är otroligt fina, men har ingen quarter.

## Comment 7
Author: gejsa

Inte jag men min kompis har en. :)

## Comment 8
Author: Molla

#3 Ja, det är en bastant tjej du har där!

Tycker också dom (flesta) är supersnygga. Men det finns ju så många typer av quarter, jag tycker om de som är lite mer satta men inte de som ser ur som kallblod i kroppen.

#7 Är din kompis nöjd med sin? Har du pysslat nåt med den? Lugn, stirrig?

## Comment 9
Author: gejsa

#8# Nej, jag pysslar inte med andras hästar. Har för många själv för att intressera mig för andras, tyvärr. :) Men hon är duktig med hästar så lugn är den iaf.

## Comment 10
Author: Molla

putt

## Comment 11
Author: Lorita

#8 Ja vist är hon fin ett riktigt fynd för den som köper henne, hon är tillsalu.

## Comment 12
Author: berry

Jag min medrytterhäst är Paint! Sonny Bee Bar heter han :) en av världens goaste och roligaste sak på fyra ben!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Syrran har skaffat sig en paint/vbl korsning... Om det räknas? :) 1årig liten tjej som kommer bli rätt grov, kanon i huvudet är hon också!

Min förra lånekuse var en paint, Super Chicki Dee. Pleasurehäst som mest tränades i reining och avancerad skogsridning ;)

## Comment 14
Author: QALM

Du är inte ensammen i Quartervärlden ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") När jag tittar ut genom fönstret ser jag 25 quarterhästar. Så du kan ju komma hit så sätter jag på kaffet //kram

## Comment 15
Author: ThiffannyJ

Jag har ingen egen Quarter, men jag har gjort en hemsida åt en familj som har!

[http://www.smevallen.se/](http://www.smevallen.se/)

## Comment 16
Author: mazze

Jag har ingen quarter men måste väl säga att det är en av raserna som står högt hos mig. Nån gång i framtiden så kanske man har en i stallet.

De quartrar jag har träffat på har haft mycket bra psyke och är lätta att ha att göra med. men som med de flesta hästar, så speglar sig ägaren/ryttaren i hästen.

Har ju faktiskt pysslat m Mollas Skippy för många år sedan =)

## Comment 17
Author: Molla

#14 Men mamma då... du finns i min värld förstås, så heelt ensam är jag ju inte ;)

#16 Ja, just ja. Skippi kände ju du. Hon fick ett jättefint föl i år med, har alltid gett superbäbisar! Poster med en bild på Fanny!  
![](http://www.qalm.nu/uploads/2111/Fanny_1_v.JPG)

## Comment 18
Author: Molla

#15 Snygg sida! Den hingsten känner jag igen. Tror jag sett han tävla. =)

## Comment 19
Author: ThiffannyJ

#18 Tack! ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#15 Ohh, Glowing e fin :D Honom har jag ridit en gång för några år sen om jag inte minns helt fel :)

## Comment 21
Author: E_hjo

Har ingen men jag skötte om Charlie Blomquists Coco för ett tag sedan. Mkt cool häst.  :)  
  
Se [bild](http://www.nethorse.se/foto/bildbank/visabild.asp?id=24&kat=western&pilot=ja).

## Comment 22
Author: E_hjo

[Mer bilder.](http://www.greyboo.se/coco.htm)  
Mkt vacker häst tycker jag.

## Comment 23
Author: Molla

#21 Coco och Charlie är ett vinnande team!! Snyggt häst!!

## Comment 24
Author: E_hjo

Oh ja!   :)

## Comment 25
Author: mazze

#17 Verkligen jättefin bebis =) Hennes föl hon hade när jag stod i samma stall, hade även praktik där, var även hon jättefin! vissa hästar är födda "mamma".

## Comment 26
Author: hennesvingar

min appendix Quarter, Perfect Poison.

PS hur laddar jag upp bilder i mitt galleri?

## Comment 27
Author: Molla

#26 Jättesnygg! Nån känd quarterstam?

Lyxig paddock förresten, med plank! =)

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#21 ja bara älskar den färgen/täckningen på hästar, och vill ha en häst osm har dne färgen I LOOVE IT! :)

Quarter är med fina men jag har ingen och vet ingen som har tyvärr :/

## Comment 29
Author: hennesvingar

#26 Perfect har Colonel Jay Jay i blodet, utöver det så har han ingen speciell stam. Men han har kroppen för det mesta, nackdelen är att han är ett typiskt fullblod i hullet, svårfödd och tappar lätt hull när någonting i foderstaten ändras.

Paddocken passar oss utmärkt, hela stallet är byggt i plank, stockar och järn hållbart. Det var ett naturligt och billigt val av material.

## Comment 30
Author: Molla

#29 Är ni ute och tävlar någe?  
Inte sugen på fler quartrar? =D Vi har just nu tre till salu, Peggy är född 2007 och letar matte!

![](http://www.qalm.nu/uploads/2111/Peggyrun.JPG)

De andra hittar du på hemsidan [www.qalm.nu](http://www.qalm.nu) =)

## Comment 31
Author: bubbelbubbel

#30, jag är galet kär i eran Sweetie..:)

## Comment 32
Author: Molla

#31 Du såg kanske den tunna texten "till salu" brevid?! =P Kan ju tillägga att hon är mycket finare i verkligheten. Hon har mycket snyggt huvud!

## Comment 33
Author: bubbelbubbel

#32, hrm...\*visslar\* jo, jag gjorde ju det. :P  
varför ska ni sälja henne ?

## Comment 34
Author: Molla

#33 Tyvärr släpps inte paintarna (har två) in i flocken. Vet inte om det är rasism eller nåt i hagen, men alla andra hästar är med i gänget och paintarna får gå en bit bort. Det förstör flockens harmoni och är inte juste mot paintarna!

## Comment 35
Author: hennesvingar

Nej jag har ryggproblem och rider sällan avancerat idag. Jag arbetar klassiskt enligt NH metoderna från marken nu i den spanska skolan med våra hästar. Perfect kan satt och sträckt levad tex. Hästarna är min avkoppling, tävlingar hör inte hit.

Min dotter däremot kanske kommer tävla, hon har lite större ambitioner än mig.

## Comment 36
Author: bubbelbubbel

#34, nämen fy så illa, och tråkigt! mobbing pågår även i djurvärlden..

## Comment 37
Author: Molla

#35 Själv har jag inga tävlingsnerver, men hoppas på att komma ut nåt i framtiden. Nu i sommar ska vi iaf ställa några hästar! =)

Roligt med spanska skolan, hur har du lärt dig det? =)

## Comment 38
Author: hennesvingar

i Portugal 2000

## Comment 39
Author: [Borttaget]

Jag har en quarter efter Hollywoods Borrego =)

## Comment 40
Author: Molla

Vad fin h\*n var! Hur gammal? och kön? =)

En av våra avelshingstar är halvbror med Hollywood Borrego, samma pappa, den kända Hollywood linjen!

Tränar ni nån speciell gren? Har du några bilder in action? =)

## Comment 41
Author: [Borttaget]

#40 Ja, han är verkligen fin =) valack =)

Mejla mig: [Malinolsson@elefant.se](mailto:Malinolsson@elefant.se) så kan jag mejla några bilder :)

Kram malin

## Comment 42
Author: Gutis

Här är en till med quarterhästar......har ett helt gäng.....

## Comment 43
Author: Molla

#42 Kul med ett helt gäng! Är det för ridning eller avel, eller kanske båda? ;)

## Comment 44
Author: Gutis

Det är ihuvudsak avel, men vi har en hingst som tävlas också.

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Hej hopp!

Har själv en Paint som är så otroligt underbart och passar mig perfekt!  
Håller på att betäcka denna skönheten men just nu minns jag inte hingstens namn, men gud så fin han är iaf!

För er som undrar så tycker jag själv att det är roligare att gå ut en promenad och leta svampar eller efter roliga pinnar ![Oskyldig](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") (mest för att göra något annorlunda, och gå slalom mellan träden)...  
Jag sysslar med NH _(Naturlig horsemanship)_, NHE _(Nevzorov Haute Ecole)_ och parelli skulle jag säga! Rider henne mest med ett rep hängandes runt halsen, eller med knutgrimman! :))  
Efter en massa fakta har jag tagit bort bettet, och eftersom det fungerar så bra utan så behöver jag det ju inte! ![Glad](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Hon är så himmla rolig eftersom hon vill och kan lära sig allt mellan himmel och jord.

**En himmla rolig ras och du frågar mig!** ![Skrattande](http://ridsport.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Har bara mött underbara Quarter/Paint och Solid Paint Bred (mindes jag rätt att dom hette så nu?)

Detta är en ras som jag skulle rekomendera till nästan alla! ;)

KRAM!

## Comment 46
Author: Molla

#44 Jättefin hemsida, och snygga hästar! =) Snart kommer fölisarna, längar såå! Får ni många i år?

#45 Jättefin bild! Du har inga ridbilder? Vi har två paintar, men de är av lite grövre typ så de faller inte mig på läppen. Annars gillar jag psyket på quarter o paint. Tuffa som kräver sin ledare, o när allt funkar en super själsfrände! =)

## Comment 47
Author: Gutis

#46 Tackar roligt att den uppskattas. Ja snart blir det föl den första kommer i april o den andra i slutet på maj om allt går bra. I år blir det bara 2 föl.

## Comment 48
Author: QALM

Vi väntar vårat första föl imorgon! Det är inte det bästa att få föl på vintern, men hon är betäckt i Texas och dom har ju knappast problem med kyla.

## Comment 49
Author: [Borttaget]

Gud va underbart med föl!  
Hoppas min lilla pärla tar sig i sommar, så att jag också kan få uppleva en uppväxt! ;))

VH

## Comment 50
Author: QALM

Nu har Quarterstoet Chikiema fölat. Hon gick 8 dagar över tiden men nu är äntligen Qalms Mc Dreamy här!

## Comment 51
Author: [Borttaget]

Gud vad mysigt med föl!

Han är ju jätte fin!

## Comment 52
Author: Molla

#50 Ja, äntligen. Som vi har väntat de sista dagarna! Men skönast är det ju för dig, som slipper ränna i stallet om nätterna! =)

## Comment 53
Author: QALM

#52 Tack älskling! Nästa föl kommer den 19 mars och då tänkte jag att du kommer hit och fölvakar. Det är okey va?

## Comment 54
Author: Molla

#53 Guuud vad hon drar på det! Inget föl än!

## Comment 55
Author: Molla

Måste ju också lägga in en nyare bild på juvelen, som jag döpt till Qalms MC Dreamy!!!  
![](http://www.simple2u.se/uploads/2111/dreamy_3_veckor.jpg)
